Współczesny rynek pracy charakteryzuje się między innymi większą mobilnością i otwartością na współpracę w środowisku międzykulturowym, oferuje także większą elastyczność. W związku z tym obserwujemy, że w ostatnich latach wzrasta popularność pracy zdalnej. Możliwość ta otwiera drzwi do podjęcia współpracy z firmami z różnych części świata. Korzystają na tym również osoby z ograniczoną możliwością poruszania się.

Technologia obecnie umożliwia przedstawicielom wielu zawodów pracę z dowolnego miejsca na świecie – nie tylko w ramach home office, ale również w trakcie podróżowania.

Dostępne oprogramowanie to wielkie ułatwienie dla osób decydujących się na pracę na odległość.

 

Przeanalizowaliśmy rynek i wybraliśmy 10 ciekawych narzędzi, które naszym zdaniem ułatwiają pracę zdalną. Oto one!

 

1. Slack – komunikacja pisemna

Nowoczesne, intuicyjne narzędzie. Umożliwia szybką wymianę korespondencji indywidualnie lub grupowo, a także tworzenie kanałów wymiany informacji w trybie prywatnym i ogólnodostępnym. Oprócz wiadomości tekstowych dostępne są także połączenia wideo i głosowe.

Aplikację wzbogacają liczne wtyczki, umożliwiające integrację z zewnętrznymi narzędziami, takimi jak np. Google Suite. Dodano także wyszukiwarkę ułatwiająca przeszukiwanie archiwum wiadomości.

Do wyboru udostępniono rozbudowaną wersję darmową oraz płatną, która oferuje między innymi większą przestrzeń dyskową i dodatkowe protokoły bezpieczeństwa.

Dla kogo: dla każdego, kto na co dzień pisemnie komunikuje się z członkami zespołu.

 

2. Google Suite – dokumenty w chmurze

Rozbudowane środowisko chmurowe o wszechstronnym zastosowaniu. Oprócz przechowywania plików umożliwia także korzystanie z darmowych edytorów dokumentów, prezentacji, arkuszy kalkulacyjnych i notatek.

Nad każdym projektem pracować można samodzielnie lub równolegle z zespołem, śledząc na bieżąco wprowadzane zmiany. Użytkownik sam decyduje o nadawaniu uprawnień przy udostępnianiu dokumentów – wyświetlanie, dodawanie komentarzy lub edytowanie.

Działa zarówno w przeglądarce, jak i aplikacji mobilnej. Dodatkowo pozwala na automatyczną synchronizację z dyskiem i tworzenie kopii zapasowych.

Dla kogo: dla każdego, kto pracuje na elektronicznych dokumentach. Również dla zespołów.

 

3. Asana – zarządzanie projektami

Kompleksowe narzędzie do zarządzania projektami zarówno pojedynczych osób, jak i całych zespołów. Umożliwia przejrzyste monitorowanie postępów, planowanie działań, przydzielanie zadań, priorytetyzację.

Pozwala śledzić pracę poszczególnych członków zespołu i żonglować przydziałem zadań, aby uzyskać równomierny rozkład obowiązków. Można ustawić alerty informujące o opóźnieniach w realizacji projektów.

Aplikacja zawiera gotowe szablony, między innymi takie jak kalendarz contentu, planowanie eventu, burza mózgów, strategia marketingowa. Można również tworzyć własne.

Funkcjonalność zależna jest od wybranego planu. Z pewnością wiele osób będzie zadowolona z wersji darmowej, wersja płatna oferuje natomiast praktycznie nieograniczone możliwości dostosowywania narzędzi do własnych potrzeb.

Dla kogo: przede wszystkim dla project managerów i zespołów odpowiedzialnych za tworzenie różnego rodzaju strategii.

 

4. WeTransfer – przesyłanie plików

Witryna umożliwia przekazywanie większych plików w dowolnym formacie. Dokumenty przekazać można na adres email lub za uzyskać link do udostępniania. Zapewnia pełną prywatność.

Dodatkową zaletą jest wyjątkowo prosty interfejs, zarówno w wersji mobilnej jak i przeglądarkowej.

Opcja darmowa pozwala na przesyłanie jednorazowo maksymalnie 2 gb danych bez ograniczeń co do ilości dziennych transferów. Dane zostaną usunięte po 7 dniach od uploadu.

Dla kogo: dla każdego, kto potrzebuje wysłać dokument o wielkości przekraczającej możliwości skrzynki pocztowej.

5. TeamSpeak – komunikacja głosowa

Program oferuje wysoką jakość dźwięku dzięki zastosowaniu algorytmów redukujących szum i echo. Komunikator ten cieszy się szczególną popularnością w środowisku gamerów, jednak doceniają go także korporacje.

Istotną zaletą jest zapewnienie pełnej prywatności, ponieważ użytkownicy mogą komunikować się za pośrednictwem własnego serwera. Wersja darmowa umożliwia zarejestrowanie maksymalnie dwóch serwerów.

Dla kogo: dla zespołów preferujących komunikację głosową.

 

6. Office Lens – mobilny skaner

Aplikacja, która przemieni Twój smartfon w mobilny skaner. Wykorzystuje wbudowany aparat fotograficzny do rejestrowania dokumentów, automatycznie rozpoznaje i kadruje istotny obszar. Pozwala też samodzielnie poprawić podstawowe parametry obrazu.

Na uwagę zasługuje przydatna funkcja automatycznego rozpoznawania tekstu i obrazu, dzięki której zeskanowany dokument staje się w pełni edytowalny z poziomu urządzenia.

Za pomocą kilku kliknięć można dokonać konwersji do formatu pdf, docx lub pptx. Automatyczna synchronizacja z usługą OneDrive i OneNote sprawi, że będziesz miał dostęp do dokumentów z dowolnego urządzenia.

Dla kogo: dla każdego, kto w swojej pracy ma styczność z dokumentami.

 

7. Canva – projektowanie graficzne

Wysoce funkcjonalne narzędzie do pracy zespołowej i indywidualnej nad projektami graficznymi. Pozwala na przechowywanie wszystkich plików w jednym miejscu i wygodne udostępnianie ich poszczególnym członkom zespołu. Działa w przeglądarce.

Znaleźć tu można bogatą bazę zarówno płatnych, jak i całkowicie darmowych ilustracji, kształtów, fontów i zdjęć. Umożliwia wgrywanie własnych obrazów i fontów.

Aplikacja idealna do tworzenia grafiki w łatwy i szybki sposób. Dzięki katalogowi edytowalnych szablonów przygotujesz projekt o odpowiednich wymiarach pod kątem różnych kanałów: prezentacje, filmiki, postów do mediów społecznościowych, CV, kalendarze, infografiki, animacje i wiele innych. Wygenerujesz nawet kod QR.

Z poziomu aplikacji gotowe projekty można udostępnić bezpośrednio w wybranych mediach społecznościowych, a także zamówić wydruki.

Dla kogo: dla każdego, kto przygotowuje wszelkiego rodzaju grafiki.

 

8. WorkTime – ewidencja czasu pracy

Aplikacja stworzona przez polską firmę. Służy przede wszystkim do rejestrowania i rozliczania czasu pracy i rozmów telefonicznych, jednocześnie też ułatwia organizację pracy między innymi poprzez funkcję przydzielania zadań i obsługi kalendarzy.

Dodatkowo umożliwia fakturowanie, generowanie raportów z postępów zarówno całych projektów, jak i poszczególnych czynności, a także udostępnia narzędzia do analityki i optymalizacji.

Dla kogo: dla firm, szczególnie działów sprzedaży i obsługi klienta.

 

9. ClickMeeting – wideokonferencje

Rozbudowane narzędzie do organizacji wszelkiego rodzaju spotkań online: webinarów, meetingów biznesowych, konferencji oraz kursów. Podczas transmisji użytkownicy mogą komunikować się między sobą lub zadawać pytania prelegentom na czacie.

Wśród wielu przydatnych funkcji można wymienić między innymi pokazy slajdów, tablice do rysowania na żywo, udostępnianie pulpitu, ankiety, rejestracja na wydarzenia płatne i bezpłatne, automatyczny streaming, zapis odbytych spotkań, statystyki z uczestnictwa i wiele innych.

Z portalu można korzystać zarówno w przeglądarce, jak i w aplikacji mobilnej.

Dla kogo: dla różnych działów, szczególnie odpowiedzialnych za szkolenia i spotkania biznesowe.

 

10. ZenDesk – system obsługi klienta

Usługa oferuje dwa warianty oprogramowania – CRM oraz panel obsługi klienta, który może posłużyć także jako wirtualny helpdesk. Gromadzi wszystkie tickety (również generowane z wiadomości głosowych) z różnych kanałów w jednym miejscu, umożliwiając wygodną dystrybucję pomiędzy pracownikami działu.

Dodatkowo udostępnia narzędzia do badania satysfakcji klientów. Umożliwia instalację czatów na stronach www, opracowanie baz artykułów i instrukcji, a także botów wspomagających klientów w samodzielnym rozwiązywaniu problemów.

 

Oprócz oprogramowania, istnieją jeszcze inne sposoby na usprawnienie pracy zdalnej. Omówiliśmy je we wcześniejszym wpisie. A Ty – z jakich narzędzi korzystasz w swojej codziennej pracy? Czy któreś z nich są Twoim zdaniem szczególnie godne polecenia? Napisz w komentarzu – w ten sposób pomożesz innym znaleźć coś dla siebie.