Norwegia to według corocznych rankingów World Happiness Report jeden z najszczęśliwszych krajów świata. Od wielu lat Polacy chętnie wyjeżdżają do niej w poszukiwaniu lepszego życia. Rozważasz ten kierunek emigracji zarobkowej? Chcesz poznać zalety pracy w Norwegii? Czytaj dalej!

wyjazd do norwegii

Wysokie zarobki

W Norwegii zarobki są naprawdę imponujące, bo jedne z najwyższych w Europie. Bez względu na to, czy pracujesz fizycznie, czy umysłowo Twoja pensja jest satysfakcjonująca, ponieważ średnie roczne wynagrodzenie jest 6 razy wyższe od naszego. W ciągu doby możesz pracować maksymalnie 9 godzin. Przepisy określają również, że w czasie 7 dni nie powinieneś przepracować więcej niż 40 godzin. W tym kraju nie istnieje ogólna płaca minimalna, przepisy określają jednak stawki minimalne dla poszczególnych branż. Całkiem dobrze zarobisz np. w sektorze budowlanym. Wszystkie nadgodziny są płatne, a stawka za godzinę w tym czasie jest o 40% wyższa od ustalonej. Niestety koszty życia również są wysokie, dlatego osoba dopiero wyjeżdżająca do pracy w Norwegii powinna zabrać ze sobą przynajmniej 4000 tysiące złotych, jeżeli chce przeżyć do pierwszej wypłaty. Wyjeżdżasz na krótki czas i zamierzasz wrócić za około 2 miesiące? Zdecydowanie oszczędniej będzie zrobić część zakupów w Polsce.

Atrakcyjne świadczenia socjalne

W Norwegii system ubezpieczeń społecznych obejmuje wszystkich legalnie mieszkających obcokrajowców. Pracując w tym kraju, masz możliwość decydowania, czy wolisz otrzymywać wyższą pensję przez cały rok, a w rezultacie brak zwrotu podatku, czy niższą. W tym celu wybierasz wcześniej konkretną tabelę podatkową. Po 3 latach zamieszkania w Norwegii i ukończeniu 67 roku życia masz szansę starać się o przyznanie emerytury. Myślisz o urlopie? W Norwegii funkcjonuje  świadczenie urlopowe tzw. Feriepenger, które wynosi minimum 10,2% wynagrodzenia za poprzedni rok. Jego wysokość może zależeć również od długości urlopu. Ponadto, jeśli jesteś na emigracji wraz z całą rodziną i planujecie zostać tu przynajmniej 12 miesięcy, według przepisów przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy i rodzinny. Prawo do urlopu z powodu przyjścia dziecka na świat przysługuje zarówno matce, jak i ojcu. Zasiłek macierzyński przyznawany jest wysokości 100% przez 49 tygodniu lub w wysokości 80%, jeśli trwa 59 tygodni. Jak widzisz kobiety po urodzeniu dziecka, mają tutaj bardzo dobrze. W ciągu roku możesz 4 razy skorzystać z aż 3-dniowej nieobecności spowodowanej złym samopoczuciem, do której nie potrzebujesz nawet zwolnienia lekarskiego, a i tak otrzymujesz za ten czas pełne wynagrodzenie!

Perspektywy pracy dla ambitnych

Ciekawe perspektywy rozwoju mają pracownicy branży medycznej. Skandynawia jest rejonem, gdzie opieka medyczna jest na bardzo wysokim poziomie. Dyplomy zdobyte w innym kraju są akceptowane, ale oczywiście potrzebna jest udokumentowana praktyka. W dłuższej perspektywie konieczna jest również znajomość języka norweskiego, dlatego nie obędzie się bez intensywnych kursów językowych. Warto zaznaczyć, że często pacjentami tamtejszych specjalistów są po prostu Polacy, którzy stanowią jedną z najliczniejszych grup emigracyjnych w Norwegii. Szansę na rozwój mają również eksperci prawa, którzy znają język norweski i tamtejsze przepisy. Jest to niewątpliwa szansa na poszerzenie kompetencji i wykorzystanie pewnej niszy na norweskim rynku.

Wyjazd do Norwegii do pracy to odważny krok. Na pewno trzeba mieć plan, zrobić rozeznanie, znaleźć zatrudnienie i przygotować się na początkowe trudy. Czujesz, że praca w Norwegii jest dla Ciebie? Możesz zapoznać się z naszymi ofertami pracy. A może wyjeżdżałeś już do tego kraju i chciałbyś podzielić się wrażeniami z pobytu? Zachęcamy do komentowania!