W świetle wyboru stanowiska pracy kierowcy mogą zdecydować się na kilka z możliwych wyborów. Jednym z nich jest etat kierowcy autobusu. Osoba w tym zawodzie uprawniona jest do prowadzenia określonego typu pojazdu silnikowego. Może prowadzić także busy.

Kierowca autobusu może przemieszczać się nie tylko po mieście, ale też pomiędzy miastami. Jest to oczywiście bardzo odpowiedzialna i męcząca praca. Zarobki są tutaj mocno zróżnicowane i zależą od pracodawcy oraz miejsca wykonywanej pracy, czyli województwa.

Być czy nie być kierowcą autobusu?

Osoba, która mierzy się z decyzją o pracy jako kierowca autobusu, musi mieć świadomość, że będzie zmuszona do pracy również w porze nocnej. Co więcej, kierowcy wożący pasażerów z punktu A do punktu B powinni liczyć się z tym, że będą w stałym kontakcie z ludźmi. To na pewno profesja dla osób cierpliwych i życzliwych. Kierowca autobusu niejednokrotnie zmuszony jest do pomocy osobom niepełnosprawnym, rozwiązania konfliktów i obserwowania tego, co dzieje się na pokładzie autobusu.

Kierowca autobusu – jakie zarobki?

Najlepiej płatne stanowiska pracy to oczywiście te w prywatnych firmach. Więcej zarabiają kierowcy dalekobieżni na międzynarodowych trasach. Kierowca autobusu zarabia w Polsce około 2400 złotych netto. Najwyższe pensje kierowcy otrzymują w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim oraz mazowieckim. W rankingu wynagrodzenia na kolejnych miejscach znalazły się województwa: śląskie, pomorskie, łódzkie, lubuskie, dolnośląskie, świętokrzyskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie oraz podkarpackie.