O pracy prawnika marzy wielu rodziców odnośnie swoich dzieci, te jednak nie zawsze mają takie same zapatrywania na te sprawy, co ich opiekunowie. Jaka jest jednak rzeczywistość i czy faktycznie bycie prawnikiem oznacza dzisiaj jedynie dumę oraz trudną do zliczenia ilość pieniędzy na koncie?

Prawo wciąż popularne

Kierunek studiów wyższych prawniczych wciąż jest oblegane – średnio na jedno miejsce przypada aż czterech zainteresowanych, dlatego dostanie się na nie wymaga czasem naprawdę ogromnego szczęścia czy niesamowitych zdolności. Nie każdy z nich po ich zakończeniu zostaje właścicielem własnej kancelarii, co jednak nie znaczy, że ich wysiłek podczas długich lat studiów pozostaje bez znaczenia na rynku pracy.

Świetlana przyszłość od samego początku?

Sami młodzi absolwenci przyznają, że aby zdobyć naprawdę dobrą pracę od razu po studiach, już w czasie ich trwania konieczne jest zapewnienie sobie dobrego startu – najważniejsze, aby przyszły prawnik miał jak najwięcej na koncie odbytych staży czy praktyk, świetnie sprawdza się również praca jako chociażby pomoc na jedną czwartą etatu. Tak wygląda zwykle czas wolny studentów prawa, jeśli akurat nie przygotowują się do zajęć. Trudno w takim wypadku się dziwić, że jest to dosyć specyficzna grupa ludzi. Ciężka praca jednak w tym przypadku zawsze owocuje – najlepsze zdecydowanie są jednak staże w zagranicznych firmach, robione w ramach na przykład bardzo popularnego w środowisku studenckim programu Erasmus.