Zastanawiasz się, gdzie odkładać pieniądze na przyszłość dziecka? Dla wielu rodziców finansowe zabezpieczenie ich pociechy to spory wydatek i pewne obciażenie domowego budżetu. Kapitał można ulokować w różnych miejsach. W poniższym artykule sprawdzamy, gdzie najlepiej odkładać pieniądze dla dziecka i jak robić to mądrze.

Gdzie odkładać pieniądze na przyszłość dziecka

Odkładanie pieniędzy dla dziecka – czy warto?

Odkładanie pieniędzy dla dziecka ma sens. W końcu każdy rodzic chce zapewnić mu dobry start w przyszłość, a współcześnie nie jest prosto wkroczyć w dorosłe życie. Na każdym kroku czekają większe, bądź mniejsze wydatki. Ciężko będzie je pokryć z domowego budżetu, wykładając jednorazowo pokaźną sumę pieniędzy, np. na mieszkanie. W dłuższej perspektywie bardziej opłaca się, więc odkładanie mniejszych funduszy, ale za to regularnie.

Istotną kwestią jest również fakt, że pieniądze tracą na wartości. Rosnąca inflacja sprawia, że odłożone 10 tys. złotych za kilka lat będzie już realnie znacznie mniejszą kwotą, za którą nie kupimy tych samych rzeczy. Warto, więc zatroszczyć się również o spadek wartości gotówki, lokując ją np. w produktach bankowych, które są oprocentowane. Dzięki temu nadpracowane odsetki pozwolą ograniczyć taką stratę, a w wielu przypadkach nawet pomnożyć zainwestowany kapitał.

Lokowanie oszczędności to także prostszy sposób na zyskanie funduszy na przyszłość. Odkładając je za pomocą odpowiedniego produktu finansowego mamy większą kontrolę nad własnym kapitałem. Odkładając pieniądze dla dziecka w kopercie i chowając je do szuflady ani nie ochronimy ich przed stratą wartości, ani nie pozwalamy ich także mnożyć. Co więcej, łatwość dostępu może czasami wzbudzać nadmierną chęć wydania zebranych pieniędzy na własne zachcianki.

Oszczędzanie dla dziecka

Oszczędności dla dziecka – kiedy się przydają?

Osobom bez dzieci trudno oszacować, jakich wydatków może dotyczyć posiadanie kilkulatka czy nastolatka w domu. Oszczędności, które mają być ulokowane w konkretnych miejscach, mogą być przeznaczone na bardzo różnorodne cele. Dotyczą one mniejszych wydatków, większych kwot lub założeń długoterminowych.

Przyszłość dziecka, które jest kilkulatkiem, może wiązać się z zakupem większych prezentów na różne okazje – urodziny, Dzień Dziecka, Boże Narodzenie. Czasami bywa to zakup roweru, auta na akumulator lub dla większych dzieci, np. quada. Odkładać można nawet na wyprawkę szkolną lub inne potrzeby, które pojawiają się w trakcie uczęszczania do szkoły.

W przypadku nastolatka i starszego dziecka plany będą już dotyczyć jego startu w dorosłość. Tutaj kapitał odkłada się, by sfinansować studia czy zakup samochodu. Rodzice często decydują się na oszczędzanie dla dziecka, by kiedyś pomóc mu w organizacji wesela. Najbardziej ambitne plany rodziców obejmują zakup mieszkania. To jednak dość trudne przedsięwzięcie. Banki wymagają często dużego wkładu własnego, dlatego opłacenie go z oszczędności rodziców będzie sporym ułatwieniem. Studia, samochód czy mieszkanie to plany bardziej kosztowne, więc wymagają, aby na przyszłość pociechy odkładać jak najwcześniej.

Wyznaczając dokładny cel, na jaki chce się oszczędzać dla dziecka, łatwiej jest wybrać sposób odkładania kapitału lub jego inwestowania. Gdy zebrane fundusze mają być przeznaczone na okolicznościowe nagrody, można przekazywać je na krótkie lokaty bankowe czy konta oszczędnościowe. Jeśli celem jest duża inwestycja w przyszłość pociechy, np. pierwsze mieszkanie, lepiej sięgać po lepiej oprocentowane produkty bankowe lub długoterminowe lokaty.


Interesuje Cię praca w Lublinie? Sprawdź najnowsze ogłoszenia w serwisie GoWork.pl!


Oszczędzanie na konto dziecka

Kiedy zacząć oszczędzanie na przyszłość dziecka?

Na pewno nie trzeba czekać, aż dziecko skończy szkołę podstawową. Aby sfinansować studia, które wiążą się ze sporym, choć nienajwiększym wydatkiem, należy odkładać pieniądze jak najwcześniej. Niektórzy zbierają oszczędności, gdy pociecha pojawi się na świecie, a nawet wcześniej.

Czas działa tu bowiem na niekorzyść, ponieważ im później decydujemy się na odkładanie pieniędzy lub pomnażanie kapitału, tym mniejsze kwoty i zyski można osiągnąć. Rodzice, którzy chcą oszczędzać na bardziej kosztowne cele, powinni myśleć o zbieraniu kapitału jeszcze przed urodzeniem dziecka.

Gdy pociecha będzie już z rodzicami, ważne będzie z kolei systematyczne odkładanie, które ułatwi zebranie odpowiedniej kwoty. Ponadto, warto uczyć dzieci oszczędzania, aby w dorosłym życiu lepiej radziły sobie z własnymi finansami.

Jak oszczędzać dla dziecka

Jak zacząć oszczędzanie dla dziecka?

Osoby, które chcą odkładać swoje oszczędności na przyszłość dziecka, w pierwszej kolejności powinny przeanalizować własną sytuację finansową. Nie zawsze istnieje bowiem możliwość, aby przeznaczać większą sumę pieniędzy na konto oszczędnościowe czy lokatę dla dziecka. Najważniejsze jest bezpieczeństwo finansowe całego gospodarstwa domowego.

W całym procesie oszczędzania ważna jest analiza własnego budżetu. Trzeba wziąć pod uwagę wszystkie wpływy i przychody, a następnie podsumować comiesięczne wydatki. Można zaliczyć do nich rachunki za mieszkanie, media, koszt żywności, a także opłaty za różne zobowiązania, np. raty kredytów. Gdy określimy, ile pieniędzy pozostaje z całej puli, można wtedy zadbać o poduszkę finansową, czyli tzw. fundusz awaryjny (cała pula oszczędności). Posiadając taki kapitał, łatwiej oszacować kwotę, jaką najlepiej odkładać na przyszłość dziecka, jednocześnie zabezpieczając się w razie utraty stałego źródła dochodów lub innych, niespodziewanych wypadków losowych.

Jak oszczędzać pieniądze dla dziecka?

Dbanie o to, aby dzieciom łatwiej było uzyskać stabilność finansową w przyszłości, nie jest łatwe. Podstawą właściwego, a przy tym skutecznego oszczędzania dla dziecka jest:

  • systematyczność,

  • minimalne ryzyko,

  • elastyczność.

Jak powiązać powyższe cechy z systemem oszczędzania?

1) Systematyczność. Aby zabezpieczyć przyszłość dziecka i uzyskać zadowalające sumy, niezbędne jest systematyczne oszczędzanie. Odkładanie większych pieniędzy co jakiś czas nie daje takich efektów (i jest większym obciążeniem dla budżetu domowego), jak przy regularnie przeznaczanych (np. co miesiąc) na przyszłość dziecka mniejszych kwotach. Dobrym pomysłem wydaje się więc program systematycznego oszczędzania, który bierze pod uwagę konkretne produkty bankowe.

2) Minimalne ryzyko. Kolejnym, ważnym elementem procesu oszczędzania na przyszłość pociechy jest zminimalizowanie ryzyka. Odkładanie mniejszych sum przez dłuższy czas ma zabezpieczyć pieniądz przed utratą wartości, a czasami nawet pomnożyć kapitał. Ta inwestycja nie ma, więc na celu znacznego zwiększenia kwoty na koncie. Podejmując ryzykowne działania, zgromadzone środki mogą nawet całkowicie zniknąć, przez co pieniądze przeznaczone na zabezpieczenie przyszłości dziecka są narażone na łatwe zmarnowanie. Wizja dużych zysków jest kusząca, jednak rodzice mają gromadzić kapitał w małych kwotach, a nie go drastycznie pomnażać.

3) Elastyczność. Decydując się na wybór odpowiedniego produktu bankowego, trzeba mieć na uwadze, aby takie rozwiązanie było elastyczne. Jeśli celem odkładania oszczędności nie są duże wydatki w dalekiej przyszłości (studia, mieszkanie), rodzic powinien mieć łatwość wpłaty pieniędzy, jak i możliwość wypłacenia kapitału w razie pojawienia się konkretnych wydatków. Największą swobodę można zyskać poprzez otwarcie konta oszczędnościowego, jednak ostateczne warunki banki oferują przy prezentacji konkretnego produktu.

Jak odkładać pieniądze na przyszłość dziecka

Gdzie odkładać pieniądze na przyszłość dziecka?

Nie jest łatwo przekazać swoje pieniądze instytucji, która ma je przechowywać przez dłuższy czas. Niechęć do takiego rozwiązania powinien przełamać fakt, że odkładanie kapitału do skarpety nie tylko jest mało bezpieczne, ale i nie przyniesie efektów, na których nam zależy.

Gdy oszczędności są dostępne na wyciągnięcie ręki, może się okazać, że zostaną wydane na zachcianki, a nie na wydatki dziecka w przyszłości. W związku z tym warto wybrać odpowiedni sposób na odkładanie pieniędzy, który nie pozwoli ich stracić pod wpływem chwili, a zarazem pomoże również zwiększyć ostateczną kwotę oszczędności.

Najpopularniejsze sposoby na oszczędzanie dla dziecka

Rodzice, mając na uwadze wydatki na dzieci w przyszłości, decydują się na różne sposoby przechowywania i pomnażania kapitału. Wśród tych najpopularniejszych znajdziemy:

1) Konta oszczędnościowe – zwykłe konto oszczędnościowe należy do najprostszych systemów gromadzenia kapitału. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że mimo mniejszego oprocentowania, niż na lokacie, można swobodnie wpłacać i wypłacać pieniądze. Ponadto, większość banków pozwala otworzyć konto oszczędnościowe dla dziecka. Wtedy możliwe jest uzyskanie lepszego oprocentowania. Gdy już rodzic otworzy konto dla dziecka, wówczas pieniądze może wygodnie przelewać ze swojego konta na jego rachunek.

2) Lokaty bankowe – są one dobrym rozwiązaniem, gdy dysponujemy środkami, które da się zablokować na określony czas. Można odkładać pieniądze zarówno na lokaty krótkoterminowe (np. 3-miesięczne), jak i długoterminowe (rok lub dłużej). Druga opcja przyda się szczególnie przy dużych wydatkach związanych z zakupem mieszkania dla dziecka. Choć banki starają się zaoferować rodzicom atrakcyjne oprocentowanie, trzeba pamiętać, że oszczędzając na lokacie, należy zapłacić podatek Belki od zysków kapitałowych. To może nieco zmniejszyć sumę wypracowanych odsetek, jednak w dalszym ciągu to lepsze rozwiązanie, niż odkładanie pieniędzy w szufladzie.

3) Obligacje skarbowe – czyli obligacje Skarbu Państwa. Są to łatwo dostępne papiery wartościowe, przy zakupie których można uzyskać dużą stopę zwrotu przy jednoczesnym zachowaniu ochrony kapitału. Do wyboru są różne opcje m.in. obligacje krótkoterminowe, które trwają 3 miesiące. W przypadku beneficjentów programu Rodzina 500+ obejmują lokowanie funduszy na 6 lub 12 lat, co umożliwia efektywne i bezpieczne oszczędzanie dla dziecka.

4) Ubezpieczenie posagowe – to kolejny sposób na odkładanie funduszy dla dzieci. W przypadku polisy posagowej mamy do czynienia z regularnym opłacaniem składek. Pod koniec trwania umowy ubezpieczenia, środki zostają przekazywane dziecku po osiągnięciu określonego wieku, np. pełnoletniości. Polisa posagowa może być utworzona przez rodzica, ale też przez innych bliskich z rodziny. Co więcej, gdy w czasie trwania umowy dochodzi do śmierci prowadzącego ubezpieczenie, towarzystwo ubezpieczeniowe opłaca pozostałe składki (z pewnymi wyjątkami).

5) Fundusze inwestycyjne – to nieco bardziej ryzykowne rozwiązanie, niż wyżej wymienione metody oszczędzania. W funduszach inwestycyjnych następuje lokowanie kapitału w papierach wartościowych. W tym systemie ważne jest określenie czasu trwania inwestycji, wysokość wpłacanej kwoty oraz konkretnego poziomu ryzyka. Fundusze dotyczą działań na giełdzie, a więc zachodzi tu większa szansa na zanotowanie strat lub uzyskanie większego zysku, niż na lokacie.

6) Inwestycja w złoto – ciekawą propozycją, która w ostatnich latach nieco zyskuje na popularności, są inwestycje związane z cennym kruszcem, jakim jest złoto. Zalicza się go bowiem do jednej z najbezpieczniejszych form lokowania oszczędności. Zakup sztabek złota to inwestycja długoterminowa. Jednak pomimo kryzysów czy zmian politycznych ich wartość na ogół nie spada, a wręcz stale wzrasta.

To, w jaki sposób rodzic zdecyduje się odkładać na przyszłość pociechy, zależy od indywidualnych potrzeb – w głównej mierze celu, na jaki chce oszczędzać, a także aktualnej oferty banków.

Jaki jest najbezpieczniejszy sposób oszczędzania dla dzieci?

Do tych najbardziej bezpiecznych metod oszczędzania należy konto oszczędnościowe i lokata bankowa. Choć ich oprocentowanie nie jest bardzo wysokie, ryzyko straty kapitału praktycznie tu nie występuje. W koncie oszczędnościowym ma się swobodny dostęp do środków, dlatego bezpieczeństwo finansowe domowego budżetu łatwo utrzymać na stabilnym poziomie. Z kolei środki na lokatach chroni Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Bezpieczne i systematyczne oszczędzanie dla dziecka, które bierze pod uwagę coraz większe koszty życia, wydatki na okres studiów czy kosztowne inwestycje w dorosłe życie sprawia, że rodzic zyskuje komfort psychiczny i jednocześnie nie boi się o przyszłość swojej pociechy, mimo niepewnej sytuacji gospodarczej czy ryzyka nagłych wypadków.

Oceń artykuł
0/5 (0)