Domowe wypieki przygotowywane z miłością, zaangażowaniem i wykorzystaniem samych naturalnych składników cieszą się coraz większą popularnością. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się nie tylko na zamawianie słodkości z domowych kuchni, ale też na otworzenie swojej działalności gospodarczej. Co trzeba zrobić, aby legalnie piec ciasta i torty okolicznościowe we własnej kuchni? Jakie wymogi Sanepidu trzeba spełnić? Sprawdź!

Domowe wypieki – analiza rynku i biznesplan

Otwierając jakąkolwiek działalność gospodarczą dobrze jest zorientować się w pierwszej kolejności, czy w danej okolicy znajdują się potencjalni klienci i jak duża jest konkurencja. Pomóc w tym może dla przykładu przeszukanie Internetu, w którego wynikach wyszukiwania dowiemy się, ile cukierni bądź cukierników w okolicy proponuje podobne usługi do naszych. Taka analiza pomoże uniknąć nieprzyjemnych sytuacji jakim jest chociażby bankructwo, kiedy na lokalnym rynku jest więcej podobnych usług niż chętnych klientów.

Po zbadaniu rynku czas pomyśleć jak duże koszty musimy ponieść, żeby stworzyć własną, domową cukiernię. W tym celu pomocny okaże się dopracowany i profesjonalny biznesplan. Dobrze, abyśmy pamiętali o wydatkach stałych (dodatkowe opłaty za rachunki), o cenie jaką wydamy na produkty, akcesoria do pieczenia itd., a nawet przewidzieli takie sytuacje, kiedy mimo braku zleceń wciąż będzie trzeba opłacać prowadzenie działalności.

Na start warto też zainwestować jakąś część oszczędności w niewielką reklamę. W tym celu można wykorzystać marketing internetowy lub nawet założyć własną stronę internetową prezentującą dotychczasowe wypieki i cennik. Z czasem, gdy zdobędziemy już zaufanych klientów, można dodatkowo opierać się na tzw. poczcie pantoflowej i dobrych opiniach. W końcu nic nie sprzedaje się tak dobrze jak smaczne, domowe słodkości wypiekane z samych naturalnych składników.

Pieczenie ciast na zamówienie w domu – od czego zacząć?

Żeby legalnie rozpocząć pieczenie ciast na zamówienie w domowej kuchni należy pamiętać o zarejestrowaniu własnej firmy, np. jednoosobowej działalności gospodarczej. Choć sprzedawanie domowej roboty wypieków może wydawać się błahym zajęciem, to aby było wykonywane zgodnie z prawem musi być założona działalność gospodarcza. Informacje o założeniu firmy w domu należy również zgłosić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nawet jeżeli tego nie zrobimy, to ZUS i tak się z nami skontaktuje, dzięki dokumentom które wypełniliśmy w urzędzie miasta bądź gminy. Każda osoba prowadząca firmę ma obowiązek opłacać składki na ubezpieczenie.

Sprzedaż ciast na zamówienie a Sanepid

Zanim zajmiemy się pieczeniem ciast, musimy najpierw odpowiednio przystosować kuchnię do nowych wyzwań. Każdy, kto chce otworzyć własny biznes gastronomiczny musi pamiętać, że lokal musi spełniać wymogi dotyczące wprowadzania oraz wytwórstwa do ogólnego obrotu żywności. Zapisane one są w Rozporządzeniu (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych (Dz.U. L 139 z 30.4.2004 z późn. zm.).

W związku z produkcją wyrobów cukierniczych, będziemy też podlegać ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Szczegółowe wymagania przy prowadzeniu biznesu gastronomicznego w warunkach domowych znajdują się w Wytycznych Dobrej Praktyki Higienicznej i Produkcyjnej i są one jak najbardziej możliwe do wykonania. Dość dużo zależy od uprzejmości pracowników najbliższej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej właściwej dla miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

Pieczenie ciast na zamówienie a wymagania

Pracownicy stacji sanitarno-epidemiologicznej pomagają w dostosowaniu do wymogów kuchni domowej, w której odbędzie się produkcja oraz zapisują zakład w rejestrze. Dlaczego tak ważne jest podporządkowanie się ustawom i obowiązującym przepisom, skoro produkcja ciast nie będzie odbywała się na masową skalę a jedynie w domu? Odpowiednie warunki są konieczne, ponieważ jeżeli nie będą one spełniały wymogów, podczas kontroli sanepid będzie mógł nałożyć karę lub nawet zamknąć lokal do odwołania (w tym przypadku po prostu zakazać produkcji i sprzedaży).

Wymagania zawarte w przepisach prawnych dotyczą głównie:
– stanu technicznego budynków, w jakich działa gastronomia,
– jakości wody, jaka przeznaczona jest do celów gospodarczych i spożywczych,
– jakości wykorzystywanych składników,
– osób zajmujących się dystrybucją oraz produkcją żywności,
– wyposażenia lokalu i wykorzystywanych narzędzi.

Najważniejsze zasady stanowią, że personel gastronomiczny, czyli każdy zatrudniony, który będzie piekł ciasta, musi posiadać książeczkę sanitarno-epidemiologiczną (badania sanepidowskie), przestrzeń kuchni musi wynosić co najmniej 3,3 m2, zaś wielkość pozostałych pomieszczeń w domu nie może być mniejsza niż 2,5 m2. W samej kuchni należy zaś przede wszystkim wydzielić pomieszczenie do dezynfekcji, mycia naczyń i wyparzania jaj. Kiedy wszystkie formalności zostaną dopełnione, można otworzyć swój słodki biznes i zacząć zarabiać na pierwszych wypiekach.

Oceń artykuł
5/5 (1)