Siedzący i często stresujący tryb życia sprawił, że społeczeństwo coraz chętniej korzysta z różnych zabiegów spa i uczęszcza na masaże. To wszystko przyczyniło się do tego, że na rynku pojawia się coraz więcej fizjoterapeutów i masażystów również od masażu leczniczego, którzy dzięki wykorzystaniu pracy swoich rąk i wiedzy pomagają klientom powrócić do dawnego zdrowia oraz zrelaksować się po długim tygodniu pracy. Praca masażysty choć na pierwszy rzut oka może wydawać się łatwa, to w rzeczywistości wcale taka nie jest. Z artykułu dowiesz się jakie cechy i umiejętności powinien posiadać dobry masażysta oraz co zrobić, żeby otworzyć własny gabinet masażu.

Jak zostać masażystą?

Masażysta to osoba, która wykonując różne zabiegi manualne na ciele klienta jest w stanie przywrócić mu zdrowie fizyczne oraz zapewnić relaksację i odprężenie. Choć sam zawód masażysty nie został prawnie skodyfikowany, to nie oznacza to wcale, że każdy może bezwarunkowo nim zostać i świadczyć taki idealny relaks. Osoba na stanowisku masażysty powinna odznaczać się takimi cechami, jak:

 • wyrozumiałość,

 • spokój,

 • komunikatywność,

 • wysoka kultura osobista,

 • umiejętność słuchania,

 • pozytywna energia,

 • wysoka siła fizyczna,

 • odporność psychiczna,

 • dobry stan zdrowia,

 • gotowość do pracy stojącej.

Co więcej, niezbędna jest także wiedza na temat budowy ludzkiego ciała oraz różnego rodzaju schorzeń, z którymi najczęściej trafiają do gabinetu masażu klienci. Bez tego nie dość, że nie będzie skuteczny, a praca masażysty nie będzie przynosić żadnych skutków zdrowotnych i relaksacyjnych, to dodatkowo nieodpowiednimi ruchami może on wyrządzić krzywdę osobie masowanej. Przed każdym zabiegiem należy zawsze przeprowadzić dokładny wywiad zdrowotny z klientem i dopytać, jakie dolegliwości mu towarzyszą i czego oczekuje od masażu. To pomoże dopasować rodzaj masażu.

Masażysta – jakie powinien posiadać wykształcenie?

Aby zostać masażystą nie jest konieczne posiadanie żadnego specjalistycznego wykształcenia, ale bezwarunkowo każdy specjalista powinien zdobyć niezbędną wiedzę. W tym celu można udać się do szkoły policealnej, np. na kierunek technik masażysta, gdzie przygotowanie do zawodu trwa zazwyczaj 2 lata. Wielu masażystów posiada również dyplomy ukończenia licencjackich studiów z zakresu fizjoterapii czy nawet studiów magisterskich.

Każdy masażysta powinien znać różne rodzaje masażu, które znacząco różnią się od siebie i są dedykowane różnym osobom. Wyróżniamy:

 • masaż klasyczny – jest to jeden z najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych masaży. Jest stosowany podczas wszelkich schorzeń natury neurologicznej oraz ortopedycznej. Dzięki niemu można w łatwy sposób rozluźnić tkanki i spięte mięśnie.

 • masaż rehabilitacyjny – jest specjalistycznym rodzajem masażu leczniczego, do którego wykonywania niezbędne są kwalifikacje oraz wiedza. Aby móc świadczyć tego rodzaju usługi masażysta musi dodatkowo pochwalić się wykształceniem fizjoterapeutycznym, jak również znajomością takich schorzeń, jak wszelkie zwyrodnienia kręgosłupa i stawów czy urazy mięśni.

 • masaż sportowy – jest dedykowany wszystkim tym, którzy zawodowo lub hobbistycznie oddają się ciężkim treningom sportowym. Pomaga on rozluźnić przemęczone mięśnie, zregenerować je i przygotować do dalszej pracy podczas intensywnych treningów.

 • masaż kosmetyczny – ten rodzaj masażu jest szczególnie uwielbiany przez kobiety. Dzięki niemu można poprawić wszelkie niedoskonałości ciała, jak np. pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej i cellulitu, ujędrnić skórę, zniwelować zmarszczki podczas masażu twarzy. Dodatkowo jest ważnym elementem podczas stosowania i wspomagania diety odchudzającej.

Ile zarabia masażysta, jeśli posiada gabinet masażu?

W przypadku dochodów wszystko zależne jest od tego, czy masażysta pracuje u kogoś na etacie, czy prowadzi własny biznes, jak również od wykonywanej ilości i rodzajów masażu w skali miesiąca czy również od tego, czy pracuje indywidualnie lub z zespołem. Jeśli masażysta oprócz samej pracy prowadzi własne gabinety masażu, to jego wynagrodzenie może wynosić nawet kilka – kilkanaście tysięcy w skali miesiąca. Ważna jest też renoma takiego gabinetu, lokalizacja czy miejscowość. Według portalu Wynagrodzenia.pl, możemy przeczytać, że masażyści pracujący na etacie np. w szpitalach otrzymują średnie wynagrodzenie o wartości 3610 zł brutto. 25% ankietowanych może pochwalić się zarobkami wyższymi niż 4440 zł brutto miesięcznie, z kolei pozostałe 25% zarabia poniżej 3060 zł brutto.

Jak zostać właścicielem gabinetu masażu?

Aby otworzyć swój prywatny gabinet masażu niezbędne są wiedza, odpowiedni lokal i dopilnowanie wszelkich spraw prawnych. W przypadku tego ostatniego należy założyć działalność gospodarczą w Urzędzie Miasta lub Gminy i regularnie odprowadzać składki na ZUS.

Bardzo ważne jest też znalezienie odpowiedniego lokalu, który sprosta takim wymaganiom sanepidu, jak właściwa temperatura, wentylacja, powierzchnia czy oświetlenie. Dodatkowo warto też wziąć pod uwagę fakt, że masaż wykonywany jest zawsze w pozycji leżącej, co ma nie tylko sprawić, że ciało będzie rozluźnione, ale też klient będzie zrelaksowany. Z tego też powodu odgłosy budowy czy głośne dźwięki miasta mogą znacząco psuć oczekiwany klimat, w odróżnieniu od całkowitej ciszy czy takich dźwięków przyrody, jak szum drzew czy śpiew ptaków. Warto zadbać o nastrojową atmosferę w gabinecie jest zatem kluczowe.

Z czasem niezbędna może okazać się też wykwalifikowana kadra. To niezwykle ważne, aby masaże w gabinecie wykonywali doświadczeni i profesjonalni masażyści i fizjoterapeuci. Rodzaj masażu powinien być zawsze dopasowany do potrzeb klientów i umiejętności masażystów, aby tym samym nieumyślnie nie spowodować uszczerbku na zdrowiu klienta i nie zepsuć renomy gabinetu masażu.

Oceń artykuł
5/5 (1)