Znacie to uczucie, kiedy wracacie do domu z pracy, uczelni, zakupów, zdejmujecie buty i zakładacie wygodne kapcie? Poczucie ulgi i wytchnienia dla naszych stóp… Co jeszcze możemy dla nich zrobić? Z pewnością przyda się im porządny masaż.

Zalety masażu

Dlaczego tak rzadko decydujemy się na masaż stóp? Brak czasu i zmęczenie to najczęstsze wymówki. Tymczasem wiele tracimy – przepływ krwi się nie poprawia, nie dostarczamy składników odżywczych i tlenu, więc nasze nogi są zmęczone, a czasem nawet opuchnięte. Jeśli chodzimy przez cały dzień w butach na wysokim obcasie, nie ma nic lepszego dla stóp niż masaż. Decydując się na ten zabieg – wykonujmy go zawsze wieczorem, ponieważ wtedy nie musimy być już aktywni, a poczucie relaksu utrzyma się do końca dnia.

masaż

Masaż stóp to doskonały pomysł na relaks.

Jak wykonać masaż?

Na masaż stóp najlepiej jest przeznaczyć 15- 20 minut. Przed zabiegiem warto jest wymoczyć stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem soli – spowoduje to delikatne rozluźnienie mięśni jeszcze przed samym masażem. Kiedy osuszymy stopy, zapewnijmy im odpowiednie nawilżenie poprzez nałożenie kremu regenerującego czy olejku, oliwy. Takie kosmetyki są dostępne w każdej drogerii. Po przygotowaniu stóp do masażu usiądźmy w wygodnym miejscu i połóżmy nogi na kolanach osoby, która będzie wykonywała masaż – po krótkim kursie  do tego zadania idealnie nada się nasz chłopak lub mąż. Jeśli sami będziemy wykonywali komuś masaż, musimy pamiętać o kilku podstawowych czynnościach. W pierwszej kolejności musimy rozmasować odcinek między kolanem a kostką, szczególnie skupmy się na masażu łydki – spowoduje to wstępne rozluźnienie nóg. Postarajmy się rozluźnić stopy poprzez rozciąganie ich w różnych kierunkach. Następnie wymasuj palce. Kolistymi ruchami masuj całą stopę, zaczynając od pięty i krawędzi, a potem uciskaj samą pietę. Możemy w tym miejscu użyć więcej siły. Delikatny masaż jest przeznaczony na sam koniec, by stan relaksu utrzymał się jak najdłużej.

Na co dzień nie zwracamy uwagi na stopy i je zaniedbujemy. Warto czasem zrobić peeling stóp i nałożyć na nie krem przed snem. Dzięki temu stopy będą wypoczęte i sprężone.

Autor wpisu: GoWork.pl

Przydatne linki:

https://www.gowork.pl/kursy-i-szkolenia/kursy-masazu/kurs-refleksoterapia-stop-10h-140

Oceń artykuł
0/5 (0)