Nawet ustawa wymagająca od masażysty posiadania odpowiednich kwalifikacji nie zmieniła wiele w zainteresowaniu tym zawodem. Wciąż jest to jedna z najtańszych opcji na założenie własnej działalności gospodarczej. Nie brakuje również pracy dla masażystów, szczególnie w szpitalach i w publicznych ośrodkach zdrowia. Najprościej usługi masażu oferować w domu klienta, jednak zaaranżowanie samodzielnego stanowiska nie powinno przekroczyć kwoty 3000 złotych.

Najważniejsze są przepisy

Zanim zaczniesz urządzać swój gabinet masażu wedle własnego gustu, konieczne jest, aby wszystkie jego elementy były zgodne z rozporządzeniem ministra zdrowia z dnia 17 lutego 2004 roku. Rozporządzenie dotyczy co prawda salonów fryzjerskich, kosmetycznych czy odnowy biologicznej, ale gabinety masażu również się do tego zaliczają. Trzeba również pamiętać, że projekt budowlany musi zostać zaakceptowany przez sanepid.

Ostre wymagania

Według przepisów lokal musi mieć minimum 12 metrów kwadratowych. Musi być w nim wydzielona szatnia oraz recepcja z poczekalnią. Każdy klient musi mieć dostęp do toalety oraz umywalki. W kranie powinna być ciepła woda bieżąca. W przypadku masażu mokrego konieczne jest zainstalowanie jeszcze dwóch innych elementów: prysznica oraz wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną, a temperatura w pomieszczeniu powinna zawierać się w przedziale 21-22 stopnie Celsjusza. Kolorystyka jest dowolna, jednak najlepiej sprawdzą się jasne barwy, sprzyjające relaksowi oraz wyciszeniu.