Branża IT to nie tylko programiści! Tester oprogramowania to także zawód związany z technologią. Jak zostać testerem oprogramowania? Tłumaczymy, jak zacząć przygodę z taką pracą i ile można zarobić na stanowisku testera oprogramowania. Co trzeba umieć?

Tester oprogramowania: co to za zawód?

Jeśli od zawsze marzyliście o karierze w branży IT, jednak nie potraficie lub nie chcecie programować, to może być idealna alternatywa dla Was! Choć praca testera w IT oznacza ścisłą współpracę z informatykami, nie wymaga od Was znajomości kodu. Choć ta się przydaje! W tym tekście wyjaśnimy Wam, na czym polega ta praca a także, jak zostać testerem oprogramowania.

Tester oprogramowania – co robi?

Rolą testera oprogramowania jest sprawdzanie, czy przygotowane przez programistów oprogramowanie (np. aplikacja mobilna) działa zgodnie z założeniami projektu oraz poprawnie. To ich zadaniem jest wskazanie ewentualnych błędów lub niedziałających prawidłowo funkcji! Dzięki testerom informatycy wiedzą również, co jeszcze należy użytkownikowi ułatwić, aby miał jak największy komfort korzystania z gotowego produktu.


Szukasz pracy jako tester oprogramowania? Najlepsze oferty dla Ciebie wybraliśmy na GoWork.pl!


Tester oprogramowania – jak zacząć?

Choć niewymagane są tu studia na kierunku informatycznym (co nie oznacza, że nie mogą być Waszym dodatkowym atutem!), na stanowisku testera oprogramowania pożądani są przede wszystkim studenci kierunków takich jak:

  • matematyka,
  • statystyka.

Absolwenci kierunków ścisłych zazwyczaj bowiem wykazują wysoko rozwinięte zdolności logicznego i analitycznego myślenia.

Tester oprogramowania – wymagania

Jak zostać testerem, który w mig wyłapuje błędy w oprogramowaniu, a do tego potrafi je dokładnie zaraportować? Kurs testera oprogramowania również może być dobrym rozwiązaniem! Obejmuje on kilkutygodniowy plan zajęć, które pozwalają zdobyć podstawy teoretyczne, a także kompetencje do pracy w zawodzie testera IT.

Większość szkoleń dla testerów oprogramowania jest certyfikowana, co może być bardzo przydatne przy szukaniu pierwszych ofert pracy. Pracodawca zyskuje wtedy pewność, że ma do czynienia z osobą, która zna już obowiązki testera manualnego, oraz postawiła pierwsze kroki na tego typu ścieżce zawodowej. 

Tester oprogramowania bez doświadczenia – czy ma szansę znaleźć pracę?

Tester oprogramowania bez praktycznego doświadczenia zawodowego może mieć duży problem ze znalezieniem firmy, która będzie go chciała przeszkolić i przyuczyć do zawodu. Tego typu oferty pojawiają się rzadko i najczęściej są kierowane do osób będących jeszcze w trakcie studiów.


TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: CV bez doświadczenia – jak je przygotować?


Co powinien umieć tester oprogramowania?

Aby zrozumieć, co powinien umieć tester oprogramowania, musicie znać zakres obowiązków na tym stanowisku! Należy do nich:

  • sprawdzanie poprawności działania aplikacji, poprzez metodyczne sprawdzanie wszystkich funkcjonalności,
  • tworzenie scenariuszy testowych, czyli zestawu zadań lub kroków, które są niezbędne, aby sprawdzić czy dana funkcja działa prawidłowo,
  • opisywanie błędów w działaniu aplikacji,
  • analiza tego, czy sposób w jaki działa aplikacja, jest zgodny z oczekiwaniami zamawiającego program lub użytkownika, który będzie z niej korzystał (np. z aplikacji),
  • kontrolowanie zgodności programu z dokumentacją projektu

Czy faktycznie tester oprogramowania nie musi więc umieć programować? To także jest zależne od rodzaju zajmowanego stanowiska! Rozróżniamy bowiem dwa typy testerów IT:

  • tester manualny,
  • tester automatyzujący.

SPRAWDŹ TEŻ: Doświadczenie zawodowe – jak je wpisać do CV?


Tester manualny a tester automatyzujący: czym się różnią?

Jak sama nazwa wskazuje, tester manualny po prostu ręcznie sprawdza system lub oprogramowanie. Jego główną rolą jest układanie scenariuszy testowych, a potem wdrażanie ich w życie. Jego praca jest więc porównywalna do działania pojedynczego użytkownika testowanego systemu lub apki.

Aby zostać testerem manualnym, najlepiej ukończyć specjalistyczne szkolenie, które zapewni nam pierwsze oferty pracy. Na tym stanowisku znajomość kodu i sposobu jego działania nie będą Wam niezbędne. Mogą jednak podnieść jakość Waszej pracy!

Jeśli jednak liznęliście już trochę różnych języków programowania i rozumiecie, w czym rzecz, warto rozważyć stanowisko testera atomatyzującego (zwanego też czasem automatycznym). Blisko 80% ofert pracy dla testerów oprogramowania jest kierowane właśnie do nich! 

Tester automatyzujący zajmuje się pisaniem oprogramowania testującego. W praktyce polega to na tym, że utworzony przez siebie scenariusz testowy należy zakodować tak, aby program sam wykonywał testy, bez udziału testera. Napisany przez niego program nie tylko sprawdza system i jego jakość, ale również raportuje ewentualne błędy. Pracę testera automatyzującego możemy więc porównać do symulacji działań dziesiątek użytkowników. 


Szukasz pracy w Katowicach? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!


Tester oprogramowania – zarobki

W zależności od tego, jakie stanowisko jako tester oprogramowania wybierzecie, Wasze zarobki mogą być większe lub mniejsze. Ile dokładnie wynoszą?

Ile zarabia tester manualny?

Na stanowisku testera manualnego można zarobić od 7 do nawet 12 tys. zł brutto miesięcznie, co daje średnie miesięczne wynagrodzenie w wysokości 9,5 tys. zł.

Tester automatyzujący: średnie zarobki

Z kolei zawód testera automatyzującego jest jeszcze lepiej płatny! Testerzy IT na tym stanowisku zarabiają od 9 do 15 tys. zł brutto miesięcznie. To daje średnie miesięczne wynagrodzenie w wysokości 12 tys. zł.

Ile to netto? Sprawdź w naszym kalkulatorze płac!

Tester oprogramowania – czy warto?

Czy warto zostać testerem oprogramowania? Jeśli szukacie zawodu związanego z branżą IT, bez umiejętności programowania, to doskonały początek Waszej przygody. Kto wie, może po kilku latach pracy pokusicie się o samodzielne rozpoczęcie nauki?

Zawód testera oprogramowania jest dosć przyszłościowy – nie brakuje ofert pracy kierowanych do testerów, choć dotyczą one w przeważającej większości testerów automatyzujących. To dobrze płatny zawód, który może otworzyć przed Wami ciekawe perspektywy!