Miniaturka
Malwina Młynarczyk

Joanna Patela

Persona-Direktservice GmbH

Persona-Direktservice to certyfikowana agencja pracy (nr 10965), specjalizująca się w rekrutacji pracowników do branży przemysłowej, produkcyjnej i budowlanej. Dla swojego klienta - generalnego wykonawcy realizującego kontrakty budowlane na terenie Niemiec, poszukuje podwykonawców na stanowisko:

Czym zajmuje się państwa firma?

Firma Persona-Direktservice jest niemiecką agencją zatrudnienia, która pomaga pracownikom z Polski znaleźć pracę w Niemczech, a następnie zajmuje się ich kompleksową obsługą na miejscu. Siedzibę główną naszej firmy znajduje się w Niemczech w okolicach Hanoweru, w miejscowości Hildesheim. Dla wygody kandydatów otworzyliśmy również nasze biuro w Polsce we Wrocławiu, w którym przeprowadzamy spotkania rekrutacyjne.

Za co klienci cenią wasze usługi?

Ponieważ jesteśmy agencją zatrudnienia naszymi klientami są oprócz firm niemieckich, również kandydaci poszukujący pracy. Firmy niemieckie, jak i kandydaci doceniają nas przede wszystkim za wysoką jakość naszych usług. W przeciwieństwie do wielu agencji nie idziemy na ilość. Dla firmy niemieckiej oznacza to jak najlepsze dopasowanie pracownika do danego stanowiska pracy. Z każdym z kandydatów staramy się spotkać osobiście, aby dokładnie wybadać czy jest to odpowiednia osoba na dane stanowisko.  Dbamy również o standardy rekrutacji i relacje z kandydatami - przekazujemy informacje zwrotne o poszczególnych etapach rekrutacji, precyzyjnie informujemy o warunkach zatrudnienia i stanowisku pracy i gdy jesteśmy pewni, że będzie odpowiednim kandydatem na dane stanowisko często robimy wszystko co w naszej mocy, aby mógł rozpocząć pracę w danej firmie niemieckiej. Po zatrudnieniu pracownicy mogą liczyć na pomoc naszego niemieckiego biura, we wszystkich kwestiach związanych z zatrudnieniem i zakwaterowaniem.

Jakimi wartościami kierujecie się w tym co robicie?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie, żeby nie otrzeć się o banał.  Na pewno stawiamy na uczciwość i budowanie trwałych relacji z pracownikami. Staramy się też podchodzić indywidualnie do każdego pracownika – np. dobierając odpowiednią dla danego pracownika lokalizację miejsca pracy, odpowiednie mieszkanie, często pomagamy też w załatwieniu różnych formalności na miejscu.

Z czego jako firma jesteście szczególnie dumni? Jakimi sukcesami możecie się pochwalić?

Ogromną satysfakcję sprawia nam, gdy nasi pracownicy lub ich rodziny, którzy za naszym pośrednictwem pracują w Niemczech, dzwonią do nas z podziękowaniami, bo praca spełnia ich oczekiwania. Sukcesem jest dla nas również możliwość zapewnienia naszym pracownikom stabilnych miejsc pracy, co nie jest częste w przypadku pracy na stanowiskach produkcyjnych za granicą. Co ważne, u nas nasi pracownicy mają możliwość podjęcia pracy nawet bez znajomości języka niemieckiego, a na miejscu często mają możliwość nauki języka niemieckiego.

Na jakie stanowiska rekrutujecie najczęściej?

Zatrudniamy pracowników głównie do branży przemysłowej i produkcyjnej, w szczególności na takie stanowiska jak: Operator CNC, Operator Wózków Widłowych, Ślusarz, Spawacz, Pracownik produkcyjny, itp. Obecnie zatrudniamy kilkudziesięciu pracowników, ale liczba ta w najbliższym czasie na pewno wzrośnie, ze względu na duże zapotrzebowanie na pracowników z Polski na rynku niemieckim oraz fakt, iż obecnie Niemcy są na pierwszym miejscu wśród krajów, do których Polacy planują wyjechać w celach zarobkowych w najbliższym czasie.

A gdzie należy szukać waszych ofert pracy?

Nasze oferty pracy zamieszczamy zarówno na największych portalach internetowych np. Pracuj.pl, Infopraca.pl, Gratka.pl, jak również w lokalnych gazetach, czy targach pracy.  Nasze aktualne oferty pracy znajdują się również na naszej stronie internetowej http://www.persona-direktservice.pl oraz w mediach społecznościowych.

Jak przebiega proces rekrutacyjny w państwa firmie?

Ponieważ zwykle poszukujemy pracowników na jak najdłuższy okres czasu, proces rekrutacyjny przeważnie jest dwuetapowy, tak aby mieć pewność że wybieramy odpowiednią osobę na dane stanowisko.

Jak wyglądają poszczególne etapy?

Pierwszy etap to spotkanie rekrutacyjne w naszej wrocławskiej siedzibie. Staramy się spotkać osobiście z każdym z kandydatów, a w przypadku gdy nie jest to możliwe, umawiamy się poprzez Skype. Po spotkaniu, zaakceptowany kandydat przechodzi do drugiego etapu, którym jest przesłanie aplikacji kandydata do firmy niemieckiej, w której praca jest wykonywana i to firma niemiecka podejmuje ostateczną decyzję co do danego kandydata.

Czego oczekujecie od kandydatów do pracy w państwa firmie?

Przede wszystkim zaangażowania w wykonywane obowiązki, z czego zresztą są znani polscy pracownicy.  Często słyszymy od firm niemieckich opinie, iż nasi pracownicy są najlepszymi fachowcami.

Jaka Panuje atmosfera pracy w firmach, z którymi Państwo współpracują? Obecnie często słyszy się o tym, że polscy pracownicy muszą zmagać się z różnymi trudnościami za granicą.

Nasi pracownicy chwalą sobie pracę w niemieckich przedsiębiorstwach. Z informacji, które nam przekazują wynika, że przełożeni w Niemczech podchodzą do pracownika z dużo większym szacunkiem niż w Polsce, w podobnych zakładach pracy. W Polsce niestety pracodawcy często traktują pracownika „ z góry”, jak swoją własność, nie liczą się z jego opinią i nie potrafią docenić dobrego pracownika. Często jest to oprócz kwestii finansowych, jedna z przyczyn rezygnacji pracownika z dotychczasowego zatrudnienia w Polsce i podjęcia decyzji o wyjeździe z kraju. Z powodu atmosfery w pracy i poza nią, a wręcz groźnych incydentów, o których ostatnio była mowa w mediach, wielu pracowników obecnie wraca z Wielkiej Brytanii i wybiera Niemcy jako nowe miejsce pracy.

W jaki sposób dbacie o rozwój pracowników?

W przypadku pracy w Niemczech, rozwój często uzależniony jest od znajomości języka niemieckiego. Dla pracowników, którzy opanowali język w stopniu komunikatywnym, firmy niemieckie oferują możliwość awansu lub też możliwości szkoleń. Zależy to jednak w dużej mierze od danej firmy niemieckiej, w której praca jest wykonywana.

Na czym polega specyfika pracy w najczęściej wykonywanym zawodzie w państwa firmie?

Obecnie dużym zainteresowaniem cieszy się stanowisko operatora CNC. Jest to stanowisko na którym liczy się zarówno wiedza techniczna, ale też sprawność i dokładność w posługiwaniu się narzędziami oraz dobra organizacja pracy.

Czy oferujecie jakieś staże, praktyki?

Nie oferujemy staży ani praktyk, ale w zamian za to mamy oferty pracy na stanowiska nie wymagające doświadczenia zawodowego, w sam raz dla osób, które chciałyby dopiero zdobyć doświadczenie w pracy za granicą i poduczyć się języka niemieckiego.

Dlaczego warto dla was pracować?

Wielu Polaków chciałoby wyjechać do pracy w Niemczech. Ze względu na zarobki i na warunki pracy, które wciąż są tam dużo lepsze niż w Polsce. Samodzielnie jednak ciężko jest sobie taki wyjazd zorganizować – znaleźć pracę, wynająć mieszkanie, zwłaszcza, gdy się nie zna języka. My dajemy takim osobom możliwość realizacji ich planów. Oferujemy pracę i zakwaterowanie w Niemczech na przejrzystych warunkach. Kandydat wie na długo przed wyjazdem, czego może spodziewać się na miejscu. Już choćby dlatego warto skorzystać z naszych usług. A i już później nie zostawiamy pracowników samym sobie – na bieżąco interesujemy się tym, jak im się mieszka i pracuje. Jeżeli coś nie idzie tak jak powinno – ingerujemy. Pozostajemy z nimi w kontakcie. Rozumiemy, że wyprowadzka do obcego kraju czy rozłąka z rodziną to duże przeżycie. Ponadto, warto dla nas pracować bo dajemy możliwość zdobycia cennego doświadczenia w niemieckich firmach, nauczenia się języka i generalnie rozpoczęcia kariery na terenie Niemiec.

Jakie cele jako firma wyznaczyliście sobie na najbliższe lata?

Chcielibyśmy pozytywnie wyróżnić się na tle polskich agencji zatrudnienia, tak aby za jakiś czas firma Persona-Direktservice fachowcom z Polski kojarzyła się od razu z atrakcyjnymi ofertami pracy w Niemczech, a firmom niemieckim – z rzetelnymi pracownikami z Polski.