Opinie o Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. w Konstancin-Jeziorna

Poniżej znajdziesz opinie obecnych oraz byłych pracowników o firmie Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.. Zobaczysz poniżej też opinie kandydatów do pracy w Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. o rozmowie kwalifikacyjnej.

Branże: Handel, dystrybucja i przesył energii elektrycznej

Najnowsze opinie pracowników, klientów i kandydatów do pracy o Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. w Konstancin-Jeziorna

wojas

Jakiś czas temu ogłosili rekrutację na starszego specjalistę od analiz komputerowych w departamencie rozwoju. Bardzo mnie ta oferta zainteresowała, więc postanowiłem dowiedzieć się czegoś o firmie. Do kilkudziesięciu osób znalezionych na portalach branżowych, które pracują lub pracowały w tej firmie, wysłałem e-maile z prośbą o informacje. Niestety nikt nie odpowiedział. Dopiero poprzez zaufanego znajomego udało mi się nawiązać kontakt z jednym z pracowników. Dowiedziałem się, że pracownicy boją się wypowiadać na temat stosunków panujących w tej firmie, a inni najprawdopodobniej nie chcą wracać do traumatycznych przeżyć. Dowiedziałem się też, że stanowisko, na które chciałem aplikować, jest już od dawna zaklepane i sama rekrutacja jest tylko przykrywką. Ot, państwowa firma.

MarcinW

W ubiegłym roku postanowiłem ubiegać się o staż w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych S.A. Zrezygnowałem już po poznaniu wymagań jakie są stawiane stażystom. Na mojej uczelni chyba nie udało się znaleźć nikogo, kto spełniłby te wymagania. W przypadku stażu potwierdzają się wymagania opisane w pierwszym poście, a dotyczące średniej ocen ze studiów (co najmniej 4,6) i oceny na dyplomie (co najmniej 5). Pozostałe wymagania to: - student dziewiątego i dziesiątego semestru studiów albo absolwent, który ukończył studia nie wcześniej niż dwa lata przed zgłoszeniem się na staż, - udział w kołach zainteresowań lub w organizacjach studenckich, - znajomość języka obcego na poziomie co najmniej B2, - obywatelstwo polskie, - wysoka kultura osobista i zdolność do poświęceń. Pierwsze dwa z powyższych wymagań świadczą o braku znajomości tematyki związanej ze studiami. Od wielu lat zdecydowana większość kierunków studiów jest dwustopniowa, a więc nie ma na nich dziewiątego i dziesiątego semestru. Poza tym, przeważnie nie da się jednocześnie studiować na dwóch semestrach tego samego roku studiów, bo w niewielu przypadkach uczelnie prowadzą równolegle zajęcia z dwóch semestrów danego roku, a także w wielu przypadkach na ćwiczenia czy laboratoria można uczęszczać dopiero po zaliczeniu związanych z nimi wykładów, które odbywają się przeważnie w początkowym semestrze danego roku. W odniesieniu do studiów dość ciekawie brzmi użycie sformułowania - koło zainteresowań. Pojęcia koło zainteresowań używa się na poziomie szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły średniej. Natomiast na studiach funkcjonują koła naukowe. Poza tym wymóg udziału w co najmniej dwóch kołach naukowych lub organizacjach studenckich jest przesadą. Zdumiewający jest też wymóg posiadania obywatelstwa polskiego. Zapewne wielu obcokrajowców studiujących na polskich uczelniach uznałoby ten wymóg za dyskryminację.

kandydat

Po przeczytaniu opinii swp z 2013-12-05 19:34:33 nie wierzyłem, że opisane metody rekrutacji są stosowane. Moje wątpliwości rozwiała wizyta na stronie tej firmy i zapoznanie się z kilkoma ofertami pracy. Rzeczywiście wymagania są w taki sposób ułożone, że mogą je spełnić tylko pracujący w tej firmie. Poza tym wymagane jest przesyłanie dokumentów poświadczających wykształcenie razem z CV, co raczej się nie zdarza innym firmom. Zrzuty ekranu z ofertami pracy wrzuciłem na serwer plików: h(usunięte przez administratora)

rafcio

Jeżeli jesteś człowiekiem myślącym i ambitnym oraz liczysz na rozwój kariery zawodowej lub zdobywanie wiedzy i doświadczenia, to omijaj tą firmę szerokim łukiem. Miernej jakości wszędobylskie regulaminy oraz procedury szybko i skutecznie zniszczą twoje szare komórki.

logo firmy Elektromonter ds. pomiarów elektroenergetycznych
Przedsiębiorstwo Portowe Sieć Sp. z o.o.
Leszno
logo firmy Programista PLC, HMI, SCADA
Ostrów Wielkopolski
Zakład Przemysłowych Systemów Automatyki Sp. z o.o.
swp

Każdy może się starać o zatrudnienie w tej firmie. Jednak nie każdy wie, że proces rekrutacji odbywa się niejako „trzema drogami”. Pierwszą drogę, a tym samym najbardziej skuteczną, stanowi znajomość z ludźmi zarządzającymi firmą- mam na myśli zarówno właściciela firmy- jakim jest Skarb Państwa- jak i wysoko postawionych pracowników. Nigdy nie było mi dane aby poznać ten proces od wewnątrz, ale sądząc po ilości przybywających nowych twarzy, proceder ten jest bardzo powszechny. Kolejna drogę stanowi przyjaźń z pracownikami średniego szczebla. Jak zapewne niektórym wiadomo ma tu zastosowanie program pozytywnej rekomendacji. Leży on w gestii każdego pracownika, który za skuteczną rekomendację dostaje nagrodę finansową. Najrzadziej używaną, trzecią drogą, jest narzucony przez wymogi prawa- proces rekrutacji związany z publikowaniem ogłoszeń. Należy odróżnić dwa rodzaje ogłoszeń publikowanych na stronie internetowej. Pierwszy rodzaj ogłoszenia jest proformą, gdzie z góry wiadomo że rekrutacji nie wygra najlepszy kandydat, która ma spełniać tylko wymogi prawne by umożliwić zatrudnienie korzystających z drogi pierwszej. Drugi rodzaj pojawia się w przypadku, gdy zatrudniony pracownik ma pełnić rolę kozła ofiarnego. Dopiero wtedy odbywa się prawdziwa rekrutacja. Kontynuując opowieść o zatrudnianiu pracowników w firmie nie sposób pominąć wstępnych wymagań stawianych przez firmę w ogłoszeniu o pracę. Przede wszystkim wyższe wykształcenie, które obowiązkowo należy udokumentować. Nieoficjalnie wymogiem stawianym przez firmę jest obowiązek posiadania oceny co najmniej 5 na dyplomie i średniej ocen 4.6 z całego toku studiów. W przypadku niespełnienia powyższego podstawowego kryterium decydującego o zatrudnieniu, warunki te mogą zostać obniżone, ale dzieje się tak bardzo rzadko. Szczególnie wtedy gdy stanowisko jest bardzo trefne lub nie można do niego przypisać żadnego preferowanego kandydata. Ponadto w ogłoszeniu znajduje się kilka wymagań, których kandydat bez doświadczenia w innych zakładach energetycznych nie może spełnić. To wszystko pozwala rekrutującym na większą swobodę w wyborze kandydata, bo wybiera się przysłowiowe mniejsze zło. Jeżeli jakimś cudem wybrany zostanie kandydat spoza preferowanej puli, jest on zapraszany na rozmowę kwalifikacyjną. Pytania zadaje kilkuosobowa komisja składająca się z niezbyt ogarniętych ludzi. Pomimo tego pytania nie są oczywiste i łatwe, bo przeważnie są wydobyte z głębin skomplikowanego umysłu. Dlatego pytania bywają tendencyjne i dość dziwaczne, a przy udzielaniu odpowiedzi trzeba pamiętać by poczucie własnej wartości, niezależność, spontaniczność i nowatorstwo schować w kieszeń. Jeżeli kandydat spełni wydumane oczekiwania komisji kierowany jest na testy badające tzw. kompetencje miękkie. Niestety pytania zawarte w teście bywają gorsze niż te zadawane przez komisje. Kandydat, który przetrzymał wszystkie etapy dotychczasowej rekrutacji może się czuć wybitny. Nie zmienia to faktu, że niekoniecznie musi otrzymać propozycję pracy. Informację o zarobkach otrzymuje się dopiero wraz z jednostronnie podpisaną umową o pracę. Zaoferowane zarobki będą dużo niższe niż oczekiwane, ale podczas podstawiania umowy o pracę do podpisu zawsze są podkreślane perspektywy rozwoju, awansu, podwyżek oraz co najważniejsze osiągniecia zarobków adekwatnych do posiadanej wiedzy i kwalifikacji. Są to tylko obietnice. Na awans nie ma szans, gdyż stanowiska wyższe zajmują ludzie zatrudniani droga pierwszą, a jedyna podwyżka pensji dla kandydata wiąże się tylko i wyłącznie z inflacją- rewaloryzacją wynagrodzeń o jakieś 2-3% w skali roku. Z barku laku i kit dobry- jak to mówią. Jeżeli wszystko już ustalone, umowa podpisana, pracę czas zacząć. W znacznej mierze opiera się ona na stosowaniu się do różnego rodzaju procedur, regulaminów, standardów oraz wykonywaniu poleceń przełożonego choćby były one ze sobą sprzeczne. Właśnie dlatego należy ściśle kontrolować przełożonego, czasem ma on mniejsza wiedzę niż pracownik, a za jego potknięcie można zostać nagrodzonym nagana z wpisem do akt. Praca w firmie wykorzystuje głównie dwa narzędzia informatyczne- MS Word i Excel. Wierzcie mi lub nie ale większości pracowników to sprawia duży problem. Kwestie rozwoju osobowego w postaci pogłębiania wiedzy i kwalifikacji są wręcz zerowe. Stale stosowane regulacje sprawiają, że po kilku latach pracy wiedza i kwalifikacje pracownika spadają do poziomu licealnego. Zaś po upływie kolejnych lat wiedza zostaje zdegradowana do poziomu gimnazjalnego- a na tym etapie zostaje spełniona obietnica :adekwatnych zarobków do posiadanej wiedzy i kwalifikacji. Atmosfera w pracy zależna jest od zespołu, do którego się trafi. Odkąd wprowadzona została nowa ekipa od HR pochodząca z MZA w Warszawie oraz LOT, bywa i tak, że działania przełożonego mobbingują pracownika do pracy. Co gorsza działania nowej ekipy HR powodują stałe pogarszanie się atmosfery pr

Zostaw merytoryczną opinię o Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. - Konstancin-Jeziorna

• Jak się pracuje w Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.?

Zobacz opinie na temat firmy Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. tutaj. Liczba opinii, które napisali obecni i byli pracownicy oraz kandydaci do pracy to 66.

• Jakie są opinie pracowników o pracy w Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.?

Liczba opinii, które napisali obecni i byli pracownicy to 22, z czego 3 to opinie pozytywne, 8 to opinie negatywne, a 11 to opinie neutralne. Sprawdź tutaj!

• Jak wygląda rekrutacja do firmy Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.?

Kandydaci do pracy w Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. napisali 4 opinii na temat procesu rekrutacyjnego. Zobacz szczegóły tutaj.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.