Praca w Niemczech - dlaczego warto?
Rynek zatrudnienia w Niemczech jest otwarty na pracowników z innych krajów. Szacuje się, że spośród 33 mln etatowców aż 4,2 mln stanowią obcokrajowcy, w tym niemal pół miliona Polacy. Zapotrzebowanie stale rośnie, dlatego można optymistycznie założyć, że praca znajdzie się niemalże dla każdego. Według szacunków ekspertów, do 2030 roku niemiecka gospodarka będzie potrzebowała aż 10 milionów nowych rąk do pracy. Brakuje w szczególności osób wykwalifikowanych i wyspecjalizowanych oraz ekspertów w różnych dziedzinach. Na oferty oferty pracy w Niemczech mogą także liczyć pracownicy fizyczni i sezonowi.
Zarobki w krajach Europy Zachodniej są nawet czterokrotnie wyższe niż Polsce. To dlatego wielu rodaków decyduje się na pracę w Niemczech. Jak wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego, średnie zarobki Niemców zatrudnionych na pełen etat wynosiły w ubiegłym roku prawie 4 tysiące euro brutto. Tymczasem przeciętne wynagrodzenie w Polsce w tym samym okresie wynosiło około 5084 zł brutto. Zgodnie z naszym kalkulatorem netto brutto, pracownik zatrudniony na umowie o pracę otrzymywał 3 670 złotych na rękę. Warto również podkreślić, że wyższe zarobki nie idą w parze z wysokimi kosztami życia. W zależności od landu, średni miesięczny koszt utrzymania wynosi od 800 do 1000 euro. Więcej będą wydawały osoby, które zdecydowały się na pracę w Berlinie, Monachium lub innych dużych miastach.
Dla Polaków zachęcające są również doskonale rozwinięte systemy opieki zdrowotnej i socjalny. Prawo do ubezpieczenia zdrowotnego przysługuje bowiem nie tylko dla zatrudnionych, ale również bezrobotnych. Na wsparcie finansowe u zachodnich sąsiadów mogą zaś liczyć kobiety w ciąży, rodziny, chorzy, a także osoby niezatrudnione.
Praca Niemcy - na jakie zawody jest zapotrzebowanie w Niemczech?
Największe szanse na odniesienie sukcesu zawodowego w Niemczech mają specjaliści z branży IT: programiści, testerzy doradcy IT czy projektanci oprogramowania. Praca w Niemczech czeka również na pracowników z branży budowlanej. Zapotrzebowanie na fachowców nie maleje w tym kraju od lat, dlatego niemieccy pracodawcy chętnie stawiają na wykwalifikowanych specjalistów z Polski. Szczególnie, że za zachodnią granicą mają oni opinię pracowitych, sumiennych, odpowiedzialnych oraz posiadających duże doświadczenie zawodowe. Poszukiwani są w szczególności:
- murarze i tynkarze
- blacharze i zbrojarze
- cieśle i stolarze
- malarze budowlani
- kierownicy budowy
- piaskarze i betoniarze
- pracownicy ogólnobudowlani
- tokarze
- spawacze
- dekarze
- glazurnicy, kafelkarze i płytkarze
- monterzy wentylacji i klimatyzacji
- monterzy okien i szyb
- monterzy konstrukcji metalowych i aluminiowych
- monterzy instalacji sanitarnych i grzewczych
- monterzy podłóg.
IT i budowlanka to nie jedyne sektory, w których zapotrzebowanie na specjalistów jest wysokie. Pracę w Niemczech mają również szansę znaleźć pracownicy z branż:
- motoryzacyjnej - lakiernicy, tapicerzy, pracownicy produkcji;
- TSL (transport-spedycja-logistyka) - kierowcy autobusów (kategoria D), kurierzy (kategoria B), kierowcy samochodów ciężarowych (kategoria C+E), pracownicy sortowni, logistycy, spedytorzy, magazynierzy, komisjonerzy;
- opiekuńczej - opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych (w domach prywatnych, w domach spokojnej starości lub w szpitalach;
- hotelarsko-gastronomicznej - sprzątaczki, pokojówki, szefowie kuchni, pomoce kuchenne, kucharze, kelnerzy, barmani;
- medycznej - fizjoterapeuci, masażyści, pielęgniarki i położne, lekarze różnych specjalizacji, asystenci lekarzy, weterynarze;
- elektrycznej - elektrycy przemysłowi i budowlani, elektromonterzy, elektronicy;
- handlowej - asystenci działu sprzedaży, specjaliści odpowiedzialni za rozwój produktu i jego sprzedaż, handlowcy.
Po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy „oferty pracy Niemcy” okazuje się również, że istnieje wiele możliwości zatrudnienia sezonowego. Pracownicy poszukiwani są do zbierania owoców, warzyw, grzybów, kwiatów, pakowania kawy czy sortowania odzieży. Za godzinę pracy otrzymują oni od 9 do 15 euro brutto. Praca sezonowa może być zatem doskonałym pomysłem na podreperowanie domowego budżetu. Szczególnie, że koszty życia w Niemczech są niższe, a pracodawcy często zapewniają zakwaterowanie swoim pracownikom.
Praca Niemcy bez języka - czy to możliwe?
Po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy „praca Niemcy bez języka” okazuje się, że pracownicy nie znający niemieckiego mogą zatrudnić się w wielu branżach, które nie wymagają bezpośredniego kontaktu z klientem. Mowa na przykład o sprzątaczkach i pokojówkach w hotelach, pracownikach produkcji, budowlańcach, fachowcach oraz pracownikach sezonowych na plantacjach. Dobrą informacją dla informatyków i programistów może być fakt, że również w większości firm IT język niemiecki nie jest wymagany - zespoły często są międzynarodowe, dlatego wszyscy komunikują się po angielsku.
A co z pracownikami, którzy nie znają niemieckiego ani angielskiego? Znalezienie pracy może być w takim wypadku trudniejsze, ale nie niemożliwe. Najlepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie się na plantacjach, w sortowniach lub w magazynach, gdzie obowiązki zawodowe skupiają się na łatwych i powtarzalnych czynnościach.
Decydując się na czasowy wyjazd do pracy w Niemczech, warto nauczyć się podstawowych zwrotów, które ułatwią komunikację w różnych sytuacjach, na przykład u lekarza, w urzędzie, sklepie czy restauracji. W przypadku pracy na stałe, znajomość języka będzie konieczna. Niektórzy pracodawcy zapewniają swoim podwładnym nieodpłatne kursy niemieckiego, ale naukę warto zacząć jeszcze przed wyjazdem.
Praca Niemcy - najczęściej wyszukiwane