Olsztyńskie Zakłady Opon Samochodowych zostały oficjalnie uruchomione 28 października 1967 roku. Już w tamtych czasach były w Olsztynie jednym z największych pracodawców, zatrudniającym 1500 osób. Od ponad dwóch dekad olsztyńska fabryka jest własnością francuskiej firmy Michelin. Niedawno Olsztyńskie Zakłady Opon Samochodowych obchodziły pięćdziesięciolecie swego istnienia.

Prawie 4500 pracowników

Francuska firma Michelin przejęła fabrykę opon w Olsztynie 22 lata temu. Ten francuski koncern oponiarski o światowej renomie sprawił, że zakłady na Warmii i Mazurach zaczęły się zdecydowanie prężniej rozwijać. Dziś Michelin w Olsztynie daje pracę 4500 osobom. Jest jednocześnie jednym z największych tego typu zakładów na świecie. Grupa Michelin zainwestowała dotychczas w Olsztynie miliard euro.

Fabryka oponiarska na Warmii i Mazurach od początku swojego istnienia, czyli przez pięć dekad, wyprodukowała ponad 230 milionów opon. Początkowo były one sprzedawane wyłącznie na rynku polskim, ale z czasem fabryka z Olsztyna zaczęła produkować opony na rynki zagraniczne.

50 lat olsztyńskiej fabryki

W 2017 roku firma oponiarska z Olsztyna obchodziła pięćdziesięciolecie istnienia w tej lokalizacji. Z tej okazji zorganizowano wielki jubileusz. Z tej okazji zorganizowano wielką uroczystość w olsztyńskiej filharmonii. Były przemówienia, znakomici goście i koncert. Świętowały władze fabryki Michelin w Olsztynie, jej pracownicy oraz przyjaciele, którzy wspierają rozwój tego zakładu pracy. W uroczystościach wzięli udział prezes zarządu Michelin Polska, a także Dyrektor Zarządzający Grupy Michelin – Jean-Dominique Senard.

Zarówno marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, jak i prezydent Olsztyna nie szczędzili pochwał dla zarządzających olsztyńską fabryką. Mówili, że jest to zakład na światowym poziomie oraz wzór dla mieszkańców. Michelin w Olsztynie to nowoczesna i innowacyjna fabryka, która od lat świetnie funkcjonuje, niezależnie od panującej w danym momencie koniunktury w Polsce.

Michelin cieszy się statusem pracodawcy z wyboru. To firma, która daje zatrudnienie tysiącom mieszkańców Olsztyna i okolic. Firma nie tylko wpływa na stan materialny wielu rodzin w Olsztynie, gdyż daje pracę ich członkom, lecz także angażuje się w liczne akcje na rzecz lokalnej społeczności oraz wydatnie wspiera gospodarczy rozwój Warmii i Mazur.