Metoda Six Sigma wywodzi się z metodologii zarządzania Lean Management i pozwala na usprawnienie procesów w firmie z jednoczesnym zachowaniem ich jakości! Tłumaczymy, czemu Six Sigma jako metoda doskonalenia jakości procesów, oparta na statystyce może pomóc Twojej firmie zabłysnąć na rynku.

Six Sigma – co to jest?

Metoda Six Sigma bywa często wymieniana jako jedno z narzędzi lean management. Szeroko zakrojona metodologia zarządzania nie aplikuje się jednak do każdej firmy równie dobrze. O ile z filozofią lean możemy najczęściej spotkać się w przedsiębiorstwach skupionych na produkcji, o tyle Six Sigma jako metoda doskonalenia jakości procesów oparta na statystyce może z powodzeniem sprawdzić się również w innych miejscach pracy.

Tak, jak lean management narodziło się w fabryce Toyoty w późnych latach 80., tak miejscem stworzenia koncepcji Six Sigma były fabryki Motoroli. Metoda Six Sigma skupia się na ciągłej poprawie jakości procesu produkcyjnego oraz samego produktu firmy, dzięki statystycznej analizie owych procesów.

Metoda Six Sigma – na czym polega?

Prawidłowo zastosowana metoda Six Sigma pomaga zmniejszyć koszty firmy, a także zwiększyć jej produktywność w tym samym czasie. Dzieje się tak głównie dzięki eliminacji tzw. „kosztów złej jakości”, czyli czasu i materiałów zużytych na produkcję wadliwych elementów.

Główne punkty, charakteryzujące Six Sigma, to:

 • Podejście oparte na danych

Kluczowym elementem stosowania metody Six Sigma jest analiza danych na temat procesów produkcyjnych i wykorzystywanie ich do lepszego zrozumienia, gdzie mogą pojawiać się ewentualne problemy do wyeliminowania.

 • Kontrola procesu

Konieczność monitorowania procesu, który chcemy usprawnić, jest podstawą Six Sigma. To właśnie w ten sposób zbieramy potrzebne dane!

 • Orientacja na klienta

Six Sigma jako metoda doskonalenia jakości procesów dąży do lepszego zaspokojenia konkretnych potrzeb klientów firmy. Dlatego to ich realna perspektywa liczy się tu najbardziej! Chodzi o to, aby wprowadzane według metody zmiany były jak najbardziej użyteczne.

 • Praca nad projektami

Metoda Six Sigma pomaga we wprowadzaniu szybkich zmian. Dla niemal każdej firmy „tu i teraz” liczy się najbardziej! Dzięki stałej pracy nad konkretnymi oraz aktualnie realizowanymi projektami, jesteśmy w stanie szybciej dostrzec niedociągnięcia i je eliminować. To z kolei pozwala osiągnąć lepszy wynik w krótkoterminowej perspektywie.

 • Znajomość procesów

Aby móc monitorować procesy, a także analizować dane na ich temat, musimy znać wszystkie czynniki, które mają wpływ na ich przebieg. Tu Six Sigma nie wybacza – drobiazgowość wchodzi na pierwszy plan!

 • Strategia biznesowa

Metoda Six Sigma skupia się nie tylko na usprawnieniu i doskonaleniu samych procesów produkcyjnych. Jak wspominaliśmy, zastosowanie metody w przypadku zarządzania firmą nie zajmującą się produkcją również jest możliwe! Tu tropimy wszelkie nieefektywności w naszym miejscu pracy i wyciągamy z tego wnioski.

Szukasz pracy w Białymstoku? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!

Six Sigma – metoda zarządzania firmą

Aby Six Sigma zadziałało jak należy, konieczne będzie zaangażowanie całego zespołu (zwłaszcza kadry kierowniczej). Dlatego jeśli myślicie o wprowadzeniu Six Sigma – metody zarządzania w swojej firmie, najpierw warto przeszkolić z niej Waszych pracowników. Dobrze też, abyście zdecydowali, w jakich obszarach chcecie zastosować Six Sigma.

Metoda Six Sigma może usprawnić Wasz:

 • Obszar projektowania

Tu celem jest opracowanie niezawodnego produktu, który jednocześnie będzie łatwy i szybki w wytwarzaniu.

 • Obszar produkcyjny

Tu celem będzie eliminacja wad produktu, poprzez lepsze zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa podczas procesów produkcyjnych. Obniżenie kosztów produkcji to dodatkowy bonus!

 • Procesy biznesowe

Poprawa terminowości zamówień, a może skrócenie czasu jego realizacji? Six Sigma może pomóc usprawnić nawet samą obsługę klienta.

Metoda Six Sigma to dobre narzędzie do wprowadzania innowacji w sposobie funkcjonowania firmy. Angażując w tym celu cały zespół, metoda pomaga też zwiększyć ich znajomość procesów zachodzących w firmie. Nawet tych, w których nie biorą udziału bezpośrednio! Potraktujcie to jak zmianę mentalności zespołu – aby zwiększyć jakość, pracować nad tym muszą wszyscy pracownicy.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Six Sigma – cykl DMAIC. Jak to działa?

Jeśli już zdecydowaliście, że Six Sigma to właśnie to, czego potrzebuje Wasza firma, aby ruszyć z miejsca, czas dowiedzieć się, jak wprowadzić metodę zarządzania w praktyce. Jak wspominaliśmy, kluczowe będzie zapoznanie zarówno kierowników, jak i szeregowych pracowników, z samą metodą. Jej dobre zrozumienie będzie Waszym wspólnym kluczem do sukcesu!

Six Sigma w praktyce opiera się na tzw., cyklu DMAIC. Model ten polega nie na eliminacji pojawiających się np. podczas produkcji problemów, ale ich rzeczywistych źródeł. Aby je znaleźć, dokonujemy analizy zgodnie z kolejnymi fazami cyklu. Co oznaczają?

 • Define – definiowanie celów
 • Measure – pomiar stanu aktualnego
 • Analyze – analiza
 • Improve – propozycje zmian i usprawnień
 • Control – kontrola efektów

Każdy z tych etapów jest niezbędny, aby otrzymać nowe rozwiązania trudności firmy, a także poprawę jej obecnego stanu. To właśnie dlatego Six Sigma jako metoda doskonalenia jakości procesów jest tak efektywna!

Jeśli więc chcecie wprowadzić swoją firmę na nowy poziom i szukacie sposobów na zwiększenie efektywności, to może być strzał w dziesiątkę! Zaplanujcie serię spotkań z zespołem i liderami i zacznijcie wspólną pracę! Na efekty nie trzeba będzie długo czekać.

Oceń artykuł
5/5 (1)