Wykres Gantta pozwala przedstawić harmonogram zadań w danym projekcie w przystępnej, graficznej formie. Wszystko stanie się jasne dla całego zespołu, a Wy będziecie mogli skupić się na swoich zadaniach. Przygotowywanie wykresu Gantta w Excelu wcale nie musi być trudne! Tłumaczymy, jak to zrobić!

Co to jest wykres Gantta?

Co to jest wykres Gantta (harmonogram Gantta)? To powinien wiedzieć każdy, kto zarządza projektami! Wykresem Gantta (czasem określanym jako diagram Gantta) nazywamy graficzną formę przedstawienia harmonogramu zadań w danym projekcie. To przydatne narzędzie powinni znać zwłaszcza ci pracownicy, którzy odpowiadają np. za planowanie produkcji.

SPRAWDŹ TEŻ: Oferty pracy

Jak rozplanować np. czas pracy maszyn potrzebnych do wykonania poszczególnych zadań, aby zdążyć ze wszystkim na czas? Wykres Gantta pomoże zwłaszcza w takich sytuacjach!

Do czego służy wykres Gantta?

Wykres Gantta, pokazując kolejność zadań kaskadowo, ułatwia uporządkowanie kolejności zadań, z uwzględnieniem czasu, jaki będzie potrzebny na ich wykonanie. W odróżnieniu od np. diagramu Ishikawy nie służy do analizy przyczyn ewentualnych problemów przy realizacji zadań, ale określenia ilości czasu, jakie zajmą poszczególne prace.

Do czego służy wykres Gantta osobom, które zarządzają projektami? Dzięki niemu są one w stanie przewidzieć, który etap realizacji projektu może sprawiać najwięcej problemów, a także jak ułożyć procesy tak, aby pracownicy przechodzili płynnie od jednego do drugiego.

Konstrukcja wykresu Gantta to kaskadowe zestawienie elementów takich jak:

  • zadania
  • operacje
  • czynności
  • procesy
  • czas ich trwania

Warto wiedzieć, że jednostki czasu, jakich będziemy używać przy przygotowywaniu wykresu Gantta, będą zależeć od tego, co nimi zobrazujemy. Wykres Gantta – przykładem jednostki czasu użytej do sporządzenia diagramu będzie np. tydzień, jeśli chcemy w ten sposób przedstawić harmonogram produkcji wyrobów z kilkutygodniowym czasem realizacji. 

Wykres Gantta online – jak przygotować wykres Gantta w Excelu?

Wykres Gantta – jak narysować taki diagram? Najłatwiej będzie przygotować wykres Gantta online. Do tego najlepiej użyć dobrze znanego biurowym pracownikom Excela.

Jeśli więc zostaliście poproszeni o przygotowanie przejrzystego planu zadań dla całego zespołu, dobrze zdecydować się na wykres Gantta. Excel posłuży tu tylko jako narzędzie! Jak zrobić wykres Gantta w Excelu? Poniższe wideo wyjaśni to Wam krok po kroku!

Powyższy przykład diagramu Gantta został przygotowany przy użyciu wersji Excela z 2019 roku. Jednak jeśli na komputerze służbowym macie zainstalowaną starszą wersję programu, nie martwcie się! Różnice w przygotowywaniu wykresu będą śladowe i widoczne co najwyżej na poziomie interfejsu użytkownika.

Jak zrobić wykres Gantta? To nie takie trudne!

Jak sami widzicie, przygotowanie wykresu Gantta wcale nie musi być trudne! Jak zrobić wykres Gantta tak, aby był on użyteczny dla całego zespołu i rzeczywiście ułatwił Wam pracę?

Wykres Gantta – budowa domu to idealny przykład tego, do czego może przydać się nam taki diagram. Kierownicy planu budowy korzystają z niego od lat! Jak wyglądają kolejne etapy tworzenia wykresu Gantta? Jest ich kilka:

  • spisanie wszystkich zadań, jakie mamy do wykonania w zakresie danego projektu
  • określenie jednostek czasu, jakimi będziemy obrazować poszczególne zadania
  • określenie czasów trwania tych zadań
  • dodanie terminów rozpoczęcia kolejnych czynności
  • wstawienie wykresu, a następnie jego sformatowanie (np. zmiana kolejności serii danych, usunięcie legendy wykresu itp.)

Dzięki diagramowi Gantta ustalicie kolejność prac osób, zajmujących się np. podłączaniem elektryki w naszym przyszłym domu, a tych odpowiedzialnych za kładzenie podłóg. Przewidzicie także, kiedy trzeba rozpocząć kolejne czynności, aby móc płynnie przechodzić od jednej do drugiej bez przestojów w pracy. Proste i praktyczne!

Oceń artykuł
5/5 (1)