Rynek pracy w Łodzi znalazł się obecnie w nie najlepszej sytuacji. Wpływ na taką postać rzeczy ma bez wątpienia epidemia koronawirusa, która zmusiła wielu pracodawców do zawieszenia działalności oraz zwolnień. Nie oznacza to jednak, że każdemu będzie trudno znaleźć zatrudnienie. Poszukiwani są m.in. pracownicy z wysokimi kwalifikacjami, ale też pracownicy fizyczni chętni do podjęcia pracy przy produkcji. Sprawdźmy, na kogo jeszcze jest zapotrzebowanie w Łodzi.

Ulica w Łodzi: sytuacja na rynku pracy w Łodzi

Rynek pracy w Łodzi a pandemia

Pandemia koronawirusa miała bardzo negatywny wpływ na rynek pracy w stolicy województwa łódzkiego. Sytuacja jest daleka od dobrej, co widać w szczególności po rosnącym bezrobociu oraz nielicznych ofertach pracy w Łodzi. Jak wynika z informacji opublikowanych przez PulsHr, najmniej ofert zatrudnienia opublikowanych w marcu 2021 roku na największych portalach rekrutacyjnych, pochodziło z Łodzi, Katowic i Poznania.

Powodem, dla którego łódzki rynek pracy znalazł się w tak trudnej sytuacji, są nie tylko zwolnienia i upadki firm spowodowane kryzysem gospodarczym, ale również niewystarczająca liczba pracowników o wysokich kwalifikacjach. Najwięcej bezrobotnych znajduje się w grupie wiekowej 50+, ale osoby przed trzydziestym rokiem życia też nie radzą sobie najlepiej.

Stopa bezrobocia w Łodzi

W marcu 2024 roku stopa bezrobocia w Łodzi wyniosła 4,6%, co stanowi wynik porównywalny do poprzednich miesięcy. Biorąc pod uwagę dane z analogicznego okresu w 2023 roku, gdzie wskaźnik ten wyniósł 4,4%, miasto dobrze radzi sobie z bezrobociem. Mimo trudności gospodarczych w kraju region łódzki notuje stabilizację na rynku pracy, choć nadal istnieje pewne zapotrzebowanie na wsparcie dla osób pozostających bez zatrudnienia.

Najbardziej poszukiwane zawody w Łodzi 

Słaba kondycja rynku pracy w Łodzi i kryzys gospodarczy nie wpłynęły negatywnie na wszystkie sektory. Jak wynika z badania „Barometru zawodów” na rok 2024, największe deficyty pracowników w Łodzi widoczne są w wielu branżach. Szanse na pracę ma tutaj każdy poszukujący pracy wykwalifikowany pracownik, a w szczególności:

  • pielęgniarki i położne;
  • kierowcy autobusów;
  • kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych;
  • kucharze;
  • lekarze;
  • magazynierzy;
  • maszyniści;
  • nauczyciele praktycznej nauki zawodu;
  • nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących;
  • nauczyciele przedmiotów zawodowych;
  • nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych;
  • operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych;
  • operatorzy obrabiarek skrawających;
  • pracownicy ds. rachunkowości i księgowości;
  • pracownicy ochrony fizycznej;
  • pracownicy służb mundurowych;
  • przetwórcy mięsa i ryb;
  • psycholodzy i psychoterapeuci;
  • samodzielni księgowi;
  • spawacze;
  • ślusarze.

Rynek pracy w Łodzi potrzebuje tych specjalistów

Bezrobocie w Łodzi nie powinno dosięgnąć pracowników branży przetwórstwa przemysłowego – operatorów maszyn do produkcji różnych wyrobów. Sytuacja na rynku pracy w Łodzi jest także nieco łagodniejsza dla pracowników branży transportowo-logistycznej, czyli dla kierowców i magazynierów. Potrzebni są również pracownicy w sektorze edukacji.

Na łódzkim rynku pracy odnajdą się medycy i księgowi

Na etat i stosunkowo wysokie zarobki w Łodzi mogą ponadto liczyć osoby związane zawodowo z branżą medyczną, czyli lekarze oraz pielęgniarki i położne. Kto jeszcze może liczyć na pracę w Łodzi? Według badania szansę na zatrudnienie mają osoby z sektora produkcyjnego i transportowego.

Ofert powinni szukać na stronie GoWork.pl. Ogłoszenia, które znajdują się na portalu, można bowiem filtrować pod kątem interesujących użytkownika kryteriów. Do wyboru są m.in. rodzaj umowy, tryb pracy i wymiar etatu. Poza tym, na portalu znajdują się opinie o ogłaszających się pracodawcach. Piszą je byli i obecni pracownicy oraz osoby, które odbyły rozmowy rekrutacyjne. Dzięki nim można dowiedzieć się więcej na temat firmy, do której zamierza się aplikować. Można również zapisać się do newslettera. Gdy pojawi się nowa oferta z danego regionu, dostaje się wtedy powiadomienie drogą mailową.

Akademickie Targi Pracy 2024 w Łodzi

18 kwietnia 2024 roku w łódzkiej Hali Expo odbyły się Akademickie Targi Pracy, które zgromadziły wielu łódzkich pracodawców z różnych branż. Targi te były doskonałą okazją dla studentów i absolwentów, aby nawiązać kontakt z potencjalnymi pracodawcami na ponad 120 stanowiskach oraz poznać aktualne oferty zatrudnienia.

Na wydarzeniu pojawiły się firmy z takich branż jak:

  • IT – poszukujące specjalistów w dziedzinie programowania, analizy danych oraz cyberbezpieczeństwa (Accenture, Fujitsu, Boat.systems czy Comarch);
  • produkcyjna – oferujący stanowiska związane z zarządzaniem produkcją, inżynierią oraz logistyką (Amcor, Barry Callebaut czy Daikin);
  • logistyczno-spedycyjna (Decathlon Centrum Zaopatrzenia Łódź);
  • finansowo/audytowa – w tym bankowość, doradztwo finansowe oraz ubezpieczenia (Nordea i PKF);
  • handlowa – poszukująca specjalistów do sprzedaży (Leroy Merlin i Rossmann);
  • energetyczna – licząca na wyspecjalizowanych fachowców (Hitachi Energy i) Veolia);
  • BPO/BPM – gdzie przedstawicielami było wiele firm (Adaptive, Alorica, Ceri);
  • medyczna/farmaceutyczna – gdzie poszukiwano osób z odpowiednim wykształceniem (Adamed, Salve medica, American Heart of Poland i DOZ S.A).

Oprócz powyższych firm na stoiskach zaprezentowały się również instytucje państwowe takie jak Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi, Państwowa Inspekcja Pracy, czy Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi.

Oferowane miejsca pracy dotyczyły nie tylko stanowisk dla wykwalifikowanych specjalistów, ale również programów stażowych i praktyk dla młodych osób bez doświadczenia zawodowego.

Aktualne zapotrzebowanie na rynku pracy w Łodzi

Na podstawie Akademickich Targów Pracy można zauważyć, że Łódź i województwo łódzkie wciąż potrzebują pracowników w określonych sektorach. Branże takie jak IT, produkcja oraz logistyka pozostają kluczowymi obszarami, gdzie pracodawcy aktywnie poszukują wykwalifikowanych pracowników.

Pracodawcy poszukiwali pracowników z wykształceniem technicznym, branżowym i z tytułem inżyniera. Oferty pracy dotyczyły stanowisk takich jak:

1) operator maszyn CNC,

2) inżynier procesu,

3) mechanik,

4) automatyk,

5) elektryk,

6) kontroler jakości.

Idealni kandydaci na te stanowiska powinni posiadać doświadczenie zawodowe, umiejętność obsługi komputera, prawo jazdy kat. B, a także rozmaite certyfikaty, czy kursy świadczące o nabyciu odpowiednich kwalifikacji.

Na targach widać było rosnące zapotrzebowanie na pracowników IT, takich jak rogramista, fullstack developer, support engineer czy specjalista ds. wsparcia technicznego IT. W tym przypadku ważne było kierunkowe wykształcenie, język angielski i wybrany język programowania.

Szansę na znalezienie pracy miał też osoby z wykształceniem z obszaru medycyny, farmacji i biologii. Na targach pojawiały się oferty pracy dotyczące stanowisk takich jak:

1) technolog,

2) analityk laboratorium,

3) technik farmaceutyczny/ magister farmacji,

4) doradca ds. dermokosmetyków,

5) kontroler jakości w produkcji leków.

Aby zdobyć takie zatrudnienie, trzeba było wykazać się kierunkowym wykształceniem, doświadczeniem, a dodatkowo też kursami, czy znajomością języka angielskiego.

Źródło zdjęć:

https://pl.123rf.com/photo_102005064_ulica-piotrkowska-w-%C5%82odzi-%C5%82%C3%B3dzkie-polska.html i https://pl.123rf.com/photo_137701408_miasto-%C5%82%C3%B3d%C5%BA-polska-widok-na-plac-wolno%C5%9Bci.html

Oceń artykuł
5/5 (1)