CNC to inaczej obrabiarki skrawające. Osoba odpowiedzialna za operowanie nimi najczęściej posługuje się w swojej pracy tokarką, frezarką, wytaczarką lub szlifierką, a więc również obrabiarką sterowaną numerycznie. Miejscem zatrudnienia osoby na stanowisku operatora CNC są przedsiębiorstwa produkcyjne, wytwarzające oraz eksploatujące maszyny oraz urządzenia mechaniczne czy maszyny budowlane, samochody oraz ciągniki, ale również budujące tabory kolejowe, silniki spalinowe, turbinowe, parowe czy związane z wyposażaniem samolotów, budowaniem napędów hydraulicznych.

Odpowiedzialność i spora presja

Brzmiący tajemniczo zawód operatora CNC wymaga przede wszystkim posiadania precyzyjnej wiedzy technicznej oraz odpowiednich kwalifikacji. Nie wystarczy więc jedynie wiedza z zakresu obsługi tych bardziej tradycyjnych maszyn, jak i tych sterowanych za pomocą programów. W efekcie pracy operatora CNC mają powstawać odpowiednie, dopasowane do wymagań kształtki z metalu, ale też w tworzyw sztucznych. Konieczne jest posiadanie wiedzy i umiejętności szacowania, gdyż osoba na tym stanowisku musi również obliczać koszta związane z całym procesem.

Samodzielność przede wszystkim

O tym, jak bardzo odpowiedzialna jest to praca, świadczy głównie zakres obowiązków. Konieczne jest doświadczenie, ponieważ operator CNC odpowiedzialny jest głównie za samodzielne dobieranie materiałów, narzędzi oraz tworzyw do procesu obróbki, jest w stanie monitorować działanie maszyn oraz utrzymywać je w dobrym stanie technicznym. Oznacza to, że musi również mieć predyspozycje do wykonywania okresowych badań technicznych oraz koniecznych, ewentualnych prac serwisowych.