Zdecydowaną większość pracowników branży morskiej stanowią mężczyźni. Potwierdzają to również statystyki prowadzone na wyższych uczelniach w Szczecinie czy w Gdyni. Czy praca marynarza to rzeczywiście typowo męskie zajęcie?

Studentki w Akademiach Morskich

W Gdyni na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej tylko 30 proc. wszystkich studentów stanowią kobiety. Nie inaczej jest w Szczecińskiej Akademii Morskiej, gdzie na 2600 studentów zaledwie 760 to przedstawicielki płci pięknej. Akademie Morskie po II wojnie światowej były postrzegane zawsze jako uczelnie wojskowe. Zmieniło się to stosunkowo niedawno. Pierwsze studentki na takich uczelniach zaczęły pojawiać się dopiero w latach 50. poprzedniego stulecia. Powszechnie uważano wtedy, że praca oficera pokładowego jest przypisana mężczyznom. Z czasem zaczęło to ulegać zmianie.

Pierwszą panią, która sięgnęła po stanowisko kapitana statku była Danuta Kobylińska-Walas, absolwentka Szkoły Morskiej w Szczecinie. Po niej stopniowo Polki zaczęły nie tylko studiować w szkołach morskich, ale i pojawiać się w mundurach floty handlowej.

Czy praca na statku jest przeznaczona dla kobiet?

Praca w Gdyni czy w Szczecinie w zakładzie armatorskim, na statku, nie jest przeznaczona wyłącznie dla mężczyzn. Kobiety radzą sobie z takimi stanowiskami tak samo dobrze, jak mężczyźni. Nie istnieją żadne obiektywne przesłanki, które nie pozwalałyby na podejmowanie przez nie obowiązków oficerskich czy marynarskich.

Rzadziej przez panie wykonywane są takie prace jak elektryk okrętowy, mechanik czy elektroautomatyk. Na wydziałach Akademii Morskich w Gdyni również brakuje kobiet chcących uczyć się tych profesji. Więcej kobiet studiuje natomiast na wydziale nawigacyjnym. Chcą zostać oficerami pokładowymi.

Aby znaleźć w branży morskiej, kobiety po prostu muszą być lepsze, wykazywać się szerszymi kompetencjami i praktycznymi umiejętnościami niż panowie. Panie powinny być także przygotowane w pełni pod względem fizycznym do pracy na pokładzie statku. Jest to bowiem w wielu przypadkach ciężka praca fizyczna.

Oferty pracy w Gdyni na tamtejszych statkach obecnie dotyczą najczęściej stanowisk specjalistów technicznych, którzy obsługują siłownie okrętowe, mechanizmy i urządzenia chłodnicze. Znacznie mniej jest ofert dla oficerów okrętowych czy nawigatorów. Ci ostatni mogą znaleźć pracę nawet na lądzie – w firmie armatorskiej, w porcie czy w przedsiębiorstwie spedycyjnym.

Jak szybko znaleźć pracę w Gdyni?

Możemy wyróżnić przynajmniej cztery metody, dzięki którym znalezienie pracy w Gdyni nie będzie stanowiło żadnego problemu. Powiatowy Urząd Pracy, agencja zatrudnienia tymczasowego, czy nawet osobista „wycieczka” do siedziby wcześniej upatrzonej firmy, to tylko trzy z nich. Nie da się jednak ukryć, że wyłącznie jedna z metod będzie w stanie pozytywnie zaskoczyć Cię swoją efektywnością.

Chodzi oczywiście o skorzystanie z asysty rozmaitych portali ogłoszeniowych, takich, jak na przykład GoWork.pl. To właśnie dzięki nam pracodawcy mogą wyraźnie przyspieszyć rekrutację, bez większych problemów analizując otrzymywane aplikacje. Kandydaci z kolei, mają do swej dyspozycji najlepsze oferty pracy w Gdyni, mogąc w łatwy sposób odpowiadać swoim CV nawet na kilkadziesiąt ofert w ciągu jednego tylko dnia! Nie da się ukryć, że tylko dzięki kooperacji z naszym serwisem uda Ci się osiągnąć opisywane rezultaty. Przekonaj się sam!

Oceń artykuł
0/5 (0)