Choć oficjalne wyniki wyborów nie są jeszcze znane i komisje wyborcze wciąż podliczają głosy, to bazując na sondażach „exit poll” oraz „late poll” możemy domniemywać, że znamy już rozkład sił na polskiej scenie politycznej w nadchodzącej kadencji Sejmu. Choć największą ilość mandatów po raz kolejny zdobędzie Prawo i Sprawiedliwość, to połączone siły Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Lewicy, będą w stanie przebić dotychczasowego lidera, formując własny rząd – najprawdopodobniej z Donaldem Tuskiem na czele. Wówczas przystąpi on do realizacji swojego programu wyborczego, jakim jest „100 Konkretów na 100 Dni”.

donald-tusk-100-konkretów

Program Koalicji Obywatelskiej – 100 Konkretów. Co dokładnie zawiera? Jakie obietnice przygotował Donald Tusk dla obywateli i jak wpłyną one na ich osobistą majętność? Co Koalicja Obywatelska proponuje przedsiębiorcom? W jaki sposób realizacja tych postulatów wpłynie na rodzimą gospodarkę? Czy program „100 Konkretów” faktycznie zostanie zrealizowany? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Program Koalicji Obywatelskiej – 100 konkretów. Co zawiera?

Program „100 Konkretów na 100 Dni” to zbiór sztandarowych postulatów Koalicji Obywatelskiej, których realizacji domagają się wyborcy tego właśnie ugrupowania. Jak zapewnia szef partii, Donald Tusk, wszystkie postulaty zostaną przez jego rząd zrealizowane w ciągu 100 dni od objęcia władzy.

Postulaty programowe Koalicji Obywatelskiej zostały podzielone aż na 21 rozdziałów, zależnie od ich tematyki bądź grupy docelowej. Są to:

  • Rodzina,
  • Młodzi,
  • Kobiety,
  • Przedsiębiorcy,
  • Zdrowie,
  • Edukacja,
  • Polityka społeczna,
  • Podatki,
  • Mieszkania,
  • Energetyka,
  • Unia Europejska,
  • Środowisko,
  • Świeckie państwo,
  • Rolnictwo,
  • Rozliczenie rządów PiS,
  • Praworządność,
  • Obrona narodowa,
  • Organizacje pozarządowe,

Tym, co zdecydowaną większość Polaków interesuje najbardziej, szczególnie w dobie postępującej inflacji i coraz wyraźniejszego widma poszerzającej się biedy, są postulaty dotyczące gospodarki i pracy. Sprawdziliśmy, co Donald Tusk oferuje obywatelom w tym zakresie.

Donald Tusk – obietnice dla naszych portfeli

Jak zmieni się rynek pracy za rządów Donalda Tuska? Zgodnie z jego obietnicami – na lepsze. Jednym z istotniejszych dla wielu Polaków postulatów, jest obietnica dwukrotnego podniesienia kwoty wolnej od podatku, bo aż do 60 000 złotych brutto. Co więcej, Donald Tusk zapowiada także całkowitą likwidację podatku dochodowego dla osób zarabiających do 6 000 złotych brutto miesięcznie (dotyczy to również przedsiębiorców) oraz emerytów, których świadczenia nie przekraczają 5 000 złotych brutto miesięcznie. Zniesiony zostanie także podatek Belki.

Ponadto, kobiety wracające na rynek pracy po porodzie, w ramach programu „Aktywna mama” otrzymają 1 500 złotych zasiłku miesięcznie – na pokrycie kosztów opieki nad dzieckiem. Wprowadzone mają zostać obligacje antyinflacyjne, dzięki czemu bezpieczniej będzie oszczędzać, a osoby młode będą mogły liczyć na otrzymanie kredytu hipotecznego 0% oraz 600 złotych dopłaty do czynszu na mieszkanie. Emeryci z kolei mają zapewnioną waloryzację emerytur o wskaźnik inflacji za każdym razem, gdy ta będzie wyższa niż 5%.

Koalicja Obywatelska wiele oferuje również w zakresie polityki społecznej. Podniesiony ma zostać zasiłek pogrzebowy (z 4 000 złotych do 6 450 złotych), a kwota świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego z 500 złotych do 1 000 złotych. Ponadto, osoby niepełnosprawne będą mogły podjąć pracę bez obaw o utratę renty, a opiekunowie osób niesamodzielnych otrzymają Bon Opiekuńczy w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia. Renta socjalna z kolei zrównać się ma z poziomem minimalnego wynagrodzenia.

Co Donald Tusk obiecał przedsiębiorcom?

Na wiele obietnic mogą liczyć także przedsiębiorcy. Przede wszystkim, w kontrze do dzisiejszych przepisów, podatek dochodowy będą oni zobowiązani zapłacić dopiero po otrzymaniu środków z danej faktury. W pewnej mierze obniżone zostaną także koszty zatrudnienia pracowników – zasiłek chorobowy już od pierwszego dnia nieobecności pracownika w pracy opłacał będzie ZUS. Co więcej, Donald Tusk planuje powrót do ryczałtowego rozliczania składki zdrowotnej.

Dobrą informacją dla wielu jest zniesienie zakazu handlu w niedzielę – niemniej, za to każdy pracownik będzie miał zagwarantowane dwa wolne weekendy w miesiącu i podwójne wynagrodzenie za pracę w dni wolne. Wprowadzony zostanie także „urlop dla przedsiębiorców”, czyli jeden miesiąc wolny od składek na ubezpieczenia społeczne i świadczenie urlopowe w wysokości połowy płacy minimalnej. Obniżony zostanie także podatek VAT dla sektora „beauty” – do 8%, a podatek VAT na transport publiczny zostanie całkowicie zlikwidowany (stawka 0%).

Koalicja Obywatelska – obietnice wyborcze. Czy na pewno zostaną spełnione?

Naturalnie, wyżej wskazane obietnice Donalda Tuska to tylko część ze 100 Konkretów – w obecnej sytuacji warto jest dokładniej im się przyjrzeć, by wiedzieć, na co powinniśmy w najbliższym czasie liczyć. Czy jednak obietnice wyborcze Koalicji Wyborczej rzeczywiście zostaną spełnione? I czy możemy liczyć na to, że faktycznie dojdzie do tego w ciągu pierwszych 100 dni sprawowania przez nich rządów?

Bez względu na to, jak optymistycznie nie chcielibyśmy patrzeć w rysującą się na horyzoncie przyszłość, na pewno warto zachować nieco realizmu. Z doświadczenia nie tylko naszego kraju, ale i wielu innych państw na świecie wynika, że obietnice wyborcze po zakończonej kampanii często zmieniają się wyłącznie w zbiór żartów i niedomówień, a jedyne, na co mogą liczyć wyborcy, to zawód i rozczarowanie.

Warto również zadać pytanie o stan rodzimej ekonomii – czy kontynuacja polityki Prawa i Sprawiedliwości przez Koalicję Obywatelską w zakresie redystrybucji mienia to dobra droga? Czy przyszły rząd nie wyświadczy nam przypadkiem niedźwiedziej przysługi, gdy za hojność władz przyjdzie nam zapłacić osobiście? Co na to inflacja? Odpowiedzi na te pytania poznamy w nadchodzących tygodniach.

Oceń artykuł
5/5 (3)