Nie trzeba nikomu udowadniać, że gospodarcza sytuacja naszego kraju nie jest najlepsza. Szalejąca inflacja w kwietniu 2023 roku wyniosła aż 14,7%, co każdego dnia możemy odczuwać w sklepach, supermarketach i innych miejscach, w których za towary i usługi płacimy znacznie więcej niż byśmy chcieli.

inflacja-w-polsce

Skąd wzięła się inflacja w Polsce? Jak długo jeszcze potrwa i do jakiego poziomu może dojść? Jak na ten temat zapatrują się Polacy? Co może rozwiązać problem inflacji? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Kolosalny wzrost kosztów życia – jak zapatrują się na niego Polacy?

Inflacja to obecnie jeden z najpoważniejszych problemów naszego kraju. Od kilku lat obserwujemy jej stały wzrost, co w znaczącym stopniu uszczupla portfele Polaków. Co więcej, niekorzystna sytuacja ekonomiczna wpływa również na zmniejszenie zaufania do rządu ze strony obywateli – Polacy nie wierzą, że władze w bliskiej przyszłości poradzą sobie z inflacją.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Deloitte, więcej niż 75% Polaków obawia się dalszego wzrostu cen żywności, a 64% uważa, że będziemy obserwować dalszy wzrost cen za prąd, gaz i benzynę. Jakie są prognozy względem inflacji w Polsce?

Inflacja w Polsce – prognozy

Wzrost cen towarów i usług niemalże na stałe zagościł w naszej rzeczywistości – a jak przekonują niezależni eksperci, sytuacja ta w najbliższej przyszłości nie ulegnie zmianom na lepsze, a niewykluczone, że będzie nawet gorzej. Głównym powodem ma być redystrybucyjna polityka rządu, która od początku roku ma jeszcze nabrać tempa – mówił o tym prezes PiS Jarosław Kaczyński, zapowiadając „program 800+”.

Strona rządowa nie zgadza się z opiniami ekonomistów, uznając, że to wojna na Ukrainie jest głównym powodem inflacji. Ponadto, władza broni się twierdząc, że walnie przyczyniła się do ochrony Polaków przed spadkiem siły nabywczej złotówki, wprowadzając program o nazwie „Tarcza Antyinflacyjna” – paradoksalnie był w kilku aspektach kontynuacją wyżej wzmiankowanej polityki redystrybucyjnej.

Oceń artykuł
5/5 (1)