Większość z nas uwielbia śpiewać i nie ma w tym nic dziwnego – śpiewanie daje radość i relaksuje, zaś sama muzyka łagodzi stres, podnosi odporność i wzmacnia układ immunologiczny. Niektórzy pasję i talent postanowili wykorzystać w pracy zawodowej, by dzielić się swoją twórczością z resztą społeczeństwa. Zarobki profesjonalnych piosenkarzy i piosenkarek bywają niesamowicie wysokie, co może przyprawiać o zawrót głowy przedstawicieli innych, znacznie poważniejszych, potrzebniejszych i niebezpieczniejszych zawodów. Czym tak naprawdę zajmują się artyści, że za jeden koncert potrafią otrzymać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych? Kto może dołączyć do tego elitarnego grona? Sprawdź!

Czym zajmuje się piosenkarz?

Zadawanie takiego pytania może wydawać się nielogiczne, a odpowiedź na nie jest pozornie dziecinnie prosta. Oczywiście, że piosenkarze zajmują się przede wszystkim śpiewaniem, ale czy tylko? Do ich codziennych zadań należy również wiele, wiele więcej obowiązków, którym niekiedy ciężko jest sprostać.

Obecnie znacznie łatwiej jest zaistnieć w sieci i na wielkiej scenie, bez trudu można też dać się poznać większemu gronu zainteresowanych. W tym wszystkim należy jednak pamiętać, że we współczesnym świecie można równie szybko stać się popularnym, jak i równie szybko zostać zapomnianym. Z tego też powodu główną działalnością piosenkarzy nie jest tylko samo śpiewanie. Piosenkarz musi dbać o swoje relacje z fanami, udzielać się w mediach społecznościowych i prowadzić tam konta, jak również występować w różnego rodzaju programach i znanych wydarzeniach medialnych. Ważne też jest podejmowanie różnych współprac z innymi artystami, czyli np. nagrywanie wspólnych utworów czy reklamowanie innych marek i produktów. To, czy piosenkarz utrzyma się długo na szczycie nie jest głównie zależne od jego talentu, ale od osobowości, relacji z ludźmi czy nastawienia do świata i życia. Współcześni fani zwracają uwagę na mnóstwo elementów, których nie można pominąć, a od tego zależne są zarobki muzyków.

Zanim dany wykonawca nagra płytę, musi wcześniej zgromadzić do niej cały materiał. Nagrywanie teledysków czy sama promocja utworów również nie należy do najłatwiejszych zadań. Choć może się to wydawać banalnie proste i przyjemne, to często praca artysty w takim okresie trwa nawet po kilkanaście godzin dziennie. Największe gwiazdy stawiają na perfekcję, co wiąże się z nieustannym poprawianiem oraz dopracowywaniem materiału. Innym ważnym zajęciem jest dawanie koncertów i innych koncertów na żywo, podczas których piosenkarz może spotkać się ze swoimi fanami, zrobić zdjęcia i nawiązać emocjonalną więź. Z takich działalności zazwyczaj są też największe zarobki, gdyż stawki koncertowe potrafią być naprawdę wysokie.

W dzisiejszych czasach, aby wciąż być na szczycie trzeba się ciągle doskonalić i dokształcać. To, że dany artysta urodził się z talentem wcale nie oznacza, że już nic nie powinien z nim robić. Codzienna praca nad głosem oraz nad narządami głosu (gardłem, krtanią, przeponą itd.) jest niezwykle ważna, by pozostać w dobrej kondycji przez następne kilkanaście lat. Ciągły rozwój jest zatem podstawą w tym zawodzie.

Niektórzy prawdziwie uzdolnieni piosenkarze i piosenkarki oprócz wszystkich wyżej opisanych zajęć zajmują się również pisaniem tekstów do swoich piosenek i komponowaniem muzyki do utworów. Jest to szczególnie ważne, ponieważ jeśli taki artysta zarejestruje swoją działalność w organizacjach, które zarządzają prawami autorskimi, np. ZAIKS, to otrzymują tantiemy za to, że ktoś wykorzystał ich autorski utwór do swoich celów.

Kto może zostać piosenkarzem?

Mimo sporej ilości obowiązków, wciąż pozostaje wielu chętnych, którzy chcieliby dołączyć do elitarnego grona piosenkarzy i piosenkarek. Pozostaje pytanie – czy każdy może zostać piosenkarzem? W obecnym świecie jak najbardziej jest to możliwe, ale to jak długo utrzyma się na rynku i czy będzie gwiazdą jednego hitu, czy wielu sezonów to już zupełnie inna kwestia.

Zawód piosenkarza wydaje się o tyle łatwy i przystępny, gdyż każdy z nas śpiewa, podśpiewuje, nuci. Aby śpiewać zawodowo nie trzeba też kończyć żadnych specjalnych kursów i szkoleń, ani nawet posiadać specjalistycznego wykształcenia, choć oczywiście jest to możliwe. Osoby, które ukończyły Wokalistykę drugiego stopnia otrzymują nie tylko dyplom potwierdzający kwalifikacje i umiejętności (stają się artystą zawodowym), ale też zdobywają niezbędną wiedzę z zakresu zarządzania przyszłą działalnością wokalną. Jeśli zaś marzy się komuś praca „na etacie” jako muzyk, np. w teatrach muzycznych lub filharmoniach, to wspomniane wykształcenie jest niezbędne, by otrzymać zatrudnienie.

Konkurencja w tym zawodzie jest ogromna, a źródeł pomagających wybić się i zaistnieć wśród szerszej publiczności jest równie wiele. Do najpopularniejszych można zaliczyć internet, gdzie zdolne osoby mogą publikować filmiki z własnymi coverami utworów innych gwiazd czy prezentować własne piosenki. Szansę na zaprezentowanie się światu dają również różnego rodzaju programy typu talent show, gdzie kandydaci mają możliwość zaśpiewania przed widzami telewizorów i jurorami. Niestety chętnych nigdy nie brakuje, a oprócz samego talentu brane są pod uwagę też inne czynniki, jak chociażby charyzma. Z tego też powodu do programów dostają się nieliczni, a jeśli już uda im się wygrać show, to często niedługo potem słuch po nich zanika.

Jak wyglądają zarobki gwiazd?

Nie trzeba chyba nikomu powtarzać, że profesjonalne, estradowe śpiewanie wiąże się z wysokimi gażami dla artystów. Pozostaje jednak pytanie – czy każdy piosenkarz może liczyć na takie samo wynagrodzenie? Oczywiście stawka zależna jest od wielu czynników. Każdy piosenkarz otrzymuje inne wynagrodzenie w zależności od swojego doświadczenia czy chociażby popularności. Wydaje się to oczywiste, ale największe gwiazdy polskiej estrady zarabiają krocie za jeden występ. Ile zarabia piosenkarz w Polsce? Poniżej prezentują się zarobki:

 • Roksana Węgiel – piosenkarka za jeden koncert otrzymuje wynagrodzenie w wysokości około 30 tysięcy złotych.

 • Dawid Kwiatkowski – piosenkarz za jeden koncert otrzymuje wynagrodzenie w wysokości około 35 tysięcy złotych.

 • Sanah – piosenkarka za jeden koncert otrzymuje wynagrodzenie w wysokości około 35 tysięcy złotych.

 • Cleo – artystka za jeden koncert otrzymuje wynagrodzenie w wysokości około 40 tysięcy złotych.

 • Sylwia Grzeszczak – piosenkarka za jeden koncert otrzymuje wynagrodzenie w wysokości około 40 tysięcy złotych.

 • Beata Kozidrak – gwiazda za jeden koncert otrzymuje wynagrodzenie w wysokości około 50 tysięcy złotych.

 • Young Leosia – gwiazda za jeden koncert otrzymuje wynagrodzenie w wysokości około 50 tysięcy złotych.

 • Dawid Podsiadło – gwiazda za jeden koncert otrzymuje wynagrodzenie w wysokości około 55 tysięcy złotych.

 • Maryla Rodowicz – piosenkarka za jeden koncert otrzymuje wynagrodzenie w wysokości około 60 tysięcy złotych.

 • Edyta Górniak –  artystka za jeden koncert otrzymuje wynagrodzenie w wysokości około 70 tysięcy złotych.

Warto tutaj zauważyć, że polskie gwiazdy zarabiają mniej niż twórcy zagraniczni. Przykładowo Taylor Swift w roku 2019 została okrzyknięta przez magazyn Forbes najlepiej zarabiającą gwiazdą muzyki. Taki tytuł otrzymała dzięki zakończonej światowej trasie koncertowej i łącznej kwocie wynoszącej 185 mln dolarów. Jak więc można zauważyć, sprawa zarobków w Polsce wcale nie jest aż tak oszołamiająca, jak mogłoby się wydawać. Należy pamiętać, że powyżej opisane kwoty nie wpływają w całości na konto gwiazdy. Za tę sumę należy opłacić tancerzy, chórek, muzyków, charakteryzatorów, dźwiękowców i wszystkich innych specjalistów, którzy biorą udział w przygotowaniu występu.

Jest też mnóstwo innych twórców, którzy zarabiają mniej, ale za to występują przed publicznością na koncertach regularnie i często, dzięki czemu ich wynagrodzenie wcale nie wydaje się aż tak niskie.

Popularniejsi piosenkarze i piosenkarki często zarabiają też jako jurorzy w programach telewizyjnych różnego rodzaju, gdzie za jeden odcinek mogą otrzymać nawet od kilku- do kilkunastu tysięcy złotych. Dodatkowe wynagrodzenie otrzymują również za udział w reklamach, wydarzeniach czy gdy zostają ambasadorami znanej marki.

Zarobki gwiazd muzyki disco polo

Warto tutaj wspomnieć, że zarobki gwiazd muzyki disco polo stale rosną i obecnie prezentują się naprawdę imponująco. Wynika to z tego, że ten szczególny rodzaj muzyki przeżywa właśnie drugą młodość, grono fanów coraz bardziej się poszerza, gwiazdy coraz częściej i regularniej koncertują (czasami jest to nawet kilka koncertów dziennie), a co za tym idzie – zarobki są coraz wyższe. Ile zarabiają gwiazdy disco polo za jeden koncert?

 • Zenek Martyniuk – nawet 35 tysięcy złotych,

 • zespół Boys – około 30 tysięcy złotych,

 • zespół Mejk – około 16-18 tysięcy złotych,

 • Sławomir Świeżyński, zespół Bayer Full – około 25 tysięcy złotych.

Oceń artykuł
3/5 (2)