Ostatnimi czasy na wystawnych przyjęciach i różnego rodzaju ważnych wydarzeniach można zauważyć poustawiane stoły zasłane pięknymi słodkościami. Babeczki, muffinki, czekoladki, ciasteczka, ciasta i torty – wszystko jest niezwykle dopracowane i przepyszne do tego stopnia, że wygląda jak małe, kulinarne dzieło sztuki. Candy bary, bo właśnie o nich mowa, ciągle zyskują na popularności i są coraz częstszą atrakcją na imprezach. Co będzie przydatne, aby otworzyć słodki biznes? Sprawdź!

Co to jest candy bar?

Candy bar znany jest na zachodzie od wielu już lat, w Polsce z kolei nasze społeczeństwo dopiero jest w trakcie poznawania i akceptowania tego rodzaju smakowitych atrakcji. Candy bar to nic innego, jak efektowna i bardzo smaczna wersja słodkiego stołu. Nie można mylić go ze znanymi nam z czasów komunii i wesel kącików, w których na paterach były pokrojone zaschnięte, nieapetyczne i pokruszone kawałki ciast. Słodki stół słynie z małych, eleganckich i ręcznie robionych mono porcji, dzięki czemu całość prezentuje się niczym prawdziwe dzieło sztuki.

Jak zrobić candy bar? Pomysł na biznes

Jak już wiadomo, jest to działalność związana z robieniem, dekorowaniem i układaniem słodkości. Zanim otworzysz działalność musisz zastanowić się, czy chcesz brać czynny udział w tworzeniu słodkiego stołu, czy tylko pośredniczyć w zamówieniach.

Jeśli jesteś cukiernikiem z pasją, doświadczeniem i chęcią do poznawania nowych trendów gastronomicznych, to nie będziesz mieć większych trudności z rozpoczęciem pracy, ponieważ zakres obowiązków w tym szkolenie praktyczne z wypieków jest już Ci dobrze znane. Jeśli zaś nie masz nic wspólnego ze słodyczami, a mimo to marzy Ci się otworzenie własnego biznesu, jakim jest candy bar, to będziesz musiał w pierwszej kolejności albo rozejrzeć się za profesjonalistami w tej branży i ich zatrudnić, albo podpisać umowę i sprzedawać słodkości robione w małych manufakturach słodyczy.

Jak powinna wyglądać droga do otwarcia słodkiego biznesu?

  1. Rozpoznanie na lokalnym rynku candy barów

  2. Analiza rynku i wstępny biznes plan

  3. Założenie własnej działalności gospodarczej

  4. Znalezienie, zakup lub wynajem lokalu i dostosowanie go do wymagań Sanepidu

  5. Zakupienie wszelkich niezbędnych urządzeń cukierniczych i akcesoriów (miksery planetarne, lodówki cukiernicze, piekarniki, blachy, tortownice, zamrażalniki)

  6. Zadbanie o marketing internetowy, rozpoznawalność i wizerunek w sieci

  7. Przygotowanie oferty w candy barze i opracowanie wszystkich kosztów

  8. Nawiązanie znajomości zawodowych z przedstawicielami związanymi chociażby z branżą weselną

  9. Zakup naczyń i elementów dekoracyjnych na słodki stół (kolorowe akcesoria, talerzyki, widelczyki, słomki, dekoracje, ozdobne szpatułki do nakładania łakoci, tiule, figurki, patery itd.)

  10. Rozpoczęcie pracy w tworzeniu łakoci!

Co jest przydatne przy prowadzeniu candy baru?

Choć sam candy bar to tak naprawdę pięknie zdobione, smaczne słodkości poustawiane na talerzykach, to w rzeczywistości do prowadzenia tego biznesu potrzebnych jest wiele różnych urządzeń i elementów. W co w takim razie warto zainwestować? Przede wszystkim należy zadbać o profesjonalne wyposażenie pracowni cukierniczej, która będzie zawierała nie tylko najpotrzebniejsze sprzęty i narzędzia kuchenne do produkcji i przewozu wypieków, ale też sprosta wymogom Sanepidu. Następnie trzeba kupić naczynia i akcesoria niezbędne do przechowywania i dekorowania mini słodkości. I choć profesjonalny piec konwekcyjny kosztuje od kilku do kilkunastu tysięcy, a za jeden mikser planetarny przyjdzie nam zapłacić również kilka tysięcy, to nie jest to jeszcze koniec początkowych wydatków.

Należy też pamiętać, aby całość wszystkich dekoracji i naczyń, na których będą poukładane słodycze była spójnie kolorystycznie oraz stylistycznie. Aby pasowały one zarówno do przygotowanych słodkości, jak i tematyki wydarzenia. Przykładowo naczynia i dekoracje do candy baru na roczek chłopca powinny być inne niż te na słodki stół z okazji wigilii firmowej. Dzięki temu, kiedy uda się już ustawić naczynia i słodycze w kąciku na sali z pewnością będzie można uzyskać efekt WOW, który zachęci klientów do skorzystania z usługi przy następnej okazji.

Candy bar – czy to jest opłacalny biznes?

Prowadzenie własnego candy baru to z pewnością zajęcie idealne dla osób cierpliwych, kreatywnych i lubiących słodycze. Mimo ogromnej pasji i zaangażowania często pojawia się jednak pytanie, czy takie zajęcie jest opłacalne. Ten, kto zna się na zawodzie zgodnie przyzna, że profesjonalnie przygotowany słodki stół jest o wiele bardziej wymagający, czasochłonny i kosztowny niż zwykłe upieczenie ciast i poustawianie ich na stole. Jednak taki słodki biznes cieszy oczy i podniebienia wszystkich gości, jak również na długo pozostaje w pamięci. Z tego też powodu nie można narzekać na brak klientów.

Candy bary cieszą się ogromną popularnością na weselach, komuniach, chrzcinach, imprezach firmowych i wszystkich innych wystawnych przedsięwzięciach, wydarzeniach. I choć wydatki związane z przygotowaniem słodkości i zakupem niezbędnych, tematycznych dekoracji są spore, to ostatecznie opłaca się prowadzić taki słodki biznes. Wystarczy tylko prawidłowo przygotować biznes plan, który uwzględni wszelkie opłaty, wydatki związane z zakupem produktów spożywczych i akcesoriów, by dzięki temu ustalić odpowiedni cennik.

Oceń artykuł
5/5 (1)