Problemy w pracy? Da się temu zaradzić! Według ekspertów kariery, aby rozwiązać najczęstsze problemy w pracy, wystarczy wystrzegać się tych 7 błędów! Zdradzamy, co to za drobiazgi i jak wyeliminować je ze swojego dnia pracy.

Najczęstsze problemy w pracy: Jak sobie radzić?

Problemy w pracy ma czasem każdy z nas. Ważne jednak, aby nie załamywać się i dobrze przemyśleć swoją strategię kariery. Według ekspertów większość naszych biurowych trosk wynika z drobnych błędów, które popełniamy często nawet nieświadomie!

Jak skutecznie awansować oraz cieszyć się sukcesami w pracy? Profesjonalizm w pracy oczywiście nie zaszkodzi, jednak warto też zastanowić się, czy odpowiednio podkreślamy swoje osiągnięcia, jednocześnie pozostając samodzielnymi w pracy. Okazuje się, że na problemy w pracy wpływ może mieć nawet to, ile… maili piszecie dziennie. 

Częste problemy w pracy: co robisz źle?

1. Piszesz zbyt dużo maili

Istnieje coś takiego, jak netykieta poczty elektronicznej. Naprawdę warto się z nią zapoznać! Niechlujne wiadomości, pełne skrótów i literówek może i sprawdzą się na zespołowym czacie, ale na pewno nie w mailu do prezesa. Jednak nawet od stylu Waszych wiadomości, groźniejszym błędem może okazać się ich ilość.

Wysyłanie obszernych i licznych e-maili, w których detalicznie opisujecie, czym się właśnie zajmujecie, może co najwyżej sprawić wrażenie, że nie macie zbyt dużo pracy, albo kiepsko organizujecie sobie czas. 

2. Zakładasz “czarną zbroję”

W firmie warto być sobą. Najczęstsze problemy w pracy wynikają właśnie z udawania kogoś, kim nie jesteśmy! Nie próbujcie wmówić szefowi, że praca to całe Wasze życie i dla firmy jesteście gotowi do największych poświęceń.

Ukrywanie ludzkich uczuć i życia prywatnego może co najwyżej przynieść odwrotny skutek od zamierzonego. Zamiast na przodownika pracy, wyjdziecie na dziwaka.

3. Zgłaszasz problem, ale nie myślisz o rozwiązaniu

To niestety popularny błąd. Zgłaszanie przełożonym problemów na zasadzie “tego nie da się zrobić” będzie wymagało od Was jednak nieco więcej argumentacji. Jeśli notorycznie przychodzicie do biurka szefa z kolejnym kłopotem, ale nigdy nie proponujecie alternatywnego rozwiązania, nie spodziewajcie się podwyżki ani awansu. Przynajmniej nie w tym dziesięcioleciu. Możecie już za to zacząć przeglądać nowe oferty pracy.

4. Jesteś “niezastąpiony/a”

Wszyscy wiedzą, że można zepchnąć na Was dodatkowe obowiązki, bo przecież i tak tego nie zostawicie? Wasz służbowy telefon śmiało dzwoni nawet w weekendy i nie pamiętacie, kiedy ostatnio braliście urlop? Multitasking to już niemal Wasze drugie imię? Wasze problemy w pracy mogą wynikać z tego, że pozujecie na “niezastąpionych”.

Wydaje Wam się, że to pozytywnie wpłynie na Waszą karierę? A kto pozwoli na awans osoby, której nie da się nikim zastąpić? Do przemyślenia.

5. Ukrywasz swoje osiągnięcia

Na fałszywą skromność nie ma miejsca w pracy. Jeśli chcecie, żeby szef wiedział o Waszych osiągnięciach, po prostu od czasu do czasu mu o nich powiedzcie. Nie musi to być detaliczny raport z Waszymi wynikami, wystarczy okresowa rozmowa, podczas której pochwalicie się tym, co udało Wam się zrealizować i poprosicie o podpowiedzi, co dalej.

Zgrabnie i tym razem premia Was nie ominie. Szef w myślach jeszcze nie czyta.

6. Jesteś dumny ze swojego pracoholizmu

A to już poważny błąd. O ile jeszcze kilkanaście lat temu zachłysnęliśmy się wolnym rynkiem i w szczególnie w dużych korporacjach pracoholizm był mile widziany, o tyle teraz wiemy już znacznie więcej o syndromie wypalenia zawodowego, który powoduje.

Zachowanie odpowiedniego work – life balance pomoże Wam wzmocnić Waszą produktywność w długoterminowej perspektywie, a sukces tworzy się tylko w takiej. Koniec i kropka!

7. Masz za nic personal branding

A szkoda. Nikt nie mówi o nachalnej autopromocji tam, gdzie nie ma na nią miejsca, a jednak dbanie o swoją personalną markę to w obecnych czasach po prostu oczywistość. Miejsce pracy będziecie jeszcze kilka razy zmieniać i wtedy tzw. personal branding przyjdzie Wam z dużą pomocą!

To także wyraźny sygnał dla szefa, że stawiacie na rozwój i śmiało można wytypować Was jako kandydatów do potencjalnego awansu. Nie wiecie, od czego zacząć? Załóżcie konto na LinkedInie i zacznijcie udzielać się na grupach. Inni eksperci w branży Was poprowadzą. 

Wystrzeganie się powyższych błędów z pewnością ułatwi Wam rozwiązanie najczęstszych problemów w pracy. Jak udowodnić szefowi, że się staramy, bez lizusostwa i cwanych zagrywek? Po prostu bądźcie dobrymi, uczciwymi pracownikami, którzy dbają o swoje życie zawodowe tak samo, jak o to prywatne. Nie zrażajcie się okazjonalnymi niepowodzeniami, róbcie swoje i nauczcie się dobrej komunikacji zespołowej. Dobrego człowieka zawsze rozpozna się z daleka!

Oceń artykuł
0/5 (0)