Jak zostać terapeutą uzależnień i pomagać codziennie innym w walce o lepsze życie? Choć to niełatwy zawód, efekty Waszej pracy z pacjentami mogą stanowić źródło olbrzymiej satysfakcji zawodowej! Z tego tekstu dowiecie się, jak zostać certyfikowanym terapeutą od uzależnień i dobrze na tym zarobić!

Jak zostać terapeutą uzależnień? To zawód nie dla każdego!

Nałogi, choć to wstydliwy problem, dotykają coraz więcej osób w Polsce. Jak wyjść z uzależnienia, które niszczy nam życie? Wielu pacjentów dopiero po latach walki ze sobą decyduje się na skorzystanie z profesjonalnej pomocy psychologicznej. Terapia uzależnień ocaliła niejedno istnienie! Jeśli od zawsze marzyliście, aby w pracy pomagać innym i móc obserwować efekty swoich wysiłków,  powinniście rozważyć zawód, jakim jest instruktor terapii uzależnień. Kurs zawodowy można wykonać w dowolnym momencie, a jest to jedna z ciekawych możliwości pracy po psychologii.

Jak zostać terapeutą uzależnień? Oczywiście nie każdy odnajdzie się na takiej ścieżce kariery. Praca z uzależnionymi pacjentami bywa bardzo trudna, a obawa o ich los to jeden z bardziej przykrych elementów pracy terapeuty uzależnień. Są jednak tacy przedstawiciele tego zawodu, którzy nie wyobrażają sobie innego życia. To, jak zmienia się życie osoby, której pomagają swoją pracą, potrafi być największą nagrodą!

Z tego tekstu dowiecie się, jak zostać certyfikowanym terapeutą uzależnień i dlaczego taki wybór kariery może zmienić to, jak patrzycie na świat.

Szukasz pracy w Gdańsku? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!

Terapeuta uzależnień – jak zostać takim rodzajem psychologa?

Na samym początku warto dodać, że choć terapeuci uzależnień z pewnością powinni być empatycznymi osobami o stabilnej osobowości, to najważniejsze, aby posiadali odpowiednie kwalifikacje do leczenia pacjentów. Same dobre chęci i zrozumienie nie wystarczą, aby pomóc komuś wyjść z nałogu jako dobry terapeuta uzależnień. Studia będą tu podstawą.

Dlatego większość terapeutów uzależnień nie tylko kończy kierunkowe studia, takie jak np. psychologia czy socjologia, ale i kursy zawodowe. Te ostatnie pomogą zdobyć stosowne kwalifikacje i nauczyć się konkretnych metod pracy z pacjentami!

SPRAWDŹ TEŻ: Stresujące zawody

Jak zostać certyfikowanym terapeutą uzależnień? Kurs, szkolenie

Kurs zawodowy, jaki ukończy terapeuta uzależnień, powinien skutkować uzyskaniem odpowiedniego certyfikatu. Zatwierdzić będzie go musiała Polska Rada Psychoterapii (PRP).

Szkolenie terapeuty uzależnień, które wybierzecie, zdefiniuje Waszą późniejszą metodę pracy z pacjentami. Dlatego wybierajcie ostrożnie! W Polsce istnieje wiele szkół, które pozwolą na zdobycie kwalifikacji niezbędnych, aby móc prowadzić zajęcia z terapii uzależnień. Należy od nich m.in. Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne, Instytut Terapii Gestalt, Wielkopolskie Towarzystwo Terapii Systemowej, czy też Sekcja Naukowa Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

ZOBACZ TEŻ:

Terapeuta uzależnień – kursy zawodowe to nie tylko teoria!

Sama teoria nie wystarczy, aby odpowiednio przygotować Was do pracy terapeuty uzależnień. Kursy zawodowe, które odbędziecie po ukończeniu studiów, składają się więc w dużej mierze również z zajęć praktycznych.

Jak zostać terapeutą uzależnień? Konieczne będzie odbycie średnio 700 godzin zajęć teoretycznych oraz praktycznych. Nie obejdzie się także bez przebycia przez Was własnej terapii! Aby móc skutecznie pomagać innym, najpierw sami musicie wzmocnić swoją psychikę i nauczyć się rozgraniczać życie zawodowe i prywatne. Pamiętajcie – wiele uzależnionych osób cierpi również na inne dolegliwości psychiczne, co może stanowić dodatkową trudność w procesie ich leczenia. Dlatego aby poradzić sobie z tym zadaniem, przez około 2 – 3 lata sami powinniście korzystać z pomocy psychoterapeuty.

Terapeuta uzależnień: szkolenie trwa średnio 4 lata

Szkolenie zawodowe terapeuty uzależnień, które odpowiednio przygotuje Was do późniejszej pracy, powinno więc trwać około czterech lat i zostać zakończone zawodowymi egzaminami. Zanim do nich dotrzecie, będziecie mieć też za sobą nie mniej, niż 150 godzin tzw. superwizji oraz około 400 godzin praktycznego stażu.

Tak duża porcja edukacji ma swoje uzasadnienie. Pracując z osobami uzależnionymi, zetkniemy się nie tylko z przypadkami nadużywania substancji odurzających. Wielu Waszych pacjentów będzie mierzyć się również z uzależnieniami behawioralnymi (np. uzależnienie od seksu bądź hazardu) oraz mieszanymi, gdzie fizyczny nałóg chemiczny łączy się z uzależnieniem od różnego rodzaju autodestrukcyjnych zachowań. Dlatego zastanawiając się, jak zostać certyfikowanym terapeutą uzależnień, nie warto wybierać drogi na skróty. To zaważy na Waszym późniejszym komforcie pracy i jej efektywności!

Oceń artykuł
3/5 (12)