Psycholog jest bardzo popularnym dzisiaj zawodem, chętnie obieranym nie tylko ze względu na możliwości dobrego zarobku, ale z bardziej ideologicznych pobudek, chęci pomagania innym czy rozwiązywania ludziom problemów na pierwszy rzut oka nie do pokonania.

Ilość chorób na tle nerwowym czy depresji jest dzisiaj tak duża, że z pewnością już niedługo każda para rąk do pracy się zdecydowanie przyda. Pytaniem pozostaje jednak, czy konieczne jest ukończenie studiów, aby podjąć taki zawód, czy wystarcza oferowane w szkołach policealnych zawodowe kursy przygotowawcze?

Dobre przygotowanie to podstawa

Do tak niełatwych zawodów potrzebne jest gruntowne oraz doskonałe przygotowanie, które może zostać zapewnione jedynie przez wyższą uczelnię i cały, pięcioletni program nauczania. Można wybrać więc albo jednolite studia magisterskie, albo studia licencjackie, liczące sobie trzy lata, a następnie uzupełnić braki w wiedzy kolejnymi dwoma latami studiów magisterskich. Jedynie takie przygotowanie, poparte praktykami wymaganymi podczas poszczególnych etapów nauki, będzie odpowiednią podstawą do rozpoczęcia pracy w takim zawodzie.

W takim razie… dla kogo są szkoły policealne?

Nie zawsze psychologia wykorzystywana jest w czystej postaci jako pomoc siedząca w gabinetach lekarskich i przyjmująca kolejnych pacjentów. Wiele zawodów wymaga posiadania szerokich umiejętności z zakresu tak zwanych kompetencji miękkich, które przydają się w codziennej pracy czy w prowadzonych negocjacjach. Szczególnie często wykorzystywane są one w takich zawodach, jak menadżerowie zespołów, trenerzy, również personalni, nauczyciele – wiele zyskują, poszerzając swoją wiedzę właśnie w tym zakresie.