Czym się różni psycholog od psychoterapeuty i kiedy warto wybrać się do psychiatry? Ludzka psychika jest bardzo złożona – dlatego specjaliści różnych rodzajów starają się zgłębić jej inne aspekty, próbując pomóc swoim pacjentom. Z tego tekstu dowiecie się, kiedy potrzebny jest psycholog, a kiedy psychiatra i na czym polegają różnice pomiędzy tymi zawodami.
Kiedy psycholog a kiedy psychiatra? Uważnie obserwuj swoje dolegliwości
O różnicach pomiędzy psychologiem a psychiatrą zazwyczaj zaczynamy dowiadywać się, kiedy rozważamy wizytę u jednego z nich. Choć jeszcze kilkanaście lat temu leczenie, zwłaszcza farmakologiczne, chorób i zaburzeń psychicznych wzbudzało spore kontrowersje, teraz powoli przestaje być społecznym tabu. Dbanie o zdrowie psychiczne jest równie ważne, jak o te fizyczne! Im lepiej się czujemy, tym lepiej czynimy też w życiu. Warto więc zadbać o dostęp do odpowiedniego leczenia, kiedy odczuwamy spadki nastroju czy inne dolegliwości.
Czym się różni psycholog od psychiatry?
To, czy powinniśmy zapisać się do psychologa, czy do psychiatry, a może rozważyć kilkumiesięczną, lub kilkuletnią (w zależności od nurtu) psychoterapię, będzie zależeć głównie od siły i rodzaju objawów, jakie nam dolegają. Uwaga, leczenie farmakologiczne, zazwyczaj dosyć obciążające dla organizmu, to tu raczej ostateczność. Jeśli jednak dolegają nam objawy takie jak np. trwała, męcząca bezsenność lub odczuwamy stałe napięcie, niepokój i irracjonalny lęk, warto przemyśleć wizytę u psychiatry. Bywa i tak, że winę za nasz stan ponoszą natręctwa czy objawy nerwicowe, a zatem bez leków się nie obędzie.
Jeśli jednak Waszym głównym problemem jest np. spadek motywacji i stopniowe pogorszenie nastroju, a nawet uczucie pustki i chronicznego zmęczenia, warto przemyśleć zapisanie się do psychologa. Tu będzie potrzebne już jednak skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu, który oceni, na ile nasz stan może wynikać z fizycznych dolegliwości, a na ile z kondycji psychicznej.
SPRAWDŹ TEŻ: Psycholog bez studiów – czy to możliwe?
Czym się różni psycholog od psychoterapeuty?
O ile ten pierwszy będzie starać się dokonać odpowiedniego rozpoznania Waszych dolegliwości, o tyle rolą psychoterapeuty jest praca z nimi. Podczas psychoterapii, zwłaszcza poznawczo-behawioralnej, zostaniecie wyposażeni w narzędzia do radzenia sobie z trudnymi sytuacjami i emocjami, jakie wywołują. Terapeuta ma też możliwość obserwacji pacjenta przez dłuższy czas, dzięki czemu możliwe jest zbudowanie stabilnej relacji z nim i bieżące monitorowanie jego stanu. Psychoterapia nie jest jednak zarezerwowana wyłącznie dla osób cierpiących na zaburzenia osobowości czy nastroju! Coraz popularniejsze jest wykorzystywanie terapii jako środka do rozwoju osobistego, a nawet zawodowego.
Tak wyglądają różnice pomiędzy psychologiem i psychoterapeutą z punktu widzenia pacjenta. A jakie rozbieżności istnieją pomiędzy tymi zawodami, jeśli chodzi o ścieżkę edukacji i uzyskania prawa do wykonywania zawodu? Poniżej tłumaczymy to krok po kroku!
Psychiatra a psycholog – różnice w wykształceniu
Przede wszystkim droga do wykonywania zawodów psychologa i psychiatry jest nieco inna. Aby uzyskać specjalizację w psychiatrii niezbędne będzie ukończenie 6-letnich studiów medycznych. Choć wiele osób lęka się wizyty u psychiatry, kojarząc ją z przypadkami poważnych chorób psychicznych, tak naprawdę nie ma się czego bać! To specjalista jak każdy inny lekarz.
Podstawową różnicą pomiędzy psychiatrą a psychologiem jest możliwość wypisywania recept przez tego pierwszego. Psychiatra jako jedyny specjalista z tej dziedziny może stosować leczenie farmakologiczne pacjenta, a także wystawiać skierowania do szpitala oraz zwolnienia lekarskie.
Co dokładnie robi psychiatra?
Psychiatra zazwyczaj współpracuje z psychologami lub psychoterapeutami, do których uczęszcza ich pacjent. Choć lekarz może stosować w kontakcie z nimi elementy psychoterapeutyczne, nie prowadzi terapii samej w sobie. Prowadzenie badań oraz odpowiedniej diagnostyki pozwala psychiatrze skutecznie pomagać pacjentom z różnymi rodzajami dolegliwości. Sama specjalizacja oraz odbycie stażu na oddziale psychiatrii zajmują średnio około 5 lat! To droga dla osób, które pragną zdobyć zawód lekarza medycyny.
Jakie wykształcenie ma psycholog?
Aby zdobyć zawód psychologa, należy z kolei ukończyć 5-letnie studia magisterskie na tym kierunku. Podczas nich przyszli specjaliści zdobywają kwalifikacje m.in. do udzielania pomocy doradztwa z zakresu wychowywania, pracy, psychoedukacji, relacji międzyludzkich, a także do posługiwania się testami psychologicznymi, do wydawania orzeczeń czy stawiania diagnozy psychologicznej.
Psycholog a psychiatra – podsumowanie
Lekarze tych specjalności różnią się więc głównie ścieżką edukacji, a także możliwością stosowania leczenia farmakologicznego oraz metodami diagnostycznymi. Absolwenci psychologii często dodatkowo kończą szkolenia specjalistyczne, nabywając uprawnienia psychoterapeutyczne lub specjalizacje psychologii klinicznej.
ZOBACZ TEŻ: Jak założyć własny gabinet psychologiczny?
Jeśli nie jesteście pewni, na ile poważne są dolegliwości, jakie odczuwacie, umówienie się na pierwszą konsultację z psychologiem będzie doskonałym wyborem na start. Jeśli uzna, że konieczna jest wizyta u psychiatry, bądź podjęcie psychoterapii, z pewnością Was na nie skieruje!
Psycholog a psychoterapeuta – różnice
Czym się różni psycholog od psychoterapeuty? Psychoterapeutą można zostać już po ukończeniu specjalnego szkolenia. Podejmują się tego głównie psycholodzy przeszkoleni w zakresie terapii psychodynamicznej, behawioralno-poznawczej, Gestalt, humanistycznej, egzystencjalnej i systemowej, z czego każda ma swoje odrębne założenia i inne metody pracy z pacjentami.
TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Jak zostać terapeutą uzależnień?
Co robi psychoterapeuta?
Główną rolą psychoterapeuty nie jest samo diagnozowanie zaburzeń, a raczej bieżąca praca z pacjentem nad jego mechanizmami zachowań i utrwalonymi, negatywnymi wzorcami. Psychoterapeuta także może skierować nas do psychiatry, jeśli w trakcie szukania odpowiedniej metody leczenia uzna, że przydatne może być wsparcie farmakologiczne tego procesu.
Jak zostać psychoterapeutą?
Aby zostać psychoterapeutą, trzeba nie tylko samemu poddać się minimum 2-letniej terapii, ale także ukończyć kurs kwalifikacyjny oraz uzyskać certyfikat Polskiej Rady Psychoterapii. W Polsce istnieje kilkanaście instytucji, w których można tego dokonać. Można tu wymienić między innymi:
- Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne
- Sekcję Naukową Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego
- Instytut Terapii Gestalt
- Wielkopolskie Towarzystwo Terapii Systemowej
- Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychoanalitycznej
- Sekcja Naukowa Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego
O ile samo szkolenie składa się już z blisko 700 godzin praktycznych i teoretycznych zajęć, o tyle to jeszcze nie koniec! Konieczne będzie także odbycie 2-letniej praktyki zawodowej ze ścisłą superwizją. Dopiero wtedy będziecie gotowi, aby móc samodzielnie przyjmować pierwszych pacjentów! Brzmi nieco trudno? Wszystko wynagrodzi Wam prawdziwa satysfakcja, jaką będziecie mieć, kiedy Wasi podopieczni zaczną robić pierwsze postępy w leczeniu!
Kiedy wybrać psychologa, a kiedy psychiatrę? Podstawowe różnice i wskazówki Osoby borykające się z problemami psychicznymi często stają przed pytaniem, którego specjalistę wybrać. Kluczową rolę odgrywa charakter problemu. Psycholog może być pomocny, gdy potrzebujemy wsparcia emocjonalnego lub diagnozy psychologicznej, np. w przypadku trudności w relacjach, pracy czy problemów z dziećmi. Gdy jednak objawy wskazują na poważniejsze problemy, takie jak depresja, schizofrenia, zaburzenia lękowe czy myśli samobójcze, niezbędna będzie wizyta u psychiatry. Psychiatra jest jedynym specjalistą, który może przepisać leki i wprowadzić farmakoterapię, często konieczną w leczeniu takich schorzeń. Należy też pamiętać, że terapia farmakologiczna bywa najskuteczniejsza, gdy towarzyszy jej psychoterapia, dlatego psychoterapeuci i psychiatrzy często współpracują
Podsumowanie
Psycholog, psychiatra, psychoterapeuta – jak sami widzicie, wszystkie te zawody są równie istotne, choć różnią się między sobą. To droga kariery z pewnością nie dla każdego. Jednak jeśli macie w sobie duże pokłady empatii i zawsze marzyliście o pomaganiu w pracy innym, warto rozważyć taką ścieżkę edukacji zawodowej!
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_90618945_zmartwiony-m%C4%99%C5%BCczyzna-siedz%C4%85cy-naprzeciwko-swojego-lekarza-i-trzymaj%C4%85cy-si%C4%99-za-r%C4%99ce-wyja%C5%9Bniaj%C4%85c.html
Komentarze
Ekspert GoWork - Forum
A jakie różnice między zawodem psychologa, psychiatry i psychoterapeuty Ty dostrzegasz? W którym z nich najbardziej chciałbyś pracować, który wydaje się najbardziej interesujący? Spójrz, co na temat tych zawodów mówią nasi Forumowicze 🙂 Zajrzyj TUTAJ