Czy własny gabinet psychologiczny to dobry pomysł na biznes? Tłumaczymy krok po kroku, jak założyć prywatny gabinet psychologiczny tak, aby nie trzeba było inwestować w niego fortuny! Jakie wymagania trzeba spełnić i jak powinna wyglądać Wasza praca z pacjentami? Tego dowiecie się z naszego tekstu!

jak-założyć-własny-gabinet-psychologiczny

Gabinet terapeutyczny – jak założyć?

Jak założyć własny gabinet psychologiczny? Jeśli macie już bogate doświadczenie w pracy jako psycholog lub psychoterapeuta i myślicie o założeniu własnego biznesu, to może być to!

W tym tekście wyjaśnimy Wam, jak krok po kroku otworzyć własny gabinet psychologiczny. Konieczne będzie podjęcie decyzji, czy założycie w tym celu działalność gospodarczą, czy też na początek zdecydujecie się na prowadzenie działalności nierejestrowanej. My ze swojej strony polecamy jednak rejestrowanie swojej nowej firmy. Możecie na tym sporo zyskać! Jakie korzyści będziecie z tego czerpać? Wymieniamy je poniżej:

  • legalna działalność gwarantuje Wam bezpieczeństwo i ochronę w przypadku rutynowych kontroli,

  • pobór pieniędzy od Waszych pacjentów będzie poparty prawnie oraz podatkowo,

  • będziecie mogli wystawiać Waszym klientom faktury,

  • wyposażenie gabinetu, media, superwizje, szkolenia oraz książki i pomoce edukacyjne będziecie mogli wrzucić w koszty firmy.

Jeśli z kolei własny gabinet psychologiczny chcecie otworzyć w kilka osób, możecie też rozważyć założenie spółki.

Szukasz pracy w Poznaniu? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!

Spełnij najważniejsze z wymagań, czyli jak zostać psychologiem?

Przed rozpoczęciem rozważań na temat założenia działalności gospodarczej, musisz mieć świadomość faktu, że nie każdy może pracować w zawodzie psychologa. Aby otworzyć gabinet psychologiczny, trzeba mieć ku temu odpowiednie, kierunkowe wykształcenie. Reguluje to ustawa o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów.

Działalność w zakresie opieki zdrowotnej psychologicznej natury, świadczyć mogą wyłącznie osoby, które ukończyły szkołę wyższą w tym zakresie. Żadne szkolenia ani certyfikaty nie mogą stanowić ekwiwalentu w tej sprawie. Co więcej, żeby otworzyć własny gabinet psychologiczny, trzeba spełnić kilka dodatkowych wymagań.

Założenie działalności gospodarczej – krok po kroku

Bez względu na to, czy rejestrujesz jednoosobową działalność gospodarczą, czy też będziesz występować na rynku jako spółka cywilna, w celu otwarcia gabinetu psychologicznego będziesz musiał najpierw przebrnąć przez szereg wymogów prawnej, urzędniczej natury. Zasadniczo, by otworzyć gabinet psychologiczny, wystarczy wykonać cztery, proste kroki.

Złóż wniosek CEiDG-1

Składając wniosek CEiDG-1, formalnie rejestrujesz działalność gospodarczą. Możesz tego dokonać zarówno za pośrednictwem internetu, jak i w siedzibie właściwego dla siebie Urzędu Miasta. Samo wypełnienie wniosku nie jest skomplikowane, a jedyną informacją jaka może sprawić Ci problem, będzie wpisanie odpowiedniego kodu PKD.

Zgodnie z administracyjnymi zaleceniami, właściwym kodem PKD w tym przypadku będzie 86.90.E, czyli pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej nieklasyfikowana. Przepis doprecyzowuje, że jest on właściwy dla osób, które chcą prowadzić działalność w zakresie zdrowia psychicznego świadczoną przez psychologów i psychoterapeutów.

Zarejestruj się w Urzędzie Skarbowym

Kolejnym krokiem jaki musisz wykonać, będzie wizyta w Urzędzie Skarbowym. Tam będziesz zobowiązany do wypełnienia formularza VAT-R. Co ważne, jesteś obowiązany by to zrobić nawet wówczas, gdy prowadzisz działalność gospodarczą zwolnioną z opłat VAT.

Zarejestruj się w ZUS

Najpóźniej w terminie 7 dni od dnia założenia działalności gospodarczej, będziesz musiał zarejestrować się w ZUS. Aby to zrobić, będziesz zobowiązany do wypełnienia jednego z formularzy – ZUS ZUA lub ZUS ZZA. Co do zasady, formularz ZUS ZUA składa się wówczas, gdy płatnik rejestruje się zarówno do ubezpieczenia zdrowotnego, jak i społecznego. ZUS ZZA z kolei wypełniasz wtedy, gdy zależy Ci wyłącznie na ubezpieczeniu zdrowotnym.

Pamiętaj także o tym, że możesz skorzystać z preferencyjnych składek ZUS – jest to opcja przeznaczona przede wszystkim dla nowych przedsiębiorców. Jeżeli nie jesteś przekonany co do tego w jaki sposób zadeklarować chęć korzystania z tej opcji, pracownicy ZUS-u na pewno Ci pomogą.

Zdobądź wpis do odpowiedniego rejestru

Biorąc po uwagę fakt, że mówimy o wyspecjalizowanej działalności, gdzie przedsiębiorca bierze na siebie sporą odpowiedzialność za los usługobiorców, musisz postarać się o wpis do rejestru prywatnych praktyk psychologicznych.

Ponadto, będziesz musiał uzyskać pozytywną opinię Komisji Ekspertów, oraz zgodę wojewody. Choć są to formalności czasochłonne, a co za tym idzie – stresujące, to uspokoić może Cię fakt, że oto skończyła się Twoja droga przez urzędniczą „papierologię” – możesz ze spokojem prowadzić swoją działalność gospodarczą.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – o czym pamiętać?

Każda firma, nawet jednoosobowa działalność gospodarcza, powinna korzystać z usług biura rachunkowego. Nie tylko zaoszczędzisz sporo czasu na wszelkiego rodzaju rozliczeniach fiskalnej natury, ale i zabezpieczysz się na ewentualność pomyłki. Biura rachunkowe posiadają zwykle odpowiednie ubezpieczenie – dzięki niemu, gdy ktoś w urzędzie skarbowym dopatrzy się określonych nieprawidłowości, kara finansowa nie dosięgnie bezpośrednio Ciebie. Oczywiście z tej zasady wyłączyć należy wszelkie działania celowe, noszące znamiona przestępstwa.

Pamiętaj także o tym, że obowiązek formalnej rejestracji firmy nie zawsze jest konieczny – możesz początkowo zarabiać w ramach działalności nierejestrowanej. Niemniej, biorąc pod uwagę, że aby skorzystać z tego przywileju trzeba zarabiać nie więcej, niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, a zarobki psychologów są całkiem duże, to zapewne dość szybko przyjdzie Ci rejestrować jednoosobową działalność gospodarczą.

Własny gabinet psychologiczny – jak zmniejszyć koszty?

Jeśli podjęliście już decyzję, w jakiej formie zarejestrujecie swoją nową działalność, czas na przyjrzenie się kolejnym kosztom związanym z założeniem firmy. Jak założyć gabinet psychologiczny i nie utonąć w długach? Tu warto sprawdzić, jak możecie zaoszczędzić – np. na wynajęciu lokalu pod gabinet! Jak to zrobić? Mamy na to kilka pomysłów!

Jak otworzyć gabinet psychologiczny? Poszukajcie bezpłatnego lokalu!

Ale, że jak?! Okazuje się, że zakładając własny gabinet psychologiczny, nie musicie od razu wynajmować drogiego lokalu. Możecie spróbować dogadać się na barterową wymianę i swoje zajęcia prowadzić w budynku jednej z lokalnych fundacji lub stowarzyszeń i innych instytucji pożytku publicznego! W zamian możecie zaproponować cykl warsztatów i zajęć dla ich podopiecznych.

Wynajem lokalu na gabinet terapeutyczny

Jeśli wynajęcie prestiżowej lokalizacji na Wasz własny gabinet psychologiczny oznaczałoby podniesienie cen Waszych usług, lepiej tego nie róbcie. Zwłaszcza nowe firmy muszą na początku rywalizować z konkurencją na rynku, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie zaoszczędzenie na lokalu. Popytajcie znajomych, puśćcie wici na mediach społecznościowych – często najlepsze okazje trafiają się przez znajomych!

Gabinet współdzielony

Jak założyć własny gabinet psychologiczny, nie wydając dużo pieniędzy? Współdzielenie lokalu z innymi specjalistami może być dobrym sposobem! Ustalcie dni i godziny, w których każdy będzie mógł korzystać ze wspólnej przestrzeni, a zaoszczędzone środki przeznaczcie na np. dodatkowe szkolenia zawodowe.

Prywatny gabinet psychologiczny we własnym mieszkaniu

Jak założyć gabinet psychologiczny tanio i najprościej? Przemyślcie otwarcie gabinetu we własnym domu! To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla właścicieli ciut większych domów. Jedno z pięter z łatwością możecie zagospodarować na przestrzeń, w której będziecie przyjmować pacjentów! Dodatkowy bonus? Brak dojazdów do pracy!

Gabinet psychologiczny – wymogi, które trzeba spełnić

Udało Wam się znaleźć idealną przestrzeń na własny gabinet psychologiczny? To świetnie! Teraz możecie zacząć już projektować ją według potrzeb swojej firmy. Czy macie tu jednak pełną dowolność? Wymagania, jakie trzeba tu spełnić, to oczywiście zapewnienie zarówno Wam, Waszym pracownikom, jak i pacjentom, odpowiedniego bezpieczeństwa.

Gabinet psychologiczny – wymogi lokalowe, o jakich trzeba będzie pamiętać to chociażby zapewnienie osobnej, sprzątanej na bieżąco łazienki. Choć wydaje się to być oczywiste, osoby, które zdecydują się na otwarcie własnego gabinetu psychologicznego w domu, będą musiały brać pod uwagę nawet dodatkowe remonty czy przebudowy pomieszczeń.

Jak wygląda gabinet psychologa? O tym trzeba będzie pamiętać!

Jak wygląda gabinet psychologa, do którego będzie się chciało wracać regularnie? Zdobycie nowych klientów będzie oczywiście zależeć przede wszystkim od Waszych umiejętności i tego, jak budujecie relacje z pacjentami. Jednak wygląd przestrzeni, w której będziecie ich przyjmować, również będzie mieć znaczenie!

Gabinet psychologa – wyposażenie, o jakim powinniście pomyśleć, to wygodne stanowisko pracy dla Was oraz Waszych pacjentów. Miękkie sofy lub fotele wysoce wskazane! Nie zapomnijcie też o ergonomicznym biurku (Wasze plecy podziękują Wam później) oraz fotelu dla siebie. Tak będzie Wam komfortowo również wykonywać notatki podczas sesji.

Gabinet psychologa – wystrój. Stwórzcie bezpieczną przestrzeń!

Wyposażenie poczekalni oraz łazienki również będą istotne. Spokojne, wyciszające kolory ścian, kilka gazet do przejrzenia na miejscu, a także automat z herbatą i kawą mogą być małymi, ale mającymi spory wpływ na komfort pacjentów rzeczami.

Waszym zadaniem jest stworzenie przestrzeni, w której poczują się swobodnie i bezpiecznie! Dla wielu osób korzystanie z profesjonalnej pomocy psychologicznej, szczególnie na początku, nie jest łatwe. Wystrój gabinetu psychologa, który wprowadzi w stan relaksacji i nie będzie zbytnio krzykliwy, pozwoli Waszym pacjentom odprężyć się przed sesją i łatwiej skupić podczas niej.

Jak założyć gabinet psychologiczny? Skompletować najlepszy zespół

Jak założyć prywatny gabinet psychologiczny, który odniesie sukces na rynku i pomoże innym? Nawet jeśli na początek tylko Wy będziecie w nim pracować, zróbcie wszystko, co w Waszej mocy, aby stale podnosić swoje kwalifikacje. Uczestnictwo w konferencjach naukowych, sympozjach oraz certyfikowanych kursach zawodowych to Wasza tajna broń w starciu z rynkową konkurencją.

Wystrój gabinetu psychologicznego i lokalizacja w „dobrej dzielnicy” nie wystarczą, jeśli poziom Waszych usług nie będzie zadowalający. Dlatego kiedy rozwiniecie już skrzydła, warto pomyśleć także o skompletowaniu nowych członków Waszej załogi.

Psychoterapia niejedno ma imię, a wielu pacjentów poszukuje specyficznych metod pracy ze swoimi problemami czy zaburzeniami. Dlatego aby zapewnić sobie pokaźne grono stałych klientów, którzy będą polecać nasz własny gabinet psychologiczny innym, dobrze zatrudnić profesjonalistów specjalizujących się w różnych metodach prowadzenia pacjentów.

Terapia nabiera w ostatnich latach na popularności już nie tylko jako narzędzie pracy z dolegliwościami psychicznymi, ale i takie do lepszego poznania siebie i swoich możliwości. Dlatego klientów Wam nie zabraknie! Wystarczy, że zapewnicie im realną pomoc w dalszym rozwoju i leczeniu.

Oceń artykuł
3.3/5 (7)