Praca we Wrocławiu - rynek pracy
Wrocław to największe miasto w województwie dolnośląskim, jak i całej południowo-zachodniej Polsce. Stolica Dolnego Śląska nieustannie się rozwija. Ciągle rośnie także liczba aktualnych ogłoszeń o pracę we Wrocławiu. Trend ten powinien utrzymać się w roku 2024 sprawiając, że możliwości zatrudnienia będą tu niezmiennie wysokie. Dzięki ciągłemu rozwojowi gospodarczemu Wrocław to idealne miejsce dla osób szukających atrakcyjnej pracy.
Można tu znaleźć zarówno pracę na pełny, jak i niepełny etat, umowa o pracę jest zaś standardem w większości przedsiębiorstw. Część firm, zwłaszcza jeżeli pracownik tego oczekuje, oferuje również zatrudnienie na umowę zlecenia. To często korzystna opcja w przypadku pracy na pół etatu we Wrocławiu. Codziennie atrakcyjne zatrudnienie znajdują tutaj kandydaci bez doświadczenia, jak i wysoko wykwalifikowani specjaliści z wieloletnim stażem.
Większość pracodawców zapewnia nowym osobom przygotowanie do pracy, organizując szkolenia wstępne, pozwalające na poznanie specyfiki branży (takie oferty zawierają przeważnie dopisek o możliwości rozwoju zawodowego). Wielu pracodawców nie wyklucza również współpracy w ramach kontraktu B2B i to nie tylko w przypadku podjęcia pracy biurowej we Wrocławiu.
Oferty pracy we Wrocławiu
Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że najwięcej pracowników ze stolicy Dolnego Śląska zatrudnia sektor usługowy. 30,7 proc. osób aktywnych zawodowo pracuje we Wrocławiu w takich dziedzinach jak:
- handel,
- naprawa pojazdów,
- transport i gospodarka magazynowa,
- zakwaterowania i gastronomia,
- informacja i komunikacja.
Wiele aktualnych ofert pracy z Wrocławia pochodzi również z branży produkcyjnej. 17,7 proc. pracowników to osoby zatrudnione właśnie w przemyśle i budownictwie. 5,3 proc. lokalnej struktury zatrudnienia zajmuje natomiast działalność finansowa i ubezpieczeniowa oraz obsługa rynku nieruchomości. Przeciętne zatrudnienie w sektorze rolniczym wynosi jedynie 0,3 proc.
Praca we Wrocławiu - bezrobocie
W październiku 2023 roku stopa bezrobocia we Wrocławiu osiągnęła poziom 1,6 proc. (źródło: Urząd Statystyczny we Wrocławiu). To jeden z najlepszych wyników notowanych w całej Polsce. W tym czasie we Wrocławiu było jedynie 6,2 tys. zarejestrowanych bezrobotnych. Aktualne wyniki Wrocławia okazują się znacznie lepsze, niż stopa bezrobocia dla całego województwa dolnośląskiego, w którym to w październiku 2023 roku wskaźnik ten wyniósł 4,3 proc., co przekładało się na 52 tys. zarejestrowanych osób bezrobotnych.
Bezrobocie w stolicy Dolnego Śląska od lat utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. Warto odnotować, że tak było również w okresie pandemii, czyli czasie bardzo trudnym nie tylko dla wrocławskiego rynku pracy. W październiku 2018, ówczesna dyrektor Urzędu Statystycznego we Wrocławiu, dr Małgorzata Wojtkowiak-Jakacka, informowała, że stopa bezrobocia na Dolnym Śląsku wyniosła 5 proc., natomiast w samym Wrocławiu jedynie 1,8 proc.
Praca dodatkowa we Wrocławiu
Ogólnodostępna jest również praca dodatkowa we Wrocławiu. Dużo mieszkańców miasta, jak i okolicznych gmin czy powiatów szuka pracy na weekend we Wrocławiu lub pracy na pół etatu, żeby móc dorobić do stałej pensji, ponieważ jednym ze sposobów na wysoką inflację jest właśnie praca dorywcza. Wrocław zapewnia wiele ofert pracy dodatkowej.
Jedną z możliwości zyskania ekstra środków jest praca przy sprzątaniu we Wrocławiu. Wieczorami albo na weekendy — jak komu wygodniej — można tu sprzątać apteki, biura, klatki schodowe lub prywatne domy. Praca we Wrocławiu od zaraz przy sprzątaniu to obecnie jeden z najpopularniejszych sposobów na szybkie zyskanie dodatkowej gotówki. Zwłaszcza że codzienne wypłaty w pracy we Wrocławiu są często spotykane.
Dodatkową pracę we Wrocławiu podejmują nie tylko osoby, które chcą dorobić do podstawowej pensji, ale również młodzi pracownicy szukający doświadczenia. Wiele restauracji i sklepów poszukuje dyspozycyjnych i chętnych do nauki pracowników. To szansa dla studentów. Praca we Wrocławiu dla nieletnich obejmuje natomiast najmniej skomplikowane zajęcia dorywcze, wykonywane jedynie w weekendy lub popołudniami.
Aktualne oferty pracy we Wrocławiu
GoWork to jeden z największych polskich serwisów internetowych, grupujących oferty pracy z całego kraju. Portal udostępnia filtry, dzięki którym znalezienie atrakcyjnej pracy we Wrocławiu jest wygodne i nie zajmuje zbyt wiele czasu. Dzięki temu można na przykład zawęzić obszar swoich poszukiwań i wybrać jedynie oferty pracy z Wrocławia — Psie Pole. Na GoWork znajdziemy każdy rodzaj zatrudnienia, dlatego to właśnie za pośrednictwem tego portalu warto szukać wymarzonej pracy dla siebie.
Praca zdalna we Wrocławiu, praca od zaraz albo stabilna umowa na pełen etat — wszystko to czeka na GoWork. Wrocław to rynek zatrudnienia przyjazny również seniorom i emerytom. Praca po 50. roku życia we Wrocławiu jest jak najbardziej możliwa do znalezienia. Może to być między innymi praca w ochronie we Wrocławiu czy na portierni. Źródłem wielu atrakcyjnych ogłoszeń są także różne agencje pracy z Wrocławia. Użytkownicy GoWork mogą przeglądać oferty publikowane również przez takie firmy.
Niejedna agencja pracy z Wrocławia zapewni tu pracę tymczasową. Praca za granicą to też często oferowana forma zatrudnienia - na przykład dla pracowników produkcji bez znajomości języka. Szukasz pracy we Wrocławiu w topowych przedsiębiorstwach z tego miasta? Odwiedź forum GoWork i przeczytaj opinie innych pracowników. Tu dowiesz się, jak wygląda praca w Amazon Wrocław, praca w 3M Wrocław czy praca w Shein Wrocław.
Praca Wrocław - zawody deficytowe
W 2024 roku nie zabraknie pracy we Wrocławiu. Eksperci prognozują duże zapotrzebowanie na pracowników w wielu obszarach. Co najmniej kilkanaście branży będzie się borykać z deficytami rąk do pracy (źródło: Barometr Zawodów 2024). Najwięcej ofert pracy z Wrocławia i okolic w 2024 roku będzie pochodzić z następujących sektorów:
- Przemysł, budownictwo, motoryzacja (Nie zabraknie miejsc pracy na produkcji we Wrocławiu, pracy dla spawacza itp.),
- Gastronomia (Praca we Wrocławiu czeka m.in. na kelnerów, kucharzy i barmanów.),
- Transport i magazynowanie (Pracę dla kierowcy we Wrocławiu znajdzie nie tylko posiadacz prawa jazdy kat. B — praca dla kierowcy we Wrocławiu czeka również w MPK Wrocław. Oferty pracy dla pracownika magazynowego to także spora część ogłoszeń.),
- Ochrona zdrowia (Nie tylko publiczne placówki oferują pracę dla pielęgniarki z Wrocławia. Praca dla asystentki stomatologicznej we Wrocławiu i praca jako psycholog także często przewija się w aktualnych ofertach.),
- Usługi (Nie zawiodą się m.in. kandydaci szukający pracy w kancelarii we Wrocławiu, pracy w księgowości, handlu czy branży IT.),
- Edukacja (Praca dla nauczyciela we Wrocławiu czeka na każdym poziomie szkolnictwa. Kuratorium Oświaty we Wrocławiu udostępnia oferty pracy ze szkół o różnych profilach.).
Praca zdalna we Wrocławiu
Jeśli praca za pomocą komputera wykonywana z domu jest tym, czego szukasz, takie zatrudnienie może zapewnić Ci właśnie Wrocław. Praca zdalna w stolicy Dolnego Śląska w wielu firmach i na wielu specjalistycznych stanowiskach.
Może to być m.in. praca w księgowości we Wrocławiu, a także takie prace biurowe, jak choćby uzupełnianie dokumentów w wersji online. Administracja jest częstym działem, który umożliwia pracownikom pracę w trybie home office lub w systemie hybrydowym. We Wrocławiu pracę zdalną często oferuje się również w marketingu czy też branży IT.
Powiatowy Urząd Pracy Wrocław — oferty pracy dla bezrobotnych
W urzędach pracy przeprowadza się szereg działań dotyczących łagodzenia skutków bezrobocia czy aktywizacji zawodowej osób długotrwale pozostających bez pracy. W Powiatowym Urzędzie Pracy we Wrocławiu spotkamy wiele inicjatyw w zakresie promocji zatrudnienia na terenie województwa dolnośląskiego (powiat wrocławski).
Można liczyć tu nie tylko na zapomogi pieniężne, ale także na dofinansowanie własnej działalności gospodarczej, wziąć udział w kursach i szkoleniach podnoszących kompetencje, spotkać się z profesjonalnym doradcą zawodowym czy przyjąć ofertę stażu zawodowego i zdobyć cenne doświadczenie. Informacje o pełnym zakresie działalności Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu są dostępne na stronie wroclaw.praca.gov.pl.
Dane teleadresowe Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu:
ul. Gliniana 20-22
50-525 Wrocław
Telefon:
+48 71 770 16 00 (centrala)
+48 71 770 17 41 (sekretariat)
E-mail: wrwr@pup-wroclaw.pl
Wrocław - średnie wynagrodzenie
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw we Wrocławiu wyniosło w październiku 2023 roku 8140,24 zł brutto (źródło: Urząd Statystyczny we Wrocławiu). To oznacza, że przeciętny pracownik ze stolicy województwa dolnośląskiego zarabia więcej od tak zwanej średniej krajowej. Ta, według wskazań Głównego Urzędu Statystycznego, wyniosła w październiku 2023 roku 7545 zł brutto miesięcznie.
To bardzo zachęcające dane, skłaniające do szukania ofert pracy z Wrocławia z atrakcyjnymi stawkami zarobków. W stolicy województwa dolnośląskiego wciąż najlepiej opłacane są m.in. stanowiska specjalistów ds. różnych obszarów IT. Statystycznie najmniejsze zarobki pobierają natomiast pracownicy branży HoReCa oraz działalności wspierającej i administracyjnej.
Gdzie szukać pracy we Wrocławiu
Ze względu na fakt, że Wrocław to miasto, które wciąż się rozwija, warto mieć na uwadze, że pracowników również czeka ciągłe doskonalenie swoich umiejętności. Potencjalny pracodawca będzie bardziej zainteresowany osobą, która dba o nieustanne samodoskonalenie, niż kandydatem, który po zakończeniu edukacji nie stara się o rozwój w swojej branży.
Dlatego, na przykład pracownika produkcji, czeka lista szkoleń przeznaczonych do nauki obsługiwania nowych maszyn itp. Warto podkreślić w swoim CV fakt ciągłego rozwoju zawodowego, co pomoże znaleźć atrakcyjną pracę we Wrocławiu. Ze względu na ciągły rozwój miasto Wrocław nieustannie potrzebuje pracowników. W kilku branżach rynek wciąż należy do pracownika i to pracodawca musi postarać się zachęcić kandydatów.
Stąd coraz częściej proponuje się możliwość wyboru formy współpracy (zwykle dla uczniów i studentów najkorzystniejsza jest umowa zlecenie, w innych przypadkach umowa o pracę) oraz wymiaru czasu pracy (pełny etat lub jego część). Niekiedy indywidualnym ustaleniom podlega także zakres obowiązków. Wielu pracodawców z Wrocławia umożliwia prace zdalną lub prace hybrydową - opcje te spopularyzowały się w okresie pandemii.