Opinie o Mabion S.A. w Konstantynów Łódzki

Poniżej zobaczysz opinie obecnych i byłych pracowników o firmie Mabion S.A.. Przeczytasz tutaj też opinie kandydatów do podjęcia pracy w firmie Mabion S.A. o rozmowie kwalifikacyjnej.

Branże: Badania naukowe w dziedzinie nauk przyrodniczych

Najnowsze opinie pracowników, klientów i kandydatów do pracy o Mabion S.A. w Konstantynów Łódzki

@Xenomorph 2017-01-17 12:57 1. "Fantastyczna" firma - przyznaję, Mabion to pierwsza moja praca w tej branży, ale pracowałam wcześniej w 8-miu innych miejscach ( w tym w 2-óch w GB) i brałam udział w kilkunastu rekrutacjach, i do takich właśnie doświadczeń porównuję Mabion. 2. "Podpowiedź" co do formy rekrutacji - gdybym mogła napisać więcej, zrobiłabym to - jak się pewnie domyślasz - nie mogę. Mogę tylko powiedzieć, że w Mabonie wszystko ma swój cel i uzasadnienie. 3. Zarobki - zgadzam się ze stwierdzeniem, że Mabion nie może oferować interesujących warunków dla najlepszych kandydatów, choć chciałabym zauważyć, że są to warunki wstępne (na 3-miesięcznym okresie próbnym). Warunki oferowane później są zawsze dostosowywane do reprezentowanego przez Pracownika poziomu doświadczenia i umiejętności. Krótko mówiąc - zarobki Pracownika są tym wyższe, im więcej wiedzy i zaangażowania do firmy wnosi, a to ocenia się właśnie na okresie próbnym. Wniosek z tego można wysnuć tylko jeden - jeżeli jesteś pewny swoich kompetencji, podejmij wyzwanie (3-miesięczny okres próbny), a w następnej kolejności negocjuj warunki. 4. Dodatkowe informacje - "biosimilars" jak zauważyłeś, jest branżą niszową w PL. Idąc dalej - czy nie warto choćby dlatego zatrudnić się w Mabionie (skoro te same pieniądze oferują w hipermarkecie"?) - zakładam, że jest to kwestia ambicji, którą jedni mają, a inni - NIE (Xenomorpf)

W hipermarkecie pracuje się 8 godzin. W mabionie 12.

@były pracownik

W hipermarkecie nauczysz się co najwyżej liczyć. W Mabionie... nauczysz się rzeczy, o których nie wiedziałeś nawet, że istnieją.

no...zdecydowanie...bo w innej firmie przecież się ich nie nauczysz...

Xenomorph

Drogi Pracowniku - czy raczej: Pracownico, Dziekuje za odpowiedz. Pozwole sobie na kontynuowanie rozmowy... 1. Czyli porownujesz prace w innych branzach do swojej pierwszej pracy wyuczonym zawodzie - OK, to wiele wyjasnia. Zdajesz sobie sprawe z tego, ze to moze byc nic innego niz tylko forma zafascynowania? Nazywane to bywa "efektem pierwszej randki" albo "efektem miesiaca miodowego". Ja bralem udzial w kilku rekrutacjach w Polsce (gl. rozne laboratoria) i za granica (firmy biotechnologiczne). Bralem udzial w rekrutacji w Mabionie i otrzymalem nawete oferte pracy, ale jej nie przyjalem (dostalem duzo lepsza oferte pracy za granica). Rekrutacja w Mabionie byla druga najgorsza rekrutacja w mojej karierze (ta najgorsza tez miala miejsce w Polsce) i ze swojego doswiadczenia wiem, ze przebieg rozmowy jest zwykle dobrym wyznacznikiem jakosci firmy - stad moje zainteresowanie twoja pozytywna opinia. 2. Kolejna "podpowiedz" ktora nic nie podpowiada... Oczywiscie, ze jest jakis tam "cel i uzasadnienie" - mnie interesuje to JAKI to jest cel oraz JAKIE to jest uzasadnienie, bo bez tego nie da sie ocenic, czy sa one dobre, rozsadne, pozyteczne, czy maja sens itd. itp. 3. Moj wniosek jest jest inny - brak umiejetnosci oceny kwalifikacji podczas rozmowy jest dowodem braku stosownych kompetencji u rekrutujacego, celowe niedocenianie kompetencji kandydata jest dowodem zlej woli. Jezeli wiec jestes pewny swoich kwalifikacji to idz pracowac do kogos kto potrafi cie wlasciwie ocenic oraz zechce stosownie docenic. 4. Dlaczego ambitna i pewna swoich kwalifikacji osoba miala by pracowac dla firmy, ktora - jak sama napisalas - "placi jak w hipermarkecie"? (Prosze, daruj sobie marne proby przytykow do moich ambicji skoro nie masz bladziuchnego pojecia o tym kim jestem...)

student

cyt. "W Mabionie... nauczysz się rzeczy, o których nie wiedziałeś nawet, że istnieją." Proszę, możesz wymienić kilka tych rzeczy?

@Xenomorph

Ad.1. Czy jest to moja pierwsza praca - zdecydowanie NIE - jest to moje dziewiąte miejsce zatrudnienia (w tym dwukrotne za granicą). Stąd też nie dziwi mnie fakt, że oferta pracy, którą dostałeś za granicą była korzystniejsza od tej oferowanej w Polsce (niestety dotyczy to każdej branży). Mam jednak inne zdanie na temat rekrutacji w Mabion - ta była bardzo profesjonalna i pouczająca. Ad.2. Pytasz jaki jest cel? Jest oczywisty - wyłonić osoby, które się wyróżniaj: - zamiast narzekać na długi czas oczekiwania - docenią, że je wybrano; - zamiast szukać wymówek - zauważą szansę na rozwój; - zamiast krytykować - wyciągną to, co je wzmocni. Ad.3. Wszyscy chwielibyśmy żyć w świecie, gdzie nasze umiejętności i doświadczenie można ocenić na podstawie zdjęcia w CV. W realnym świecie, żeby zdobyć uznanie, trzeba się czymś wykazać! Ad.4. Spróbuję odpowiedzieć bez "przytyków": która ambitna osoba wybierze pracę na kasie zamiast pracy w branży biotechnologicznej (skoro zarobki są takie same)?

@student

Oczywiście: 1. Czy wyobrażałeś sobie kiedykolwiek, że można prowadzić ekspresję genu w bioreaktorze bez mieszadła? 2. Czy kiedykolwiek przyszło Ci do głowy, że można wyprodukować lek od początku do końca z zastosowaniem jednorazowych materiałów? 3. Czy myślałeś o tym, że Polska będzie pierwszym krajem, który udowodni, że skalowanie procesu wytwarzania przeciwciała nie ma granic? Jest jeszcze kilka innych... ale nie mogę się nimi podzielić na forum... Mam jednak nadzieję, że to wystarczy, żeby Cię zainteresować!

student

Dzięki za odpowiedź! :) - Tak - o bioreaktorach bez mieszadła uczyłem się na studiach. :) - Tak - o produkcji sterylnej z użyciem materiałów jednorazowych dowiedziałem się na studiach. :) - Ooo? To jest ciekawe! Co to znaczy "nie ma granic" - oraz kto, gdzie i jak to udowodnił? (Czy przypadkiem chodzi ci o prace nad tym prototypowym systemem jednorazowym o pojemnosci 2500L który Mabion kupił od Kuhnera i ulepszył?) Mnie akurat bardziej interesuje analityka i inżynieria białek. ;)

Xenomorph

Witaj! 1. Wyraznie napisalas, ze Mabion to twoja pierwsza praca w _tej_branzy_ i tego dotyczy moja uwaga. Jezeli masz wyksztalcenie biotechnologiczne ale przez pewien czas robilas cos innego, to nie jest dziwne, ze po podjeciu pracy w Mabionie jestes zafascynowana. Jest to bardzo powszechne zjawisko. Przerabialem to na sobie i obserwowalem u innych. U wiekszosci ludzi to przechodzi wraz z czasem i doswiadczeniem. Piszesz, ze twoja rozmowa w Mabionie byla "profesjonalna". Pomyslalem, ze moze cos sie zmienilo na lepsze, ale sprawdzilem aktualne ogloszenia na stronie Mabionu i wedlug nich niedlugo prowadzone beda rozmowy jednego dnia na siedemnascie roznych stanowisk. Gdy ja startowalem do Mabionu to rekrutowano "tylko" na cztery stanowiska jednoczesnie i opis moich doswiadczen znajdziesz na tej stronie - zakladka na gorze "rozmowy kw." (mala uwaga - rok umieszczenia komentarza to nie byl rok rozmowy). Tak dla porownania - w firmie biotechnologicznej na Zachodzie termin wstepnej rozmowy telefonicznie i rozmowy w siedzibie firmy byly ustalone za porozumieniem, w dogodnym dla obu stron terminie, nie bylo pisemnego testu ani czekania na jego sprawdzenie, bylem jedyna osoba tego dnia a po rozmowie mialem wycieczke po laboratorium. Moja cala rozmowa z ta firma byla krotsza niz czas zmarnowany na czekaniu na rozmowie w Mabionie. Stad moja opinia, ze rozmowa w Mabionie byla nieprofesjonalna. 2. Skad w trakcie rozmowy wiecie, ze dany kandydat narzeka, szuka wymowek, oraz krytykuje? Co jest takiego "wyrozniajacego sie" we wdziecznosci za bycie wybranym? W jaki sposob okreslacie, ze dany kandydat "zauwaza szanse na rozwoj" oraz "wyciaga to, co go wzmacnia"? (Cokolwiek by te rzeczy nie znaczyly...) 3. Serio? To jest twoj argument? "Nie potrafimy ocenic twoich kwalifikacji na podstawie ZDJECIA wiec oczekujemy, ze bedziesz pracowal za niska pensje, dopoki nie uznamy, ze sie wykazales"? Po pierwsze - sam wymog Mabionu aby umieszczac zdjecie w CV uwazam za nieprofesjonalny. Po drugie - no coz, polecam sprobowanie oceny kwalifikacji na podstawie TRESCI CV oraz zadawanie stosownych PYTAN w trakcie rozmowy. Wiesz, tak jak to robia powazne i profesjonalne firmy w rzeczywistym swiecie... Ot, tak dla przykladu - w trakcie mojej rozmowy z ta firma na Zachodzie, ktora wybralem zamiast Mabionu, zadano mi wiele roznych pytan, ale kluczowe byly trzy - to dzieki temu jak na nie odpowiedzialem dostalem ta prace i pamietam je do dzis. (Co zrozumialem bardzo szybko gdy ta prace rozpoczalem.) Pytania ktore zadano mi w Mabionie byly tak "mdle", ze niemal ich nie pamietam. Obecnie sam jestem zaangazowany w rekrutacje i mam wlasny zestaw pytan. Na przyklad - poziom znajomosci HPLC jestem w stanie miarodajnie ocenic zadajac od jednego do pieciu pytan. Pytanie wiec pozostaje - czy mamy do czynienia z niekompetencja (brak umiejetnosci zrozumienia tresci CV i zadawania odpowiednich pytan) czy zla wola (celowe niedocenianie kompetencji w celu zdobycia taniej sily roboczej)? 4. Ty prezentujesz to jako wybor "kasa w hipermarkecie czy Mabion" - ja jako wybor "Mabion czy inna firma z tej branzy - w Polsce lub poza nia".

@Xenomorph

Cześć Xenomorph, 1. Prawda - jest to moja pierwsza praca w tej branży. Możliwe, że jest to więc fascynacja, ale nie wiem tego na pewno (Ty tez nie możesz tego wiedzieć) - może tak już po prostu zostanie? Zgoda - nie jest to najwyższy standard rekrutacji na świecie. Z drugiej strony, można zaprosić 8-10 osób na profesjonalną rozmowę kwalifikacyjną albo dać szansę 30 osobom - moim zdaniem kwestia potrzeb firmy. Może za 10 lat Mabion będzie rekrutował 2-3 osoby rocznie na dane stanowisko (jak większość stabilnych firm farmaceutycznych) a nie kilkadziesiąt rocznie, co da mu szansę na wykazanie się w tym temacie i dorównanie zagranicznym firmom, o których tak chętnie piszesz? 2. "Skąd w trakcie rozmowy wiecie, ze dany kandydat narzeka, szuka wymówek, oraz krytykuje?" - bo niejednokrotnie o tym mówi... w trakcie rozmowy "Co jest takiego "wyróżniającego się" we wdzięczności za bycie wybranym?" - wiele rzeczy: od zaangażowania w codzienne zadania i projekty po wsparcie w trudnych sytuacjach. "W jaki sposób określacie, że dany kandydat "zauważa szanse na rozwój" oraz "wyciąga to, co go wzmacnia"? (Cokolwiek by te rzeczy nie znaczyły...)" - również w prosty sposób: jeżeli ktoś nie boi się stawić czoła wyzwaniom i podejmuje się zadań, które są dla niego zupełną nowością - "zauważa swoje szanse na rozwój". Jeżeli ktoś ciągle próbuje, mimo wielokrotnych porażek i robi to tak długo, aż osiągnie swój cel mówimy, że "wyciąga z tej pracy to, co go wzmacnia" - bo nie pozwalamy mu pogodzić się z porażką i pomagamy osiągnąć sukces 3. Rozumiem, że takie podejście może budzić w Tobie negatywne odczucia - nic na to nie poradzę i nie mam zamiaru niczego tłumaczyć. Musimy jednak pamiętać, że nikt nas nie zmusza nikogo do pracy w Mabionie - jeżeli więc nie zgadzasz się z takim podejściem, po prostu nie aplikuj do nas. Przecież jest mnóstwo firm biotechnologicznych w Polsce i za granicą. Chciałabym też zwrócić uwagę na fakt, że nie każdy jest tak elastyczny jak Ty. Są ludzie, którzy nie chcą opuszczać kraju i biorą pod uwagę tylko zatrudnienie w PL -co wtedy? Czy "poziom profesjonalizmu" procesu rekrutacji naprawdę jest tak ważny? 4. Ponownie - dla Ciebie to zadziałało, nie każdy jednak bierze w ogóle pod uwagę pracę za granicą... Dlatego proszę - daj znać jak poszła Ci rekrutacja w PL? Jakie są Twoje doświadczenia? Podpowiedz innym jak wypaść lepiej, doradź zamiast zniechęcać - po prostu pomóż...

Xenomorph

Witaj Pracowniku! Re: 1 - Nie znam nikogo komu by fascynacja firma nie przeszla... :) Jezeli to bedzie trwalo dluzej niz 3 lata to koniecznie skonsultuj sie z lekarzem! ;) Zwroc uwage na jedno - z tej firmy ludzie jednak odchodza i to wcale nie koniecznie kiepscy, co znaczy, ze cos im w tej firmie nie pasuje. Po prostu - nie ma jednej miary, jednego wyznacznika, ludzie sa rozni, maja rozne potrzeby na roznych etapach zycia i kariery itd. itp. Dla ciebie w tym momencie to jest fantastyczna firma i to jest w najlepszym porzadku. (Mnie jednak ciekawilo w porownaniu do czego - albo dlaczego?) Nawet takie firmy jak Novartis, Roche, Pfizer, Merck, Amgen, czy Genentech maja rotacje pracownikow. Co do rekrutacji - z mojego punktu widzenia sposob rekrutacji Mabionu nie zgadza sie z ich rozmiarem. Z takim sposobem rekrutacji jak to robi Mabion (masowe spedy kandydatow jednego dnia) spotkalem sie tylko w opowiesciach i zawsze dotyczylo to rekrutacji na niskie stanowiska w duzych korporacjach o ugruntowanej pozycji i duzej renomie. W mniejszych firmach zwykle skupia sie na selekcji CV i rozmawia z mala liczba osob (5-10) oraz traktujac kandydatow profesjonalnie i przyjaznie (budowanie wizerunku). Mabion jednak "nosi sie" jak ogromna korporacja - ale oferte ma raczej jak mala firma. Mabion moze "daje szanse" wiekszej liczbie kandydatow ale moim zdaniem niewiele tym zyskuje i szkodzi sobie i to podwojnie. Po pierwsze - aby zaprosic wiecej kandydatow musisz miec lagodniejszy przesiew CV, ale aby ich na miejscu sprawdzic stosowane sa testy, ktore musza byc w dodatku szybko sprawdzone, co samo w sobie jest kiepska metoda oraz oznacza kiepski przesiew, oraz zostaje malo czasu na rozmowe - czyli po raz trzeci gorszy przesiew. Po drugie - taki sposob rekrutacji to kiepski "candidate experience" przez ktory Mabion traci na wizerunku wsrod kandydatow. W dodatku zaczyna w gre wchodzic sprzezenie zwrotne - bo utrata wizerunku oznacza mniej wartosciowych kandydatow a co za tym idzie coraz wiekszy problem z ich wylapaniem w masie CV. Moze nie zdajesz sobie sprawy, ale ok. 80% kandydatow opowiada w swoim otoczeniu o zlych doswiadczeniach ale tylko 25% o dobrych - w dodatku prawie polowa kandydatow ktorzy mieli zle doswiadczenia nigdy nie aplikuje ponownie a ok. 20% aktywnie odradza znajomym aplikowanie do tej firmy. Re: 2 - Zgadzam sie, ze jezeli kandydat narzeka, robi wymowki i krytykuje w trakcie rozmowy to jest to zachowanie bardzo nieprofesjonalne i nikogo nie powinno dziwic, ze przekresla szanse na prace. Jezeli kandydat nie jest wdzieczny za bycie wybranym, to znaczy, ze chyba nie byl nawet zainteresowany ta praca i to jest raczej zly znak - ale o tym dowiadujecie sie dopiero _po_ zlozeniu oferty i rozpoczeciu pracy, wiec "nieco" za pozno, nie uwazasz? Co do reszty (szanse na rozwoj itd.) - z tego co napisalas to sa rzeczy ktore mozecie zauwazyc tylko w pracy, nie na rozmowie, wiec nie moga byc kryteriami selekcji komu zostanie zlozona oferta pracy. Jezeli oceniacie to na okresie probnym to - ponownie - "nieco" za pozno... Re: 3 - Och, prosze, daruj sobie - nie odrzucaj machnieciem reki mojej wypowiedzi bo doczytalas sie w nich jakis emocji (tak jakby bylo to cos zlego?). Szczegolnie ze juz wczesniej pisalas, ze nie mozesz (masz zakaz? boisz sie?) pisac o szczegolowych wyjasnieniach i powodach takiego a nie innego sposobu rekrutacji w Mabionie, wiec nie udawaj, ze nagle tylko "nie masz zamiaru" (chyba, ze wczesniej nie pisalas prawdy?). Szczerze mowiac, nie spodziewalem sie nawet ze napiszesz tu cos konkretnego i moje celowo prowokacyjne pytanie powtorzylem raczej aby dac do myslenia innym ktorzy to czytaja. Ha! Zrobie to po raz kolejny! Czy w sposobie rekrutacji w Mabionie, oferowaniu pracownikom niskich zarobkow w czasie okresu probnego, oraz oczekiwaniu ze maja sie "wykazac" w trakcie okresu probnego i "zasluzyc" na lepsze traktowanie i wynagrodzenie mamy do czynienia z - a) niekompetencja (brak umiejetnosci zrozumienia tresci CV i zadawania odpowiednich pytan w trakcie rozmowy aby ocenic kwalifikacje kandydata) - czy b) zla wola (celowym niedocenianiem kompetencji kandydata w celu zdobycia taniej sily roboczej)? (Swoja droga, mam nadzieje, ze to tylko twoja prywatna opinia, nie oficjalna polityka firmy, bo podejscie typu (parafrazujac) "jak sie nie podoba to nie aplikujcie" to nie jest jednak zbyt dobry sposob zachecania do siebie najlepszych kandydatow...) Jak ktos nie chce lub nie moze wyjechac za granice, czyli ma mniejszy wybor potencjalnych pracodawcow oraz - nie oszukujmy sie - gorszych pracodawcow, to wybor _odpowiedniego_ (dobrego) pracodawcy staje sie jeszcze bardziej istotny. Jedyna mozliwosc i jedyny sposob na ocene danej pracodawcy to zwracanie uwagi na to jak jestesmy traktowani podczas rozmowy, jak sa tr

@Xenomorph

cd. (obcielo koniec mojego komentarza) Jak ktos nie chce lub nie moze wyjechac za granice, czyli ma mniejszy wybor potencjalnych pracodawcow oraz - nie oszukujmy sie - gorszych pracodawcow, to wybor _odpowiedniego_ (dobrego) pracodawcy staje sie jeszcze bardziej istotny. Jedyna mozliwosc i jedyny sposob na ocene danej pracodawcy to zwracanie uwagi na to jak jestesmy traktowani podczas rozmowy, jak sa traktowani inni kandydaci, jak sa traktowani i jak sie zachowuja pracownicy z ktorymi mamy kontakt itd. itp. Re: 4 - Zdaje sobie sprawe, ze nie kazdy moze lub chce wyjechac, dlatego tez napisalem "W POLSCE _LUB_ poza nia". Moj "raport" z rozmowy w Mabionie znajdziesz w zakladce na gorze strony. Co do ogolnych doswiadczen i porad - to nie jest odpowiednie miejsce na takie rzecz. Pisalem o tym na forum na pewnej stronie branzowej ale ono juz nie istnieje. Jezeli masz sugestie kto moglby byc zainteresowany takim tekstem to daj znac, moge rozwazyc napisanie artykulu z poradami dla obu stron, zarowno kandydatow jak i firm.

@Xenomorph

RE: Re: 1 - Dziękuję za radę, wezmę ją pod uwagę, gdy przyjdzie czas:) Oczywiście, że ludzie odchodzą z firmy i zawsze będą odchodzić, bo jak sam wspomniałeś "- nie ma jednej miary, jednego wyznacznika, ludzie są różni, maja różne potrzeby na różnych etapach życia i kariery itd. itp. " RE: Re: 2 i 3 - Ocena kwalifikacji na podstawie treści CV - ciekawe... nie wiem ile CV kandydatów widziałeś w swoim życiu, ale zapewniam Cię - rzadko można na ich podstawie ocenić cokolwiek tym bardziej, że do Mabionu aplikują przede wszystkim niedoświadczone osoby, zaraz po studiach - jak więc inaczej niż na okresie próbnym oceniać ich kompetencje i potencjał? Powiedz, jakie konkretnie "stosowne pytania" można zadać kandydatowi podczas rozmowy kwalifikacyjnej, aby ocenić jego kwalifikacje? Nie mówię tutaj o wiedzy merytorycznej, ale rzeczywistych umiejętnościach? RE: Re: 4 - Inne firmy w branży w Polsce? Ciekawa jestem jakie konkretnie - potrafię wymienić jedną (jeżeli mówimy o mAb). Chyba, że masz na myśli tabletki, syropy, szczepionki i insulinę? P.S. Chętnie przeczytam Twój artykuł - daj znać, gdy jakiś się ukaże.

Xenomorph

Re: ocena CV i pytania na rozmowie... To, ze TY nie potrafisz ocenic kandydatow na podstawie CV mowi wiecej o TOBIE niz o tych kandydatach. ;) A to, ze zamiast porzadnej oceny i wlasciwej selekcji wolicie brac kandydatow na okres probny i oczekiwac, ze kandydat ma sie "wykazac" i zasluzyc na laske jasniepanstwa mowi mi tez cos o waszej firmie. ;) Nie podam ci zadnych konkretnych pytan, bo to jest moje doswiadczenie i moj "know-how" ktorym sie nie dziele z obcymi osobami - a juz szczegolnie nie widze powodu aby za darmo udzielac wam porad jak usprawnic proces rekrutacji. :) Re: inne firmy z branzy w Polsce... Ja pisze o calej branzy - ty zawezasz sie do bardzo waskiej pod-grupy i specjalizacji w tej branzy. Biotechnologia to nie tylko biofarmaceutyki i leki biopodobne. Nikt nie konczy uczelni znajac sie tylko i wylacznie na biofarmaceutykach opartych na przeciwcialach monoklonalnych i bedac niezdolnym do pracy w firmach zajmujacych sie czyms innym. Wprost przeciwnie - to akurat jest specjalizacja ktorej mozna nabrac dopiero pracujac w firmie. Umiejetnosci biotechnologow, biochemikow itd. sa transferowalne. W Polsce znajdzie sie jeszcze kilka mniejszych firm, moze nie zajmujacych sie MAb ale pracujacych z bialkami, peptydami, substancjami drobnoczasteczkowymi, komorkami ssaczymi lub bakteryjnymi itp. - gdzie umiejetnosci biochemika czy biotechnologa moga znalezc zastosowanie.

@Xenomorph

Drogi Xenomorph(-ie), Re: Re: ocena CV i pytania na rozmowie... Muszę podziękować Ci za ten wpis - zrobiłeś dokładnie to, czego oczekiwałam:) W ramach sprostowania: uważam, że zdecydowanie łatwiej (i wydaje mi się, że mimo wszystko sprawiedliwiej) jest zdecydować o losie potencjalnego Pracownika na podstawie 3-miesięczniego okresu próbnego niż jak to nazwałeś "porządnej ocenie i właściwej selekcji CV". Co to mówi o mnie i naszej firmie? Po prostu nie oceniamy innych dopóki ich nie poznamy... Re: Nie podam ci żadnych konkretnych pytań... Oczywiście, że tego nie zrobisz:) Twoje "know-how" powiadasz... Skoro ogólnie dostępnie techniki nazywasz swoim "know-how"... nie zrobię Ci przykrości i nie skomentuję tego... Re: Re: inne firmy z branży w Polsce.. "Ja pisze o całej branży - ty zawężasz się do bardzo wąskiej pod-grupy i specjalizacji w tej branży" - oczywiście, że to robię - bo to jest właśnie powód, dla którego ja zdecydowałam się na pracę w Mabionie. Dla prawdziwej biotechnologi, dla innowacyjnego bioprocesu, dla projektów, które w innych "firmach z branży" nie będą realizowane przez najbliższe lata... Bo jaka "firma w branży" odważy się na tak ryzykowny krok? Re: "W Polsce znajdzie się jeszcze kilka mniejszych firm, może nie zajmujących się MAb ale pracujących z białkami, peptydami, substancjami drobnocząsteczkowymi, komórkami ssaczymi lub bakteryjnymi itp. - gdzie umiejętności biochemika czy biotechnologa mogą znaleźć zastosowanie." - patrz: " RE: Re: 4 - Inne firmy w branży w Polsce? Ciekawa jestem jakie konkretnie - potrafię wymienić jedną (jeżeli mówimy o mAb). Chyba, że masz na myśli tabletki, syropy, szczepionki i insulinę?" P.S. Gdybym chciała produkować tabletki, peptydy, substancje drobnocząsteczkowe itp. zgłosiłabym się do Ciebie:) Jednak nie interesują mnie przetarte już szlaki i sprawdzone rozwiązania...

Xenomorph

Re: ocena CV i pytania na rozmowie... Och, jak latwo i przyjemnie jest oglaszac po fakcie swoje "przewidywania" jako 100% precyzyjne ... :D Oczywiscie, masz prawo do swojego widzimisie i ja tez uwazam, ze tylko ci sie wydaje. ;) Cala nasza rozmowa sprowadza sie do jednego: ty prezentujesz INTERESY FIRMY - raczej nie samych pracownikow, a juz z pewnoscia nie kandydatow; podczas gdy ja prezentuje przede wszystkim punkt widzenia i interesy KANDYDATOW. Tak, latwiej jest FIRMIE oceniac ludzi chociazby po twarzach (kuriozalny wymog zdjecia w CV!), oczekiwac stawiania sie na rozmowie w z gory ustalonych terminach, robic pisemne testy, prowadzic rozmowy z pozycji sily i oferowac "okres probny" za zanizona stawke i oczekiwac, ze pracownik ma sie "wykazac". Jezeli jednak naprawde chcecie przyciagnac do siebie najlepszych kandydatow a juz szczegolnie osoby z doswiadczeniem, to musicie postepowac tak jak MY tego oczekujemy, nie tak jakie macie "widzimisie". Re: "ogólnie dostępnie techniki" Czytaj uwaznie i ze zrozumieniem oraz nie przekrecaj moich slow - nie pisalem o zadnych "technikach" tylko odpowiednio sformulowanych pytaniach stosowanych podczas rozmowy. Skoro uwazasz je za "ogolnie dostepne" to po co w ogole o to pytalas? Oraz, w takim razie to ty mi udowodnij, ze znasz te "ogolnie dostepne techniki" i podaj mi przyklad takiego pytania. :) Re: "prawdziwa biotechnologia", "innowacyjny bioproces" - bla, bla, bla... Nikt nie zaprzecza, ze to co robi Mabion to prawdziwa biotechnologia - nie oznacza to jednak, ze to co robia inne firmy takze nie jest biotechnologia i to rownie prawdziwa. Pomniejszanie innych to marna metoda na wywyzszanie siebie. Re: "Gdybym chciała produkować tabletki, peptydy, substancje drobnocząsteczkowe itp. zgłosiłabym się do Ciebie" Ponownie, czytaj uwaznie i ze zrozumieniem oraz powstrzymaj sie przed przekrecaniem cudzych slow - takze jezeli silisz sie na marne i chybione przytyki. Po pierwsze - dopisalas sobie "produkcje tabletek", mimo tego, ze ja o tym nie wspominalem. Po drugie - wymienilem ci przykladowe rzeczy ktorymi zajmuja sie rozne firmy w Polsce, nie to czym ja sie zajmuje. (Po trzecie - wczesniej probowalas sugerowac, ze "nie mam ambicji", teraz, ze zajmuje sie m.in. "produkcja tabletek". Powtorze - ponizanie innych to marna metoda na wywyzszanie siebie. Rozmawiamy o Mabionie - nie o mnie. Oraz - prowadzimy anonimowa rozmowe w internecie, nie mam zamiaru ujawniac sie tu kim jestem naprawde i co robie. Chcesz rozmowy "z otwarta przylbica"? Zacznij od siebie - imie i nazwisko.)

Pracowałem w Mabionie. Ta firma nigdy nie dorówna innym- ani pod względem wynagrodzeń ani szanowania pracowników. O starych pracownikach się zapomina. Każdego można zastąpić kimś nowym. Zwolniłem się prawie pół roku temu i nie żałuję. Fakt- szansa rozwoju, świetna atmosfera...ale jeśli nie chcesz całego swojego życia poświęcić pracy- nie idź do mabionu. Pracując w Mabionie nie da się żyć normalnie.

Siostra Tatanki

Pracuję w Mabionie ponad 2 lata Zalety: - atmosfera, świetni ludzie! - można się dużo nauczyć, ciekawe projekty i analizy, noweczesny sprzęt i technologie - swoboda w planowaniu doświadczeń - praca twórcza, wymagająca myślenia - szybka możliwość awansu (firma ciągle się rozwija) - wysoka ocena = podwyżka - nigdy się tu nie będziesz nudzić Podsumowująca: gdy Ci się chce, chcesz faktycznie się czegoś nauczyć idź do Mabionu, pokaż, że potrafisz a Cię docenią. Wady: - dużo pracy, czesto spowodowane złym rozplanowaniem w czasie - wszystkie zadania są na wczoraj - trzeba być elastycznym i umieć się przeorganizować. - problem z odbieraniem nadgodzin - po prostu nie ma kiedy tego robić

qwert

Czy może ktoś udzielić informacji czy spotkania rekrutacyjne odbyły się 20.01.2017? W ogłoszeniu jest podany kolejny termin marcowy? Może mi to ktoś wytlumaczyć? Na I terminie nikogo nie znaleźli czy w ogole sie nie odbył?

Biochemik

1. Nie otrzymałem żadnego potwierdzenia odbioru CV ani informacji o przebiegu rekrutacji. Telefon z "zaproszeniem" na rozmowę otrzymałem na trzy dni przed a jej data i godzina były z góry ustalone. 2. Na miejscu okazało się, że rekrutacja jest prowadzona na cztery stanowiska jednocześnie i na każde z nich jest ok. 20-30 kandydatów zaproszonych tego samego dnia, o tej samej godzinie. 3. Po przywitaniu rozsadzono nas według stanowisk i wręczono pisemne testy - czy raczej żenujące kolokwium. (Pomieszanie pytań pamięciowych, wymagających odtwarzania co do joty wiedzy książkowej z pytaniami otwartymi, na które dało się odpowiedzieć na dziesiątki różnych sposobów.) 4. Po ok. 2 godzinach czekania na sprawdzenie odrzucono ok. 2/3~3/4 kandydatów a reszcie dalej polecono czekać. (Bo część kandydatów miała jakieś dodatkowe testy praktyczne.) 5. Po kolejnych ok. 2 godzinach przychodził czas na całe 15 minut rozmowy na kandydata. Rozpoczynała się ona informacją o wyniku testu i wytykaniem błędów. [Przykładowo - ja dowiedziałem się, że "nie znam się na modyfikacjach potranslacyjnych białek" - przy czym pytanie w teście dotyczyło modyfikacji która... nie występuje w przeciwciałach monoklonalnych! W moim CV wyraźnie było napisane, że zajmowałem się innymi modyfikacjami, takimi które w przeciwciałach występują.] Poza tym sama rozmowa nie była specjalnie trudna ani stresująca. Trochę pytań o doświadczenie, o techniki, o podejście do pracy etc. Zapytano mnie, czy nie mam problemu z pracą po godzinach, aby tylko osiągnąć zamierzony cel. Były delikatne próby podważania kwalifikacji i "urabiania" psychologicznego (np. tekstami klasy "w Polsce nie ma odpowiednio dobrych fachowców"). Zapytano mnie o oczekiwania finansowe, ale sami nie udzielili mi żadnej informacji zwrotnej. 6. Tydzień później zostałem ponownie "zaproszony" na rozmowę - ponownie na trzy dni przed i z góry ustalona data i godzina. Tym razem było to spotkanie z kimś wyżej w hierarchii firmowej. Obyło się bez godzin czekania. Sama rozmowa była jeszcze bardziej luźna ale jednocześnie mniej konkretna i nie pamiętam z niej nic istotnego. 7. Tydzień czy dwa później dostałem telefonicznie (i tylko telefonicznie) ofertę pracy. Oferowana mi stawka była dość niska w stosunku do ich wymagań i moich kwalifikacji. Nie podam kwoty, ale było to chyba mniej niż średnia pensja dla województwa łódzkiego, nawet nie dla samej Łodzi. (Gwoli ścisłości - przyjął bym tą ofertę, gdyby nie to, że otrzymałem lepszą ofertę pracy w podobnej firmie za granicą.)

Nie pamiętam już dokładnie, ale były to typowe pytania których można było oczekiwać patrząc na ogłoszenie - bufory, oczyszczanie białek, chromatografia, modyfikacje potranslacyjne, planowanie eksperymentów, jakieś proste obliczenia chemiczne etc. Nieco dziwniejsze pytania były na samej rozmowie np. czy wolę wezwać serwis do urządzenia czy naprawić sam, czy zgodzę się pracować po godzinach aby tylko osiągnąć cel (oczywiście zapewniali, że nadgodziny są płatne...).

• Rezultat: Dostałem pracę, ale nie przyjąłem
wredny i dociekliwy

Mabion nie ma przychodów wiec go nie stać na dobre wynagrodzenia? Mhm... W raporcie rocznym za 2015 można znaleźć informacje, ze jego ekscelencja kierownik dr S.J. zarabia ok. 177 tysięcy rocznie podstawowej pensji plus 48 tysięcy rocznie za bycie członkiem zarządu, czyli w sumie ok. 51 tysięcy euro rocznie - to są zarobki zbliżone do pensji na Zachodzie.

do dociekliwego
@wredny i dociekliwy

Akurat zarobki członków zarządów spółek giełdowych są uzasadnione odpowiedzialnością tych osób jaką biorą na siebie obejmując te funkcje. Wiele różnych ustaw przewiduje odpowiedzialność materialną, karną, również za popełnione nieumyślne błędy bądź zaniechania. A przecież nie każdy jest specjalistą we wszystkim, pierwszy lepszy przykład to odpowiedzialność za sprawozdanie finansowe czy podatki, które przecież sporządzane są przez służby finansowe jednostek, ale zgodnie z przepisami odpowiada za nie "kierownik jednostki" czyli zarząd, bywa nawet, że odpowiadają całym swoim majątkiem OSOBISTYM (tak, nie majątkiem spółki) o czym mowa m.in. w KSH i innych ustawach. Zatem jak wszędzie, większe ryzyko uzasadnia wyższe zarobki zarządów, zupełnie inną kwestią są zarobki pracowników i o nich można już dyskutować...

wredny i dociekliwy
@do dociekliwego

Czytaj uważnie - wyraźnie rozgraniczyłem wynagrodzenie za pracę w zarządzie oraz podstawową pensję. Jeżeli członkowie zarządów faktycznie biorą na siebie odpowiedzialność i co za tym idzie otrzymują za to stosowne wynagrodzenie - w porządku. Nie zmienia to jednak faktu, że dr S.J. otrzymuje pensję w wysokości zbliżonej do zarobków na Zachodzie. Czyli jednak Mabion stać na wysokie wynagrodzenia - ale tylko dla wybranych.

ciekawski...

Skoro Mabion jest taki biedny i nie ma przychodów aby płacić dobre zarobki to dlaczego pan doktor Sławomir Jaros dostaje 14750zł miesięcznie podstawowego wynagrodzenia plus 4 tysiące miesięcznie za bycie członkiem zarządu - czyli w sumie nieco ponad 4 tysiące euro miesięcznie a więc zarabia jak na Zachodzie? :) Informacja dostępna publicznie w raporcie rocznym Mabionu za rok 2015.

Xenomorph

Drogi "Pracowniku", kilka slow komentarza... 1. "Fantastyczna" firma - w porownaniu do CZEGO wlasciwie? Na ilu rekrutacjach w Polsce i za granica byles? W ilu firmach tego typu w Polsce i za granica pracowales? 2. "Podpowiedz" co do formy rekrutacji. Napisales jacy ludzie prowadza rekrutacje ale nie widze wyjasnienia DLACZEGO tacy ludzie i DLACZEGO taka forma rekrutacji? 3. Zarobki. Nie widze komentarzy w ktorych ktos oczekiwal by zarobkow jak na Zachodzie. Ja w swoim dawnym komentarzu napisalem wyraznie, ze Mabion zaoferowal mi stawke ktora uwazam za NISKA JAK NA POLSKE. Poza tym, jestesmy w UE - jezeli Mabion ma wymagania takie jak na Zachodzie ale nie oferuje konkurencyjnych wynagrodzen, to nie moze oczekiwac duzego zainteresowania ze strony najlepszych kandydatow. A tak swoja droga, na Zachodzie firmy robiace podobne rzeczy do Mabionu (tzn. "biosimilars") placa dobre stawki i nie robia wymowek.

Mabion to firma dla Ludzi z Pasją, ludzi którzy są rządni wiedzy, chcą się uczyć, rozwijać ale chcą też dać coś od siebie. Mabion to więcej niż tylko praca. :)

biotechnolog

Proszę o opinię jak wyglada rekrutacja na stanowisko mlodszego specjalisty ds. badan klinicznych. Czy na rozmowie jest weryfikacja j. angielskiego jak tak to jak wyglada (test, pytania, tlumaczenia tekstu)? Jakie sa realne zarobki? Bardzo prosilabym o pomoc, moge podac swoj mail jezeli ktos nie chce sie podzielic info na forun :)

Jako obecny pracownik Mabionu muszę przyznać, że mimo wielu jeszcze "niedociągnięć" w zarządzaniu, jest to fantastyczne miejsce dla wszystkich tych, którzy nie boją się wyzwań i są gotowi poświęcić trochę siebie dla wspólnego celu. W zamian daje ogromny osobisty rozwój. Niewątpliwie jest to firma dla ludzi z dużym zapałem i pasją. Podejrzewam, że dlatego niektórzy byli pracownicy wypowiadają się negatywnie - spodziewali się standardowej pracy, nie byli gotowi i nie podołali codziennym wyzwaniom... A szkoda, bo może gdyby podnieśli się zamiast poddawać, dostrzegliby to, co ja widzę dziś. Często pytacie o rekrutację i komentujecie jej przebieg - musicie zrozumieć, że Mabion tworzą wyjątkowi ludzie - nie zawsze najsilniejsi merytorycznie - czasem najsilniejsi charakterem, czasem mentalnością, a czasem zdolnościami komunikacyjnymi. Może trochę Wam teraz podpowiedziałam, skąd taka forma rekrutacji (a może nadal będziecie pisać, że firmie brak profesjonalizmu i daleko jej do zagranicznych spółek). Dodam też, że Mabion ciągle się rozwija - rekrutacja właściwie nigdy się nie kończy, co nie znaczy, że w firma ma problemy kadrowe, a już na pewno nie jest zasadnym ocenianie zatrudnienia w Mabionie jako niepewne. Jeżeli chodzi o wynagrodzenia - zgadzam się, że jeszcze trochę brakuje do europejskiego poziomu. Z drugiej strony, musicie brać pod uwagę fakt, że firma nie ma jeszcze przychodów. Na koniec, skomentuję jeszcze jedną kwestię - atmosferę, bo nawet gdyby była to najcięższa praca na świecie, nie zrezygnowałabym z niej, bo nie wierzę, że znajdę drugie takie miejsce. Miejsce, gdzie ludzie się szanują i sobie pomagają. Gdzie ludzie są ze sobą szczerzy i sobie ufają. Miejsce, gdzie chcesz przychodzić każdego dnia.

F

Moim zdaniem firma jest naprawdę w porządku i nie ma na co narzekać, bardzo dobrze sobie radzą na rynku

gozdek

Ta firma to POMYŁKA.

@gozdek

Bo?

Gościsław

@obserwator - nie, nigdy nie pracowałem w Mabionie. Mam po prostu taki nawyk, że lubię konkrety i prawdę, oraz nie lubię ogólników i obłudy. A niestety do takich rzeczy zaliczają się komentarze różnego typu "gości" i ja klasyfikuję to jako zachowanie "naganiaczy". Tak, oczywiście masz rację, że oferty pracy mogą świadczyć o rozwoju - w pełni się z tym zgadzam i dlatego o nich napisałem. Problem tylko mam z taką interpretacją, gdy zarówno oferty oraz ich brak są prezentowane tak samo, jako coś dobrego - oraz gdy wyciąga się na ich podstawie daleko idące wnioski o atmosferze pracy i zarobkach. Jeżeli pojawił by się komentarz aktualnego lub byłego pracownika, z konkretnymi informacjami, to co innego.

@Gościsław

Gościsław:) - piszesz wyżej, że "Mabion stracił pewną liczbę pracowników na rzecz lepiej płacącej konkurencji" - skoro nigdy tam nie pracowałeś, skąd masz takie informacje?

@obserwator

@obserwator - to, że stracili na rzecz konkurencji wiem np. z tego co ludzie mają w swoich profilach na portalach branżowych (LinkedIn, GoldenLine) - to, że lepiej płacącej wiem od osób które u tej konkurencji pracują.

Gościsław

"gfv" - po pierwsze: na stronie Mabionu jest obecnie PIĘTNAŚCIE ogłoszeń o rekrutacji; po drugie: Mabion stracił pewną liczbę pracowników na rzecz lepiej płacącej konkurencji; po trzecie: masz podobną śpiewkę jak poprzednie komentarze "gościa" - jesteś kolejnym naganiaczem???

@Gościsław

Gościsław, teraz to Ty wyglądasz na jakiegoś niespełnionego byłego pracownika.. Skąd takie negatywne nastawienie? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami, wszyscy jesteśmy ciekawi! P.S. A może tak duża liczba ofert pracy wskazuje po prostu na szybki rozwój firmy. W aktualnościach na stronie można przeczytać, że niedawno otworzyli duży zakład w Konstantynowie Łódzkim - może stąd to zapotrzebowanie na nowych pracowników? Widzę też, że pojawiają się zupełnie nowe stanowiska, na które wcześniej nie rekrutowali - to też może świadczyć o rozwoju.

Mucor mucedo

@gość - to już drugi komentarz "gościa" o podobnej treści. Skąd wiesz, że wszystkim odpowiadają warunki zatrudnienia? Skąd wiesz, że odpowiada atmosfera? Skąd wiesz, że doświadczenie przekłada się na zarobki? Proszę KONKRETY. To co robisz, to typowe zachowanie "naganiacza" - marne i oczywiste sztuczki mające na celu poprawę wizerunku firmy i zwiększenie zainteresownia wśród kandydatów. Bardzo mi przykro, ale to nie zadziała.

ciekawy

Powiedźcie jak wygląda rekrutacja na stanowisko dla technika produkcji, zastanawiam się czy nie złożyć na to swojego CV, wymagań na to stanowisko nie mają aż nadto wielkich, ale jeśli mówicie, że atmosfera jest ciężka i nie sprzyja pracy to średnio. Pojawiło się swoją drogą dużo ofert pracy jak na firmę, która działa na rynku powinna mieć stabilny zespół ludzi, a nie mieć aż tak dużo wakatów do osadzenia.

Gościsław

@obserwator - zatrudniają absolwentów, bo nie mają wyjścia. Mabion ma wymagania jak w dużych firmach na Zachodzie, ale oferte mają łagodnie mówiąc kiepściutką. Sam sposób prowadzenia przez nich rekrutacji też jest żenujący - rozmowa w ustalonym terminie, tydzień po zakończeniu przyjmowania CV. Czyli wezwanie na rozmowę (bo zaproszeniem tego nie nazwę) dostajesz w najlepszym wypadku 6 dni przed rozmową - a najprawdopodobnie której. Sorry, ale fachowcy widząc takie rzeczy prychają śmiechem, wzruszają ramionami i idą tam, gdzie się ich traktuje poważnie i profesjonalnie.

Mucor mucedo

"Gość", brak ofert pracy to dowód na dobrą atmosferę w firmie? Jaja sobie robisz? To może także oznaczać wiele innych rzeczy. Na przykład - że firma zatrzymała się w rozwoju. Albo - że obecni pracownicy nie mogą po prostu znaleźć innej pracy, bo branża w Polsce jest ciągle w powijakach.

Raymond Maarloeve

Messenger, nikt poza byłymi lub aktualnymi pracownikami nie zna zarobków w Mabionie, bo firma nie podaje ich w ogłoszeniach. Na podstawie danych z raportu rocznego za rok 2015 można spróbować w przybliżeniu wyliczyć średnie wynagrodzenie w Mabionie. Według moich wyliczeń średnie wynagrodzenie w Mabionie wynosiło w 2015 między 3,2 a 4,2 tysiąca złotych miesięcznie (brutto).

Slingshot

Inżynier procesowy z dwuletnim doświadczeniem mający stałą pracę raczej nie będzie szukał niepewnego zatrudnienia w mabionku.

Zostaw merytoryczną opinię o Mabion S.A. - Konstantynów Łódzki

• Jak się pracuje w Mabion S.A.?

Zobacz opinie na temat firmy Mabion S.A. tutaj. Liczba opinii, które napisali obecni i byli pracownicy oraz kandydaci do pracy to 9.

• Jakie są opinie pracowników o pracy w Mabion S.A.?

• Jak wygląda rekrutacja do firmy Mabion S.A.?

Kandydaci do pracy w Mabion S.A. napisali 2 opinii na temat procesu rekrutacyjnego. Zobacz szczegóły tutaj.

Mabion S.A.
3.2/5 Na podstawie 112 ocen.
  • Gen. Mariana Langiewicza 60
    95-050 Konstantynów Łódzki