Miniaturka
Martyna Kosiorek
Nokia
Martyna Kosiorek - 31 lat, absolwentka Dolnośląskiej Szkoły Wyższej oraz Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalność Public Relations. Charyzmatyczna, konsekwentna, a do tego zawsze uśmiechnięta manager z krwi i kości. Rekruterka przez duże "R". Rekrutacją w branży IT zajmuje się od 8 lat. Doświadczenie zdobywała m.in. w agencjach rekrutacyjnych, gdzie dostarczałapracowników największym firmom IT z całej Polski. Od 2014 roku związana z Europejskim Centrum Inżynierii i Oprogramowania Nokia Networks we Wrocławiu, największym w Polsce ośrodku badawczo-rozwojowym w sektorze teleinformatyki, gdzie zajmuje stanowisko Project Managera ds. rekrutacji. W zeszłym roku, przy jej pomocy, Nokia przyjęła do pracy 815 nowych osób. Aktualnie wrocławski zespół liczy już blisko 2600 osób i wciąż poszukiwani są nowi specjaliści. Prywatnie szczęśliwa żona oraz mama 4 letniej Marceliny. Pasjonatka podróży oraz kuchni hinduskiej. Wolne chwile chętnie spędza z rodziną i znajomymi na stokach narciarskich. Jak sama mówi "kocha Wrocław i nie wyobraża sobie życia w innym mieście".

NOKIA

Nokia jest światowym liderem w tworzeniu innowacyjnych technologii w sercu naszego połączonego świata. Napędzani przez badania i innowacje Nokia Bell Labs, służymy dostawcom usług komunikacyjnych, rządom, dużym przedsiębiorstwom oraz konsumentom najbardziej kompletnym portfolio produktów, usług i licencji w branży. Od infrastruktury umożliwiającej działanie 5G oraz Internetu rzeczy, do rozwijających się aplikacji dla wirtualnej rzeczywistości i cyfrowego zdrowia, kształtujemy przyszłość technologii, aby przekształcić ludzkie doświadczenia.

Pojawienie się Nokii w Polsce było dużym wydarzeniem. Jak wyglądały początki?

Europejskie Centrum Inżynierii i Oprogramowania we Wrocławiu powstało w 2000 roku, zatrudniając wówczas 10 pracowników. Dzisiaj jest to największa instytucja badawczo-rozwojowa w sektorze ICT w Polsce. W 2013 roku zatrudnialiśmy ponad 1800 pracowników, w 2015 jest nas już ponad 2500 i wciąż poszukujemy nowych specjalistów.

Skok z 10 do 2500 pracowników jest imponujący. Obecnie ten przyrost już się ustabilizował?

Od kilku lat, w związku z rozwojem nowych technologii, wrocławskie centrum R&D odnotowuje ciągły wzrost zatrudnienia. W zeszłym roku zatrudniliśmy 815 nowych pracowników.

Proszę opowiedzieć o swojej działalności. Nad czym pracujecie?

Każdego dnia tworzymy rozwiązania, które są lub będą używane na całym świecie. Pracujemy nad technologiami telekomunikacyjnymi, takim jak 2G – GSM, 3G – WCDMA oraz 4G – LTE, a także zajmujemy się procesem standaryzacji dla technologii 5G.

Z jakich kanałów rekrutacyjnych najczęściej Państwo korzystacie?

Korzystamy ze wszystkich dostępnych kanałów rekrutacji, m.in. portali pracy oraz portali społecznościowych, prowadzimy poszukiwania bezpośrednie, bierzemy udział w targach pracy. Organizujemy wiele własnych akcji rekrutacyjnych na uczelniach, wspomagamy się również agencjami rekrutacyjnymi.

Na jakie stanowiska najczęściej Państwo rekrutujecie?

We Wrocławiu zatrudniamy głównie programistów C, C++, Java. Rekrutacja trwa w zasadzie nieprzerwanie. Z drugiej strony szukamy także testerów oprogramowania oraz ekspertów z obszaru Big Data czy specjalistów ds. tworzenia dokumentacji technicznej. Mamy również wiele ciekawych ofert dla studentów i osób dopiero zdobywających doświadczenie – praktyki letnie, staże oraz program szkoleniowy Nokia Academy. O wszystkich inicjatywach można dowiedzieć się więcej z naszej strony internetowej http://www.nokiawroclaw.pl.

Zatrzymajmy się na chwilę przy tych programach stażowych. Mogłaby Pani o nich opowiedzieć?

Centrum technologiczne we Wrocławiu co roku prowadzi rekrutację na praktyki letnie. Trwa ona zwykle od kwietnia do lipca, a praktyki odbywają się w terminie od czerwca do października. W tym roku praktyki będą trwać od lipca do września. Praktyki są przeznaczone dla osób, które ukończyły minimum drugi rok studiów na kierunkach: informatyka, telekomunikacja, automatyka, robotyka lub pokrewnych. Udział w rekrutacji mogą brać także osoby nieposiadające wykształcenia kierunkowego, ale dysponujące wiedzą z zakresu objętego tematyką praktyk i pasjonujące się zagadnieniami z obszaru telekomunikacji. Dodatkowo prowadzimy również rekrutację na program stażowy w centrum technologicznym we Wrocławiu. Trwa ona przez cały rok. Working Students to staże długoterminowe, trwające zwykle od 6 do 12 miesięcy. Stażami objęte są stanowiska związane z programowaniem (C++, C, Java), integracją i weryfikacją/testowaniem oprogramowania oraz inżynierią telekomunikacyjną. Staże są przeznaczone dla studentów ostatnich lat studiów inżynierskich lub magisterskich z kierunków takich jak: informatyka, telekomunikacja, automatyka, robotyka lub pokrewnych. Jako Working Student można wdrożyć się w te obszary pracy, które odpowiadają pełnoetatowym stanowiskom inżynierskim.

Jak wygląda proces rekrutacji w Nokii - ile trwa, jakich metod Państwo używacie, czy stosujecie testy, case study itp.?

Proces rekrutacji na poszczególne stanowiska nieco się różni, ale generalnie dzieli się na kilka podstawowych etapów. Pierwszym z nich jest oczywiście kontakt z firmą i przesłanie nam swojego CV. Z wybranymi kandydatami kontaktujemy się telefonicznie. Podczas krótkiej rozmowy sprawdzamy poziom języka angielskiego potencjalnego pracownika i potwierdzamy kwestie formalne. Następnie aplikujący na stanowiska programistyczne dostają e-mailem test weryfikujący ich umiejętności i znajomość danego języka programowania. Kiedy kandydaci poradzą sobie z tym zadaniem, zostają zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Prowadzą ją inżynierowie Nokii, którzy sprawdzają wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne kandydata, w tym jeszcze raz jego znajomość języka angielskiego. Co ważne, osoby spoza województwa dolnośląskiego mogą odbyć tę rozmowę przez komunikator Skype. Jest to właściwie ostatni etap rekrutacji, po którym można spodziewać się maila bądź telefonu z decyzją.

Pytanie odnośnie pracy u Państwa ma także nasz użytkownik Pattern. Jest ciekawy czy po rozwiązaniu zadań z Codility zawsze dostaje się informację zwrotną? Jeżeli tak to po jakim czasie?

Po wypełnieniu testu codility kandydat zawsze otrzymuje informację zwrotna. W przypadku negatywnego wyniku w ciągu 2 tygodni może się spodziewać informacji mailowej. Jeśli wynik testu jest pozytywny, skontaktuje się z nim osoba z działu rekrutacji, aby umówić go na kolejny etap.

Użytkownik Working, zastanawia się czy to prawda, że na Working Student łatwiej jest się dostać na Juniora Java?

Program Working Student to nic innego jak długoterminowe staże, oferowane studentom uczelni technicznych. Stażami objęte są stanowiska związane z programowaniem (C++, C, Java), integracją i weryfikacją/testowaniem oprogramowania oraz inżynierią telekomunikacyjną. Jako Working Student można wdrożyć się w te obszary pracy, które odpowiadają pełnoetatowym stanowiskom inżynierskim. Uczestnictwo w takim stażu bardzo często kończy się zatrudnieniem pracownika w pełnym wymiarze pracy. Odpowiadając na Pana pytanie: tak, jest to droga do otrzymania zatrudnienia.

Oprócz stałej pensji, pracownicy mogą liczyć na dodatkowe benefity-pracownicze-i-ich-wplyw-na-motywacje/">benefity?

Nokia Networks poza standardowym wynagrodzeniem oferuje wszystkim swoim pracownikom szeroki wachlarz dodatkowych benefitów: prywatną opiekę medyczną dla pracowników oraz członków ich rodzin, prywatne ubezpieczenie na życie, kartę MultiSport, bilety do kina czy teatru, karty lunchowe.

Czy angażujecie się Państwo w działania prospołeczne?

Nokia prowadzi działania prospołeczne zgodnie z ustaloną we wrocławskim oddziale polityką CSR (Corporate Social Responsibility). W ramach tych działań wspieramy przede wszystkim projekty edukacyjne - zarówno organizując własne np. nauczanie dzieci programowania, jak i wspierając lokalne ośrodki np. uczelnie wyższe. Angażujemy się również w akcje dla lokalnej społeczności - współpracujemy z NGO-sami, wysyłamy naszych wolontariuszy na akcje takie jak sprzątanie świata czy remont placu zabaw w ośrodku dla dzieci. Jesteśmy przy tym otwarci na wszelkie inicjatywy zgłaszane oddolnie przez naszych pracowników.

Na koniec przygotowaliśmy jeszcze jedno pytanie od naszego użytkownika. Maciek pyta, czy jest możliwość pracy zdalnej dla Nokii jako Administrator?

Niestety, Nokia nie oferuje możliwości pracy zdalnej.

Czego możemy Państwu życzyć na przyszłość?

Realizacji założonych celów. Jako innowacyjna firma stawiamy sobie coraz to nowe wyzwania i ich realizacja jest dla nas bardzo ważna, bo realnie wpływa na poprawę życia osób na całym świecie.

Dziękujemy za rozmowę.