Miniaturka
Jakub Nieczaj
Specjalista ds. Marketingu Bolarus S.A.
Absolwent Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Początki firmy Bolarus sięgają lat 60-tych ubiegłego wieku. Proszę przybliżyć naszym użytkownikom historię Państwa firmy.

Zgadza się, Zakład Produkcji Urządzeń Chłodniczych, obecnie BOLARUS S.A. powstał w 1962r. jako Oddział Przedsiębiorstwa Remontowo-Montażowego Handlu Wewnętrznego w Krakowie i początkowo prowadził remonty urządzeń chłodniczych na zlecenie jednostek handlu uspołecznionego. W dniu 01.01.1965r. oddział został przekształcony w odrębne przedsiębiorstwo, produkujące urządzenia chłodnicze dla potrzeb handlu i gastronomii. Przez następne 10 lat Zakład rozwijał się w oparciu o własne koncepcje i środki dochodząc do zdolności produkcyjnych na poziomie kilku tysięcy sztuk urządzeń chłodniczych rocznie. Przeprowadzona w latach 1974-1976 modernizacja i rozbudowa Zakładu zwiększyła jego zdolności produkcyjne do poziomu ok.20 tys. sztuk rocznie.

Do 31.12.1991 r. Zakład był przedsiębiorstwem państwowym, a następnie został przekształcony w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. Z dniem 12.09.1995 r. nastąpiło wniesienie akcji Spółki do Narodowych Funduszy Inwestycyjnych. We wrześniu 2002r. oraz w lipcu 2003 r. inwestor strategiczny - Firma Handlowo Usługowa "WICA" z Wrocławia wykupiła akcje BOLARUS S.A. od Narodowych Funduszy Inwestycyjnych i Skarbu Państwa. Aktualnie FHU "WICA" posiada ponad 86% akcji Spółki. Pozostałą część akcji BOLARUS S.A posiadają pracownicy.

Jakim zapleczem technologicznym i infrastrukturalnym dysponuje BOLARUS?

BOLARUS dysponuje najnowocześniejszym parkiem maszynowym pozwalającym na produkcję urządzeń najwyższej klasy.  Są to między innymi wycinarki laserowe w technologii CO2 i w technologii fiber (laser światłowodowy) wszystkie szwajcarskiej firmy Bystronic oraz prasy krawędziowe firmy Amada i Bystronik. Dysponujemy technologią zgrzewania i spawania oraz posiadamy lakiernię proszkową. Prowadzimy prace badawczo-rozwojowe, dzięki wykwalifikowanej kadrze konstruujemy urządzenia według potrzeb naszych klientów.

Bolarus to jeden z największych producentów urządzeń chłodniczych w Polsce – co Państwa wyróżnia od konkurencji?

Po blisko 54 latach doskonalenia produkcji i ciągłego rozwoju BOLARUS S.A. jest w stanie oferować jakość produktów której nie da się kupić, jakość którą trzeba wypracować. Warto nadmienić, że poziom naszych produktów jest windowany poprzez produkcję urządzeń laboratoryjnych na kraje skandynawskie, gdzie normy dla produktów laboratoryjnych są bardzo restrykcyjne. Produkcja wszystkich urządzeń chłodniczych – niezależnie od branży, w której maja być wykorzystywane – wychodzi właśnie od norm urządzeń laboratoryjnych.

Do ilu krajów eksportujecie swój sprzęt?

Obecnie eksportujemy nasze produkty na teren 15 krajów świata, już w niedługim czasie planujemy ekspansję na kolejne rynki.

Firmy z jakich branż są głównie Waszymi klientami?

BOLARUS S.A. produkuje urządzenia dla praktycznie wszystkich branż, począwszy od stacji paliw poprzez gastronomie i sektor spożywczy na medycynie i laboratoriach kończąc.

Czym różnią się urządzenia chłodnicze przygotowywane dla np. supermarketów i sklepów od tych przeznaczonych dla punktów medycznych.

Co najważniejsze, urządzenia dla punktów medycznych podlegają bardziej restrykcyjnym normom jeżeli chodzi o chłodnictwo, nawet niewielkie spadki temperatur (w przypadku przechowywania leków lub szczepionek) mogą kosztować kogoś życie, dlatego tez nasze urządzenia medyczne spełniają wszelkiego rodzaju normy.

Z którego osiągnięcia bądź otrzymanej nagrody są Państwo najbardziej dumni?

Każde osiągnięcie BOLARUS S.A. a także każda nagroda jest wynikiem ciężkiej pracy całej załogi. Na przykład jesteśmy bardzo dumni że nasza szafa C700 PRO zdobyła tytuł GOOD DESIGN 2016 i jest obecnie pokazywana w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.

Z jakich źródeł zainteresowani mogą czerpać informacje na temat prowadzonych rekrutacji?

Informacje o rekrutacjach, które prowadzimy zamieszczamy na portalach takich jak pracuj.pl

Ze względu na charakterystykę branży, w której działa Bolarus, firma zatrudnia zarówno pracowników biurowych, jak i produkcyjnych. Czym różnią się rekrutacje w tych sektorach?

W przypadku rekrutacji dla pracowników biurowych kładziemy bardzo duży nacisk na znajomość języków oraz doświadczenie. Natomiast w przypadku pracowników produkcyjnych bardzo cenne są umiejętności manualne i chęć do pracy. Generalnie prowadzimy rekrutację w 2-3 etapach.

Czy są jakieś cechy osobowości kandydatów, na które zwracają Państwo szczególną uwagę?

W ogromnej mierze zależy to od stanowiska, nie chcę tutaj generalizować.

Co Pan uważa na temat atmosfery w miejscu pracy?

Atmosfera w miejscu pracy jest bardzo istotnym aspektem. Bez dobrej atmosfery nie ma dobrej pracy.

Jakie jest Państwa podejście do stażystów?

Bardzo cenimy stażystów, szkolenia stażystów są w naszej firmie bardzo częstym zjawiskiem.

Jaką formę zatrudnienia Państwo preferujecie?

Oferujemy dobra płacę za dobrą pracę.

Z jakimi niedogodnościami muszą się liczyć kandydaci, którzy chcą rozpocząć pracę w Bolarusie?

U każdego pracodawcy mogą pojawić się jakieś niedogodności. Co ważniejsze staramy się eliminować na bieżąco wszelkie zjawiska które mogłyby wpływać na komfort pracy naszych pracowników.

Jak wyobraża sobie Pan tę branżę za 10 lat?

Branża chłodnicza cały czas się rozwija, a BOLARUS S.A. chce utrzymać pozycję innowatora i lidera branży.

Dziękuję za rozmowę.

Bolarus S.A.
2.6/5 Na podstawie 285 ocen.

Bolarus S.A.