Każdy pracodawca marzy o tym, by jego pracownicy byli lojalni wobec firmy, przykładali się do swoich obowiązków i nie chcieli co miesiąc podwyżki. Coraz częściej sama rekrutacja jest sporym wyzwaniem, ponieważ… młodzi ludzie mają coraz większe wymagania i są tzw. „jumperami” na rynku pracy. Do czego to może doprowadzić? 

praca studenci

Student chce zarobić!

Ofert pracy na obecnym rynku nie brakuje – wystarczy przejrzeć dowolny portal i przekonać się jak wiele jest wolnych etatów. Oczywiście wśród nich królują bezpłatne staże, na które obecnie nie ma w ogóle zapotrzebowania. Praktyki są na studiach obowiązkowe, ale i z tym młodzież sobie poradzi. Studenci zatrudniani są na pół etatu i pracują przez miesiąc po czym odbierają potrzebne zaświadczenie i uciekają z firmy… chyba, że pracodawca jest w stanie zaproponować dalszą współpracę na dogodnych warunkach! Takie sytuacje należą jednak do rzadkości, ponieważ firmy oferują podstawowe stanowiska, a młodzież ma coraz większe ambicje. Student chce zarobić – i to dobrze zarobić!

Rosnące oczekiwania pracodawców

Ciekawym zjawiskiem pogłębiającym obecny rynek pracy są zmiany wobec nastawienia do zatrudnienia czyli rosnące oczekiwania pracowników, które są niezależne od koniunktury gospodarczej. Obserwujemy ciągły spadek lojalności młodych pracowników względem firmy. Wskazują na to liczne badania m.in. te przeprowadzone przez CBOS, które bezpośrednio dowodzą, że pracownicy mają za duże wymagania finansowe, które są nieproporcjonalne do zdobytego doświadczenia oraz wykształcenia. Z takim zjawiskiem spotykamy się najczęściej w grupie osób w wieku 19 – 27 lat, więc są to absolwenci lub młodzież ucząca się. „Firma AG „TEST” Human Resources, na podstawie analizy aplikacji 4 tys. kandydatów, ustaliła, że największy przyrost aspiracji płacowych odnotowywany jest wśród najmłodszych, niedoświadczonych pracowników.”komentują portale branżowe. Czy pracodawcy mają się czym martwić?

Polak średnio co 12 lat zmienia pracę

Jeśli przeanalizować sytuacje jaka ma miejsce dzisiaj i kilka lat temu, różnice będą ogromne. Z każdym rokiem pojawia się coraz większa liczba osób na rynku pracy, która stosunkowo często zmienia miejsce zatrudnienia. Są to tzw. jumperzy (od angielskiego jump – skakać) lub po prostu „skoczkowie”. Takie zjawisko dotyczy tylko młodszego pokolenia. Na ten temat specjalne badania przeprowadziła unijna instytucja zajmująca się badaniem opinii publicznej – Eurobarometr. Z analiz wynika, że Polak średnio co 12 lat zmienia pracę. Dla porównania warto dodać, że we Włoszech społeczeństwo decyduje się na zmianę pracy co 18 lat. Takie badania dotyczą starszej grupy osób lub tej będącej w średnim wieku. Jeśli spojrzeć na statystyki dla młodych osób mamy zupełnie inne wyniki – „Z badań IPK wynika, że pracownicy poniżej 25 roku życia zmieniają pracodawcę średnio co 14 miesięcy, a zakres obowiązków już co 11 miesięcy. Większą stabilnością charakteryzują się trzydziestolatkowie. Odchodzą średnio po 4 latach, awans otrzymując po dwóch.”