Rozmowa kwalifikacyjna – po czym poznać złego szefa?

Zwykle pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, na jego podstawie budujemy nasze wyobrażenie na temat drugiej osoby. Jak jednak zauważyć przy pierwszym spotkaniu, już na rozmowie rekrutacyjnej istotne sygnały dotyczące dalszych relacji z naszym przyszłym szefem?

Badania pokazują, że statystycznie 1/5 pracowników jest niezadowolona ze swojego szefa. Właściwie przyzwyczailiśmy się już do stereotypu złego szefa – na pierwszą rozmowę rekrutacyjną przychodzimy z przekonaniem, że nasz pracodawca będzie się wywyższał, nie będzie miły i na pewno będzie się z nim trudno negocjować warunki umowy. W poszukiwaniu pracy kierujemy się bardziej perspektywą dobrych zarobków, rozwoju, jednak cenimy również dobrą atmosferę pracy – czyli dobre relacje z szefem.

Przeszliśmy już pierwszy etap rekrutacji, teraz czas na spotkanie z szefem. Jak po pierwszej rozmowie poznać, że to praca nie dla nas i nie uda się nawiązać nici porozumienia?

  1. Kluczowy okazuje się w tej kwestii czas. Jeśli Twój przyszły szef nie szanuje go, spóźniając się na rozmowę i nie podając przyczyny, to na pewno nie będzie go szanował również przy dalszej współpracy.

  2. Obserwuj język ciała rozmówcy. W przypadku kiedy osoba, która odbywa z Tobą spotkanie zerka co chwilę na zegarek, ucieka wzrokiem lub zadaje pytania, a później nie wykazuje zainteresowania odpowiedziami, to sygnały, że lepiej poszukać innej firmy.

  3. Zadawaj szczegółowe pytania, jeśli odbywasz rozmowę z dyrektorem lub prezesem firmy. W ten sposób dowiesz, czy pracodawca ma jasno wyznaczone cele, plany rozwoju firmy, czy umie przedstawić jej wizję, a tym samym czy jest kompetentną osobą.

  4. Sprawdź jak wygląda pomieszczenie, w którym odbywasz rozmowę, jak urządzony jest sekretariat, w jaki sposób ułożone są dokumenty. Jeśli w biurze panuje chaos, a osoba na recepcji ma problem z zaproszeniem Cię do odpowiedniego pokoju, to oznaka słabej organizacji i komunikacji w firmie.

  5. Zwróć uwagę na pytania, które zadaje Ci przyszły pracodawca – jeśli dotyczą one w dużej mierze życia prywatnego, planów na przyszłość czy wyznania, nie podejmuj tam pracy. Po zatrudnieniu w takiej firmie z pewnością szef jeszcze bardziej będzie ingerował w Twoje życie osobiste.

Pamiętajcie, że pomimo stosunkowo dużego bezrobocia można odnaleźć odpowiadającą nam pracę, zatrudnienie na dobrych warunkach. Przestrzegając powyższych wskazówek, na pewno rozpoznacie, który pracodawca dba o swoją firmę, a który nie do końca będzie się liczył z pracownikami. Szukając pracy, korzystajcie więc ze sprawdzonych serwisów, takich jak GoWork.pl. Portal współpracuje z wielona pracodawcami, o których opinie możecie przeczytać w sekcji „opinie o pracodawcach”. Piszą je byli i obecni pracownicy danej firmy oraz osoby, które odbyły rozmowy kwalifikacyjne. Stanowią więc cenną informację na temat potencjalnego szefa.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_59926881_angry-man-krzycze%C4%87.html



Oceń artykuł
0/5 (0)