Zwykle pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, na jego podstawie budujemy nasze wyobrażenie na temat drugiej osoby. Jak jednak zauważyć przy pierwszym spotkaniu, rozmowie rekrutacyjnej istotne sygnały dotyczące dalszych relacji z naszym przyszłym szefem?

boss

Badania pokazują, że statystycznie 1/5 pracowników jest niezadowolona ze swojego szefa. Właściwie przyzwyczailiśmy się już do stereotypu złego szefa – na pierwszą rozmowę rekrutacyjną przychodzimy z przekonaniem, że nasz pracodawca będzie się wywyższał, nie będzie miły i na pewno będzie się z nim trudno negocjować warunki umowy. W poszukiwaniu pracy kierujemy się bardziej perspektywą dobrych zarobków, rozwoju, jednak cenimy również dobrą atmosferę pracy – czyli dobre relacje z szefem.

Przeszliśmy już pierwszy etap rekrutacji, teraz czas na spotkanie z szefem. Jak po pierwszej rozmowie poznać, że to praca nie dla nas i nie uda się nawiązać nici porozumienia?

1. Kluczowy okazuje się w tej kwestii czas. Jeśli Twój przyszły szef nie szanuje go, spóźniając się na rozmowę i nie podając przyczyny, to na pewno nie będzie go szanował również przy dalszej współpracy.

2. Obserwuj język ciała rozmówcy. W przypadku kiedy osoba, która odbywa z Tobą spotkanie zerka co chwilę na zegarek, ucieka wzrokiem lub zadaje pytania, a później nie wykazuje zainteresowania odpowiedziami, to sygnały, że lepiej poszukać innej firmy.

3. Zadawaj szczegółowe pytania jeśli odbywasz rozmowę z dyrektorem lub prezesem firmy. W ten sposób dowiesz czy pracodawca ma jasno wyznaczone cele, plany rozwoju firmy, czy umie przedstawić jej wizję, a tym samym czy jest kompetentną osobą.

4. Sprawdź jak wygląda pomieszczenie, w którym odbywasz rozmowę, jak urządzony jest sekretariat, w jaki sposób ułożone są dokumenty. Jeśli w biurze panuje chaos, a osoba na recepcji ma problem z zaproszeniem Cię do odpowiedniego pokoju, to oznaka słabej organizacji i komunikacji w firmie.

5. Zwróć uwagę na pytania, które zadaje Ci przyszły pracodawca – jeśli dotyczą one w dużej mierze życia prywatnego, planów na przyszłość czy wyznania, nie podejmuj tam pracy. Po zatrudnieniu w takiej firmie z pewnością szef jeszcze bardziej będzie ingerował w Twoje życie osobiste.

Pamiętajcie, że pomimo stosunkowo dużego bezrobocia można odnaleźć odpowiadającą nam pracę, zatrudnienie na dobrych warunkach. Przestrzegając powyższych wskazówek na pewno rozpoznacie, który pracodawca dba o swoją firmę, a który nie do końca będzie się liczył z pracownikami.