Nuda w pracy kojarzy się przede wszystkim z monotonnym zajęciem, jak stanie przy taśmie produkcyjnej lub z zawodami, w których bardzo często czekają nas zastoje, jak praca recepcjonistki w dość rzadko odwiedzanym miejscu. Jednak rzeczywistość wygląda jeszcze mniej optymistycznie. Czasami w pracy nudzi się właściwie każdy z nas! A stan znużenia potrafi zmęczyć jeszcze bardziej niż przeciążenie obowiązkami. Na szczęście zwykle możemy sobie z tym poradzić. Sprawdź, jak to zrobić!

zmiany-aktywnosc-wypoczynek

Nadrób zaległości

Bardzo często, w ferworze codziennych obowiązków, umykają nam drobne sprawy. Niby nic w tym złego, w końcu ustalanie priorytetów jest niezwykle ważne dla naszej produktywności. Ale skoro i tak się nudzisz, może do nich wrócisz? Nie tylko zredukujesz nudę, ale też nie będzie Ci towarzyszyło uczucie, że “ciągle masz coś do zrobienia”, co zdarza się w przypadku nawet niewielkich i mało ważnych niezałatwionych spraw.

Czas na porządki!

Niektórzy twierdzą, że bałagan na biurku to oznaka kreatywności. Jednak w rzeczywistości zmniejsza on naszą koncentrację i wprowadza zamęt w wykonywaniu obowiązków. Dlatego może warto poukładać rzeczy na biurku? A jeśli nie ma ich zbyt wiele lub Twoja pedantyczna natura zmusza Cię do regularnego porządkowania papierów i drobiazgów, możesz zająć się pulpitem bądź e-mailem. W tym ostatnim z pewnością znajdziesz nieco SPAM-u do usunięcia.

Warto mieć plan

Skoro i tak masz chwilę “wolnego” czasu, równie dobrze możesz zacząć planować to, co warto by było zrobić w kolejnych dniach w pracy. Pozwoli Ci to uporządkować sprawy, zająć czas, a przy okazji może nawet uniknąć podobnych sytuacji w przeszłości. Czasem bowiem nuda w pracy wynika nie z nagłych przypadków, np. przesunięcia terminu ważnego spotkania, ale właśnie z braku dobrego planowania zadań.

Zmień otoczenie

Nie chodzi tu wcale o zmianę miejsca pracy czy przeprowadzki np. z Piaseczna do Opola albo z Krakowa do Słupska, by całkiem odmienić swoje życie. Wystarczy po prostu wprowadzić nieco świeżości i odmiany na swoim biurku! Może nowe zdjęcie ukochanej osoby w zupełnie innej ramce, figurka, która poprawi Ci humor, zabawna podkładka pod myszkę albo nawet niewielka roślinka? Zastanów się, co ożywiłoby to miejsce.

Do pracy by się szło

A najczęściej jechało, dokładnie tym samym autobusem, tą samą trasą każdego dnia. To nie nastraja pozytywnie od samego rana, a monotonia sprawia, że zamiast się wybudzić, w drodze do pracy wciąż czujemy senność i, co gorsza, znużenie. Dlatego, jeżeli tylko masz taką możliwość, postaraj się trochę urozmaicić trasę. Całkiem nowe widoki powinny zadziałać na Ciebie ożywczo.

A gdyby tak odpocząć?

Pamiętaj, że nie samą pracą człowiek żyje i każdemu należy się przerwa! Dlatego w pracy zawsze korzystaj z tych, które Ci przysługują. Zjedz spokojnie posiłek, porozmawiaj z kolegami z pracy, odetchnij przez chwilę. Ciągłe siedzenie przed komputerem może doprowadzić do przemęczenia, a także do… nudy! Jedzenie posiłków bez odrywania się od pracy nie jest też zbyt zdrowe ani wygodne, a przy tym może przeszkadzać siedzącym obok współpracownikom. Po przerwie wcale nie czujesz się lepiej? Może już pora na urlop?

Czasem może się zdarzyć, że nawet dłuższy wypoczynek czy zmiana nawyków na niewiele się przydadzą i wcale nie zmniejszą poczucia nudy w pracy. W takiej sytuacji prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem okaże się zmiana stanowiska, a nawet firmy czy zawodu. Zastanów się, co na początku podobało Ci się w tej pracy, a co obecnie Cię nudzi, zniechęca bądź irytuje. To cenna lekcja na przyszłość, która pozwoli Ci znaleźć pracę, w której poczujesz się znacznie lepiej i otworzysz na nowe wyzwania.

A Ty, jakie masz sposoby na nudę w pracy? Podziel się nimi w komentarzu!