Dobra organizacja czasu i priorytetyzacja zadań w pracy to klucz do sukcesu! Poznajcie metodę ABCDE, dzięki której dobrze zaplanujecie obowiązki, a Wasz dzień pracy stanie się banalnie prosty! Tak unika się nadgodzin i przekroczonych terminów.

Czym jest metoda ABCDE?

Znowu wisi nad Wami kolejny przekroczony deadline, a do tego już któryś dzień z rzędu siedzicie “po godzinach” w biurze? Wasza efektywność w pracy wciąż pozostawia wiele do życzenia, choć bardzo się staracie? Być może oznacza to, że więcej czasu powinniście przeznaczyć na staranne zaplanowanie sobie czasu pracy i obowiązków. Ustalenie priorytetów podczas typowego dnia pracy bywa trudne. Jak zrobić to tak, aby osiągać założone cele i wyniki bez uczucia paniki? Poznajcie metodę ABCDE, dzięki której już nigdy nie znajdziecie się w sytuacji, w której marnujecie czas nie wiedząc, za co się zabrać! Pozwoli Wam ona nie tylko uniknąć nadgodzin, ale i stresu, co z pewnością wpłynie pozytywnie na Waszą koncentrację podczas pracy oraz motywację. Multitasking, czyli wykonywanie kilku zadań na raz “po trochu” dla jednych nie stanowi żadnej trudności, ale innym może już znacząco obniżyć produktywność w pracy i doprowadzić do częstszego popełniania błędów. Dlatego warto wesprzeć się metodą ABCDE, która ułatwia priorytetyzację zadań w pracy. Na czym ona polega? 

Metoda ABCDE w priorytetyzacji zadań w pracy

Planowanie pracy wcale nie musi być trudne! Metoda ABCDE ułatwia priorytetyzację zadań nawet tym, którzy nie przepadają za drobiazgowym planowaniem swojego dnia. Jak to działa? Do zastosowania metody ABCDE będzie nam potrzebna zwykła kartka papieru i długopis  lub nowy dokument tekstowy na komputerze. Najpierw musimy wypisać wszystkie zadania, jakie mamy do wykonania. To od Was zależy, czy skoncentrujecie się jedynie na priorytetyzacji zadań w pracy, czy też tych prywatnych. Metoda ABCDE jest skuteczna zarówno w planowaniu tylko bieżącego dnia, jak i ustalania priorytetów w pracy np. w skali tygodnia lub miesiąca. Zadajcie sobie pytanie, z czym macie większy problem! Następnie musicie je podzielić na kilka następujących grup:

  • Zadania “A” –  to oczywiście te najważniejsze, których niewykonanie grozi nam największymi konsekwencjami. To właśnie nasze priorytety w pracy! Szacuje się, że zajmują nam one ok. 20% czasu pracy, jednak korzyści, jakie przynoszą stanowią już 80%. Te zadania musimy wykonać samodzielnie.
  • Zadania “B” – to te, za które zabieramy się po wykonaniu zadań z grupy “A”. Choć są odrobinę mniej istotne, również muszą zostać wykonane na czas.

Czy metoda ABCDE będzie odpowiednia do wyznaczania priorytetów w życiu osobistym?

Odnosicie nieodparte wrażenie, że duży wpływ na słabą organizację czasu pracy ma u Was bałagan w życiu prywatnym? Metoda ABCDE to coś dla Was! W ten sposób możemy ustalać nie tylko priorytety w pracy, ale i dokonać priorytetyzacji zadań w życiu osobistym. Dzięki temu przestaniecie mieć wrażenie, że ciągle żyjecie “w biegu” i na nic nie starcza Wam czasu. W tym celu podczas sporządzania listy zadań zgodnie z metodą ABCDE wykorzystajcie poniższe ich grupy:

  • zadania “C” – to te, które na pewno warto wykonać, jednak jeśli tego nie zrobimy, nie przyniesie to żadnych negatywnych konsekwencji. To właśnie najczęściej zadania związane z życiem prywatnym, takie jak np. dokończenie książki czy rearanżacja wystroju mieszkania.
  • zadania “D” – wykonanie tych zadań możemy spokojnie przełożyć na pierwszą wolniejszą chwilę. Najlepiej byłoby wręcz oddelegować je do bardziej kompetentnej w tym obszarze osoby z naszego działu. Efekt będzie lepszy, a my przestaniemy się stresować.
  • zadania “E” – to zadania do eliminacji. Wykonujecie je z przyzwyczajenia, choć nie przynoszą Wam one żadnych zysków, a tylko zajmują czas.

Widzicie, jakie to proste? Z metodą ABCDE priorytetyzacja zadań to pestka!

Oceń artykuł
0/5 (0)