W Rudzie Śląskiej sytuacja w zakresie bezrobocia nie jest zła. Nie jest też jednak powodem do dużego zadowolenia, ponieważ w mieście mamy do czynienia ze zdecydowanie dużą liczbą osób pozostających ze statusem bezrobotnego. To osoby, które mogłyby podjąć zatrudnienie, jednak nie wykazują takiego zainteresowania. Są to osoby, którym bardziej kalkuluje się pobieranie wszelkiego rodzaju świadczeń socjalnych niż podjęcie pracy.

Jakich pracowników brakuje w Rudzie Śląskiej?

W tych zawodach uznawanych obecnie za deficytowe w Rudzie Śląskiej osoby szukające pracy nie będą miały większych problemów ze znalezieniem etatu. Są to: blacharze i lakiernicy samochodowi, brukarze, kierowcy autobusów, samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, murarze, tynkarze, magazynierzy. W Rudzie Śląskiej brakuje również: pielęgniarek i położnych, przedstawicieli handlowych, samodzielnych księgowych, sprzedawców, kasjerów oraz szefów kuchni.

Jakie to nadwyżkowe zawody w Rudzie Śląskiej?

Ruda Śląska jest miastem, w którym zdecydowanie trudno będzie znaleźć pracę: ekonomistom, dziennikarzom i redaktorom, fotografom, fizjoterapeutom, masażystom, pedagogom, psychologom, psychoterapeutom oraz technikom informatyki. Nadwyżkowymi zawodami są także nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących oraz nauczyciele przedszkoli. Szukanie pracy najlepiej jednak rozpocząć od rejestracji w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rudzie Śląskiej, gdzie doradca zawodowy zadba o znalezienie odpowiedniego stanowiska.