Reklama

Prokrastynacja – jak się z tego wyleczyć?

Prokrastynacja ma negatywny wpływ na wykonywanie obowiązków zawodowych. Nic tak człowieka nie męczy, jak odkładanie wszystkiego na później i nadrabianie nawarstwionych zaległości w ostatniej chwili. Cierpisz na prokrastynację? Sprawdź, jak z nią walczyć i czym objawia się prokrastynacja w pracy.

Prokrastynacja - zmęczony piesek

Pojęcie prokrastynacji w ostatnich latach stało się dosyć popularne, gdyż ludzie szukają powodów braku motywacji do pracy. Prokrastynacja jest silnie związana z biologią człowieka, a konkretnie układem limbicznym i korą przedczołową. W wyniku ich sprzeczności człowiekiem władają emocje, które uniemożliwiają efektywne wykonywanie zadań. Temat prokrastynacji może dotknąć człowieka zarówno w pracy, jak i życiu prywatnym.

Czym jest prokrastynacja?

O pojęciu mówimy, kiedy zamiast działać od razu, realizację określonych zadań odkładamy na później. Robimy tak, ponieważ chcemy uniknąć negatywnych emocji, jakie towarzyszą nam w przypadku obowiązków, jakich nie lubimy robić. Odkładając coś na później, możemy cieszyć się chwilową poprawą samopoczucia, jednak zapominamy o tym, że zadanie i tak trzeba będzie wykonać. Zatem prędzej czy później niedobre emocje i tak do nas wracają. Jeśli już odłożymy coś na później, to po pewnym czasie zaczynamy się stresować zbliżającym się terminem na wykonanie zadania.

Prokrastynacja: depresja w pracy?

Chroniczne odkładanie rzeczy na później to tzw. prokrastynacja. Leki są często ostatecznym ratunkiem przed rozwojem tej choroby. Dotyczy zadań, które w żadnym stopniu nie sprawiają nam przyjemności, a jednak jesteśmy zmuszeni lub spoczywa na nas obowiązek, aby je wykonać. Takie zachowania najczęściej objawiają się jako depresja w pracy, ale mogą również dotknąć nas na studiach lub w szkole, gdzie nałożonych jest na nas masa obowiązków, niekoniecznie dostosowanych do naszych upodobań.

Prokrastynacja – psychologia

Narastające lęki przed porażką oraz mała wiara w siebie oraz w swoje możliwości są przyczyną zaburzenia, jakim jest prokrastynacja. Psychologia i najnowsze badania wskazują, że praca i wpisane w zawód obowiązki, mogą być przyczyną choroby. Często myli się ją z lenistwem lub brakiem zaangażowania w powierzone tej osobie obowiązki. To zaburzenie psychiczne, które wymaga leczenia u specjalisty. Rozpoznanie choroby nie jest właściwie takie proste ze względów wspomnianych powyżej. Szef, który zauważył takie zachowanie u swojego pracownika, obciąża go bezpodstawnymi zarzutami. Często wiąże się to z naganą lub w najgorszym wypadku, zwolnieniem dyscyplinarnym.

Jak walczyć z prokrastynacją?

Zastanawiasz się jak walczyć z prokrastynacją? Choroba najczęściej pojawia się u osób wrażliwych lub nadwrażliwych oraz stawiających sobie wielkie i przewyższające ich możliwości zadania. Zaczyna się od braku wiary w swoje siły oraz problemów z koncentracją, a kończy na lęku przed nowymi i trudnymi zadaniami. Najczęściej dotyka nas w sytuacji, gdy nawarstwia się kilka ważnych spraw naraz.

Prokrastynacja – leczenie

Skąd bierze się prokrastynacja? Depresja może być przyczyną chronicznego odkładania rzeczy na później. Schorzenie nie jest łatwe do wyleczenia, szczególnie gdy w nieskończoność odkładamy wizytę u terapeuty. Jednak sama świadomość posiadania choroby i ogromna chęć poprawy własnego zdrowia i motywacji, to już połowa sukcesu. Problemy, które zagnieździły się gdzieś na samym początku naszego dzieciństwa i nie zostały w porę zażegnane mogą być powiązane z schorzeniem, jakim jest prokrastynacja. Leczenie i sukcesywna terapia jest w stanie nas z tego wyprowadzić, dzięki temu poczujemy ogromną ulgę. Jeśli jednak chcemy poradzić sobie z tym sami, wystarczy zmienić nastawienie, wziąć kilka oddechów i pozwolić sobie odpuścić.

Prokrastynacja w pracy

Niezależnie od zajmowanego stanowiska i atmosfery w firmie, pracowników często dopada prokrastynacja. Terapia behawioralna jest jednym z wielu sposobów pokonania nawyku odkładania rzeczy na później. Nikt nie jest idealny i każdy popełnia błędy. Ważne, aby znać swoją wartość i dostrzegać pozytywy w każdej, nawet trudnej sytuacji. Pamiętaj, że kryzysowe momenty w pracy dopadają każdego z nas i niezależnie od przyczyny problemów, zawsze można wyjść z opresji obronną ręką. Już samo podjęcie się próby wykonania trudnego zadania jest prawidłowym sposobem walki z tym schorzeniem. Nagradzaj się za rzeczy, które wykonałaś/eś w terminie. Takie zachowania motywują Cię do dalszego działania, budują wiarę w siebie i mogą sprawić, by prokrastynacja w pracy Cię nie dopadła.

Prokrastynacja – badania

W 2016 roku przeprowadzono telefoniczne badania ankietowe na próbie 500 Polaków. Aż 85% z nich przyznało się, że odkłada robienie czegoś na później. Badanie wykazało, że to głównie osoby młode wykazują cechy prokrastynacji. Przy czym to zadania domowe, takie jak sprzątanie okazały się dla ankietowanych największym wyzwaniem, a nie te zawodowe.

Jak działa prokrastynator?

Osoba dotknięta prokrastynacją zdaje sobie sprawę z obowiązków, które musi wypełnić. Początkowo nie przywiązuje do nich wagi, lecz z czasem skracania się czasu na wykonanie zadania pogarsza się jej samopoczucie. Kiedy próbuje się w końcu podjąć realizacji zadania, szuka wymówek, by móc po raz kolejny odłożyć jego wykonanie. Po jakimś czasie znów próbuję wrócić do realizacji zadania, lecz ma na to coraz mniej czasu, co powoduje wyrzuty sumienia i obniża poczucie własnej wartości. Prokrastynacja jest szkodliwa i obniża jakość życia, ponieważ zamiast coś rzeczywiście robić, myślimy o robieniu tego, jednocześnie odkładając wykonanie na później. To skutkuje złym samopoczuciem, natrętnymi myślami i osłabieniem koncentracji.

Jakie są możliwe przyczyny prokrastynacji?

Prokrastynacja może mieć wiele źródeł. Często problem dotyka osób, które są już zmęczone natłokiem zadań. Dlatego w przypadku prokrastynacji w pracy jest to jeden z czynników świadczących o przeciążeniu pracowników. Prokrastynacja pojawia się u osób, które mają problem z tolerancją złych emocji. Ci, którzy sobie z nimi nie radzą, wolą uciec przed obowiązkami, niż się ich podjąć i “mieć problem z głowy”. Prokrastynacja dotyka także ludzi, którzy mają problem z planowaniem. Brak organizacji czasu własnego sprawia, że nie potrafimy odnaleźć się w zadaniach, przez co odkładamy ich wykonanie na później. Prokrastynacja może mieć również swoje podłoże w chorobach psychicznych. Depresja sprawia, że nie mamy siły na nic, myślimy o wielu problemach i nie skupiamy się na obowiązkach. Na rozwój tendencji do prokrastynacji może mieć również dzieciństwo. Zbyt wymagający rodzice mogą w przyszłości osłabić zapał do pracy osób dorosłych.

Jak poznać prokrastynatora?

O tym, czy pracownika dotknęła prokrastynacja, może świadczyć jego zachowanie. Oczywiście przede wszystkim objawem prokrastynacji jest odkładanie czynności na później. Jednak ważny jest przy tym czynnik chęci podjęcia się zadania. Nie można mylić prokrastynacji ze zwykłym lenistwem. Osoba dotknięta prokrastynacją chciałaby wykonać zadanie, jednak uniemożliwiają jej to negatywne emocje. Zdarza się, że ludzie odkładają zadanie na jutro i rzeczywiście się go podejmują. Z prokrastynacją mamy do czynienia, kiedy dobrowolne zwlekanie z zadaniem się przeciąga i nie wykonujemy go w założonym (wchodź opóźnionym) terminie. Objawem prokrastynacji jest działanie na ostatnią chwilę i szukanie usprawiedliwień, dlaczego tak jest.

Oceń artykuł
3/5 (2)