Rzeszów jest stolicą województwa podkarpackiego. To ważny nie tylko w regionie, ale i w kraju ośrodek przemysłowy, na którego terenie funkcjonują 3 strefy ekonomiczne. Ogromną szansą na rozwój miasta i jednocześnie zmniejszenie bezrobocia są tzw. inkubatory technologiczne. Czym są i na czym polega ich działanie?

Czym są inkubatory technologiczne?

Inkubator technologiczny to jednostka posiadająca własną strukturę organizacyjną, budżet oraz lokal. Jego podstawowym zadaniem jest zapewnianie pomocy i wsparcia początkującym  firmom reprezentującym sektor małych i średnich przedsiębiorstw oraz oferującym  produkty lub usługi powstałe w wyniku wdrożenia nowej technologii. Historia inkubatorów technologicznych sięga lat 60. ubiegłego stulecia – wtedy właśnie zaczęły one powstawać w Stanach Zjednoczonych, w Europie zaś pojawiły się mniej więcej 10 lat później. Są świetnym sposobem m.in. na wspieranie lokalnej przedsiębiorczości oraz tworzenie nowych miejsc pracy.

Inkubatory w strukturach Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego

W Rzeszowie panują znakomite warunki sprzyjające tego typu inicjatywom – nie tylko z powodu wspomnianych już we wstępie stref ekonomicznych, ale również znajdującego się tutaj Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego. Kiedy powstawał 11 lat temu, nikt nawet nie przypuszczał, że stanie się tak ważnym punktem na mapie Podkarpacia. W jego strukturach działa m.in. inkubator technologiczny o nazwie Aeropolis. W ciągu 5 lat przyczynił się do stworzenia ok. 550 miejsc pracy.

Warto tutaj przypomnieć, iż bezrobocie w Rzeszowie oscyluje w granicach 7 proc. Nie brakuje co prawda miast w Polsce, gdzie sytuacja przedstawia się znacznie gorzej, niemniej i tu każde miejsce pracy jest na wagę złota. Inkubator Aeropolis zrzesza łącznie 51 firm – tylko w II półroczu 2016 r. pomógł rozwinąć skrzydła 7 przedsiębiorstwom. To właśnie m.in. dzięki temu zaczęło się pojawiać więcej ofert pracy w Rzeszowie.

Rozwój przedsiębiorczości sprzyja zmniejszaniu bezrobocia

Rozwój przedsiębiorczości w kontekście walki z bezrobociem odgrywa niezwykle ważną rolę. Mieszkańcy Rzeszowa są zachęcani do podejmowania inicjatyw biznesowych m.in. poprzez możliwość uzyskania specjalnej dotacji z urzędu pracy. W Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym prowadzone są działania na rzecz promowania startupów. Najlepsze z nich, ocenione jako dobrze rokujące na przyszłość mogą liczyć na wsparcie ze strony akceleratora Start In Podkarpackie. Zgłaszane projekty dotyczą m.in. sprzedaży wirtualnych technologii, systemów produkujących sprężone powietrze, automatyzacji procesu tynkowania oraz wielu innych innowacyjnych rozwiązań.