Każdy z nas słyszał powiedzenie “Jak Cię widzą, tak Cię piszą”. Ale czy przyszło Ci kiedyś do głowy, że działa to także… w drugą stronę? A przecież doświadcza tego każdy z nas – tak dzieje się np. w przypadku dokumentów aplikacyjnych. O ile często pracodawca nie wymaga od nas np. listu motywacyjnego czy portfolio, CV konieczne jest właściwie zawsze. Ale czy każdy z nas wystawia sobie za jego pomocą dobre świadectwo? Dowiedz się, jak przygotować CV, które zwiększy Twoje szanse na wymarzoną pracę!

Liczą się sekundy

Czy wiesz, że rekruter najczęściej spędza nad Twoim CV średnio zaledwie 6 sekund? Dlatego pomóż mu docenić Twoje osiągnięcia i starannie opracuj stronę wizualną dokumentu. Przede wszystkim musi być czytelny! Stosuj pogrubienia i podkreślenia, by zaznaczyć najważniejsze informacje. Postaraj się też umieścić opis swoich największych osiągnięć i ostatnich dwóch stanowisk pracy w lewym górnym rogu pierwszej strony – to tam najdłużej spoczywa wzrok rekrutera. Jeśli zdecydujesz się zamieścić zdjęcie, musi ono być jak najbardziej profesjonalne. Ważna jest także długość dokumentu. Twoje CV ma więcej niż dwie strony? Na pewno możesz coś z niego usunąć.

Jaka jest Twoja oferta?

Twoje CV jest właściwie rodzajem autoreklamy – pokaż, jakie korzyści przyniesie pracodawcy zatrudnienie właśnie Ciebie! Wielu rekruterów rekomenduje wypisanie na samej górze dokumentu największych osiągnięć w postaci krótkiego opisu, zawierającego się w mniej więcej trzech zdaniach. Często zaleca się też wpisanie celu zawodowego, np. stanowiska, do którego dążysz. W dokumencie skup się na najważniejszych informacjach – działu HR nie interesuje tytuł Twojej pracy licencjackiej, jeżeli od 10 lat pracujesz w branży.

CV szyte na miarę

Masz na komputerze uniwersalne CV, które wysyłasz do każdego pracodawcy? To błąd! Pamiętaj, że takie dokumenty nie mogą być odpowiednio dopasowane do oferty, na którą aplikujesz. Pod swoimi danymi osobowymi możesz dopisać podaną w ogłoszeniu nazwę stanowiska – to pozwoli Ci podkreślić, że dokumenty aplikacyjne przygotowałeś specjalnie dla danego pracodawcy. W opisie wymień też cechy, których oczekuje od Ciebie firma. Najczęściej podawane są one w ogłoszeniu. Również Twoje doświadczenie zawodowe musi być skrojone na miarę. Nie wpisuj wszystkich stanowisk, które nie mają nic wspólnego z pracą, o którą się ubiegasz. Na koniec kropka nad “i” – tytuł CV! Czy wiesz, ilu rekruterów otrzymuje dokumenty oznaczone wyłącznie tymi dwiema literami? Koniecznie dodaj do tego swoje imię i nazwisko oraz nazwę stanowiska, które Cię zainteresowało.

Na ostatni guzik

Pamiętaj, że w oficjalnych dokumentach, w tym w CV, niezwykle ważna jest poprawność i dbałość o szczegóły. Wszelkie błędy, szczególnie ortograficzne, są niedopuszczalne! Zwróć też uwagę na format, w jakim wysyłasz dokument. Za najlepszy uchodzi PDF, ponieważ na każdym urządzeniu będzie wyświetlany tak samo. O profesjonalnym adresie e-mail chyba nie trzeba przypominać? Żadnych ‘buziaczków” czy “macho”! A skoro o poczcie elektronicznej mowa, ile razy pisałeś “w nawiązaniu do ogłoszenia…”? Spróbuj chociaż trochę się wyróżnić!

Niezależnie od tego, w jakim mieście szukasz pracy: w Gdyni, Słupsku, Szczecinie, a może w małej miejscowości czy stolicy, zasady będą wyglądały tak samo. Dlatego warto je sobie przyswoić, nawet jeśli myślimy o przeprowadzce. W ten sposób zdecydowanie zwiększymy swoje szanse na zdobycie wymarzonej posady!
A może znasz inne zasady dotyczące CV, które pomogą zainteresować i przekonać rekrutera do kandydata? Koniecznie daj znać w komentarzu!