Decyzja o przeprowadzce do innego miasta rzadko kiedy jest łatwa. Najczęściej musimy uporać się z wieloma wątpliwościami, uporządkować kwestie mieszkania, pogodzić się z dużo rzadszym widywaniem rodziny i przyjaciół. Przeprowadzka za pracą do obcego miejsca na ziemi na zawsze odmienia nasze życie i zwykle jesteśmy tego świadomi. Niektórzy po pewnym czasie wracają do rodzinnych stron twierdząc, że nie umieli się odnaleźć, inni zmieniają miasto nawet co kilka lat. Co zrobić, żeby podjąć dobrą decyzję? Czy warto opuszczać bezpieczną przystań?

Statki nie zostały wybudowane po to, żeby stać w porcie – zgadzasz się?

Czasami na naszej drodze zawodowej docieramy do ściany. Dzieje się tak, ponieważ nie widzimy już dla siebie możliwości rozwoju, a w lokalnej przestrzeni brakuje nowych firm, w których moglibyśmy szukać zatrudnienia. Innym, bardzo częstym powodem migracji zarobkowej jest bezrobocie. Dotyczy to głównie małych miast, gdzie jest niewiele ofert pracy jak Konin, Włocławek, Głogów, ale też znacznie większych jak Toruń, gdzie nie każdy znajdzie etat w wymarzonym zawodzie. Najczęstszym kierunkiem zmiany są największe miasta w Polsce. Ludzie szukają pracy w Warszawie, Wrocławiu lub Krakowie. Kryterium wyboru miasta jest różne. Dla niektórych najważniejsza jest odległość od rodziny, dla innych dobra komunikacja, a czasem trafiają na okazję świetnej posady i kwestia wyboru miasta jest drugoplanowa. Czy warto? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam. Co jest ważniejsze: rozwój i pieniądze czy możliwość częstszego widywania się z rodziną, przyjaciółmi i dobrze znana przystań? Możesz stwierdzić, że to wybór między młotem a kowadłem, jednak pamiętaj, że prawdziwi przyjaciele zawsze będą o Tobie pamiętać, rodzina jest punktem wyjścia w świat i będzie na Ciebie czekać, jeśli tylko zdecydujesz się na odwiedziny lub powrót. Oczywiście, jeśli masz dzieci, żonę lub męża, decyzja o wyjeździe powinna być wspólna.

Co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na przeprowadzkę do nowego miasta?

O ile to możliwe upewnij się, że praca, dla której wyjeżdżasz jest tego warta. Ile będziesz zarabiać? Jakie są perspektywy rozwoju? Staraj się zdobyć jak najwięcej informacji o firmie i warunkach zatrudnienia. Musisz myśleć perspektywicznie. Spróbuj wcześniej dowiedzieć się jak najwięcej o mieście. Czy masz znajomych, którzy tam pracowali i co mogą Ci opowiedzieć? Jaki jest koszt wynajmu mieszkania i jakie są ceny w sklepach? Czy pensja wystarczy na opłaty? Ile będziesz mógł zaoszczędzić? Nie podejmuj decyzji bez odpowiedzenia sobie na te podstawowe pytania, o ile nie chcesz odnieść porażki i zwyczajnie nie mieć za co żyć. Czy w nowym mieście masz kogoś, kto pomoże Ci w razie potrzeby? Najtrudniej będzie Ci wyjechać samemu do miasta, w którym nie masz rodziny ani znajomych, jednak nie martw się, jest wiele miejsc, gdzie będziesz mógł poznać nowych ludzi. Możesz trafić na fantastycznych współlokatorów, współpracowników albo zwyczajnie zapisać się na zajęcia dodatkowe jak taniec, gry planszowe czy fitness. Żyjemy w czasach bezproblemowego dostępu do telefonów komórkowych i internetu, więc w każdej chwili możesz skontaktować się ze swoimi bliskimi.

O czym należy pamiętać przed wyjazdem?

Przed wyjazdem ureguluj wszystkie sprawy urzędowe i kwestie mieszkania. Ile zajmie Ci dojazd do nowej pracy? Upewnij się, czy masz za co przeżyć pierwszy miesiąc do wypłaty. Przygotuj sobie również plan awaryjny. Co zrobisz, jeśli praca okaże się niesatysfakcjonująca, zbyt stresująca, zostaniesz zwolniony lub koszty życia przekroczą Twój budżet? Spróbuj jeszcze przed wyjazdem ustalić, czy istnieją inne firmy w tym mieście, w których będziesz mógł szukać pracy? Jakie wymaganie będziesz musiał spełnić, żeby mieć szansę dostać pracę z planu B? Jak długo  przeżyjesz w nowym mieście po tym, jak zostaniesz bez stałego dochodu? Postaraj przygotować się jak najlepiej, a oszczędzisz sobie stresu. Możesz skorzystać z bonu zasiedleniowego, który jest przyznawany osobom bezrobotnym decydującym się na migrację zarobkową. Pozostaje jeszcze kwestia uzgodnienia wspólnego planu działania w przypadku posiadania partnera. Kiedy będzie mógł przeprowadzić się razem z Tobą do nowego miasta? Czy konieczna będzie krótka rozłąka i jak to zorganizować logistycznie? Takie kwestie warto omówić na spokojnie i upewnić się, że decyzja o przeprowadzce jest rzeczywiście akceptowana przez drugą stronę.

Pamiętaj, że bez względu na początkowe trudności, przeprowadzka do innego miasta może przyczynić się do szybszego rozwoju kariery zawodowej i znacznie zasilić Twój domowy budżet. Takie doświadczenie utwierdzi Cię w przekonaniu, że bez względu na problemy zawsze dasz sobie radę. A jak wyglądała Twoja przeprowadzka? Czy uważasz, że podjąłeś dobrą decyzję?