Wyjazd do innego miasta rzadko kiedy jest łatwy. Najczęściej musimy uporać się z wieloma wątpliwościami, uporządkować kwestie mieszkania, pogodzić się z dużo rzadszym widywaniem rodziny i przyjaciół. Co zrobić, żeby podjąć właściwą decyzję? Czy przeprowadzka za pracą to dobry pomysł? Sprawdź w naszym artykule.

Przeprowadzka do innego miasta za pracą: czy to dobry pomysł?

Gdy na naszej drodze zawodowej docieramy do ściany,  przeprowadzka za pracą bywa nieunikniona. Dzieje się tak na przykład, kiedy nie widzimy już dla siebie możliwości rozwoju, a w lokalnej przestrzeni brakuje nowych firm, w których moglibyśmy szukać zatrudnienia. Innym, bardzo częstym powodem migracji zarobkowej jest bezrobocie. Dotyczy to głównie małych miast, gdzie jest niewiele ofert pracy. Najczęstszym kierunkiem zmiany są największe miasta w Polsce. Ludzie szukają pracy w Warszawie, Wrocławiu lub Krakowie. Kryterium wyboru miasta jest różne. Dla niektórych najważniejsza jest odległość od rodziny, dla innych liczy się dobra komunikacja, a czasem trafiają na okazję świetnej posady i kwestia wyboru miejsca jest drugoplanowa.

Czy warto przeprowadzić się do innego miasta?

Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam. Co jest ważniejsze: rozwój i pieniądze czy możliwość częstszego widywania się z rodziną, przyjaciółmi i dobrze znana przystań? Możesz stwierdzić, że to wybór między młotem a kowadłem, jednak pamiętaj, że prawdziwi przyjaciele zawsze będą o Tobie pamiętać, rodzina jest punktem wyjścia w świat i będzie na Ciebie czekać, jeśli tylko zdecydujesz się na odwiedziny lub powrót. Oczywiście, jeśli masz dzieci, żonę lub męża, decyzja o wyjeździe do innego miasta za pracą powinna być wspólna.

Zobacz również: Wyjazd za granicę do pracy

Wyprowadzka do innego miasta: co trzeba wiedzieć?

O ile to możliwe upewnij się, że praca, dla której wyjeżdżasz, jest tego warta. Ile będziesz zarabiać? Jakie są perspektywy rozwoju? Staraj się zdobyć jak najwięcej informacji o firmie i warunkach zatrudnienia. Wyjazd do innego miasta to duże przedsięwzięcie, dlatego musisz myśleć perspektywicznie.

Spróbuj wcześniej dowiedzieć się jak najwięcej o mieście. Nie podejmuj decyzji bez odpowiedzenia sobie na te podstawowe pytania, o ile nie chcesz odnieść porażki i zwyczajnie nie mieć za co żyć:

  • Czy masz znajomych, którzy tam pracowali i co mogą z Tobą porozmawiać? Jaki jest koszt wynajmu mieszkania i jakie są ceny w sklepach?
  • Czy pensja wystarczy na opłaty?
  • Ile będziesz mógł zaoszczędzić?
  • Czy w nowym mieście masz kogoś, kto pomoże Ci w razie potrzeby?

Samotna przeprowadzka do innego miasta

Wiele osób, które planują wyjazd zastanawia się, jak zacząć życie w innym mieście bez znajomych i rodziny. Samotna przeprowadzka do innego miasta nie jest łatwa, ale nie martw się. Istnieje wiele miejsc, gdzie będziesz mógł poznać nowych ludzi. Możesz trafić na fantastycznych współlokatorów, współpracowników albo zwyczajnie zapisać się na zajęcia dodatkowe jak taniec, gry planszowe czy fitness. Żyjemy w czasach bezproblemowego dostępu do telefonów komórkowych i internetu, więc w każdej chwili możesz skontaktować się ze swoimi bliskimi.

Sprawdź także: Wyjazd zarobkowy za granicę – plusi i minusy

Przeprowadzka do innego miasta – formalności

Wiele osób czeka przeprowadzka do innego miasta. Co trzeba załatwić przed wyjazdem, żeby mieć spokojną głowę? Po pierwsze ureguluj sprawy urzędowe i kwestie mieszkania. Sprawdź, ile zajmie Ci dojazd do nowej pracy, a także upewnij się, czy masz za co przeżyć pierwszy miesiąc do wypłaty.

Przeprowadzka do innego miasta z dzieckiem i partnerem

Pozostaje jeszcze kwestia uzgodnienia wspólnego planu działania w przypadku posiadania partnera. Kiedy będzie mógł przeprowadzić się razem z Tobą do nowego miasta? Czy konieczna będzie krótka rozłąka i jak to zorganizować logistycznie? Przeprowadzka z dzieckiem do innego miasta również będzie wymagała podjęcia wielu logistycznych działań, m.in. zapisania go do nowej szkoły. Takie kwestie warto omówić na spokojnie i upewnić się, że decyzja o przeprowadzce jest rzeczywiście akceptowana przez partnera.

Przeprowadzka do innego miasta za pracą – plan awaryjny

Wyjazd do innego miasta z powodu pracy nie zawsze okazuje się  strzałem w dziesiątkę. Przygotuj sobie również plan awaryjny. Co zrobisz, jeśli praca okaże się niesatysfakcjonująca, zbyt stresująca, zostaniesz zwolniony lub koszty życia przekroczą Twój budżet? Spróbuj jeszcze przed wyjazdem ustalić, czy istnieją inne firmy w tym mieście, w których będziesz mógł szukać pracy. Jakie wymaganie będziesz musiał spełnić, żeby mieć szansę dostać pracę z planu B? Jak długo  przeżyjesz w nowym mieście po tym, jak zostaniesz bez stałego dochodu? Postaraj przygotować się jak najlepiej, a oszczędzisz sobie stresu. Możesz skorzystać z bonu zasiedleniowego, który jest przyznawany osobom bezrobotnym decydującym się na migrację zarobkową.

Pamiętaj, że bez względu na początkowe trudności, wyprowadzka do innego miasta może przyczynić się do szybszego rozwoju kariery zawodowej i znacznie zasilić Twój domowy budżet. Takie doświadczenie utwierdzi Cię w przekonaniu, że bez względu na problemy zawsze dasz sobie radę.

A jak wyglądała Twoja przeprowadzka do innego miasta za pracą? Czy uważasz, że podjąłeś dobrą decyzję? Daj nam znać w komentarzu!

Oceń artykuł
5/5 (1)