Zasiłek rehabilitacyjny to forma wsparcia finansowego. Może to być kluczowy element dla osób, które wciąż wymagają rehabilitacji, ale ich leczenie pozwala na szansę powrotu do pełnej zdolności do pracy. W artykule przedstawimy szczegóły dotyczące tego świadczenia, komu przysługuje, jak się o nie ubiegać oraz jakie są warunki, by je otrzymać.

zasiłek rehabilitacyjny

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_102983794_m%C4%99%C5%BCczyzna-rehabilituj%C4%85cy-nogi.html

Świadczenie rehabilitacyjne – co to jest?

Świadczenie rehabilitacyjne to finansowe wsparcie, które jest przyznawane osobom niezdolnym do pracy z powodu choroby, ale które mają szansę na odzyskanie zdolności do pracy po dalszym leczeniu lub rehabilitacji. Zasiłek rehabilitacyjny jest formą przedłużenia wsparcia po wyczerpaniu standardowego okresu zasiłku chorobowego.

Aby uzyskać to świadczenie, osoba ubiegająca się o nie musi złożyć wniosek w odpowiednim oddziale ZUS. Ważne jest, aby osoba starająca się o zasiłek była ubezpieczona chorobowo i posiadała odpowiednią dokumentację medyczną potwierdzającą jej stan zdrowia i prognozy na przyszłość.

Zasiłek chorobowy – jak długo może trwać?

Zasiłek chorobowy jest świadczeniem, które przysługuje osobom niezdolnym do pracy z powodu choroby. Czas jego wypłacania zależy od przyczyny choroby oraz statusu ubezpieczenia. Zasiłek może być wypłacany przez:

1) maksymalnie 182 dni, jeżeli choroba trwa standardowy okres,

2) do 270 dni, jeśli niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą lub choroba wystąpiła w czasie ciąży,

3) do 91 dni po ustaniu ubezpieczenia, jeżeli osoba straciła tytuł do ubezpieczenia chorobowego, ale wciąż była objęta tym ubezpieczeniem w momencie wystąpienia choroby.

Okres wypłaty zasiłku chorobowego jest uzależniony od spełnienia tych warunków, a po jego zakończeniu możliwe jest ubieganie się o inne świadczenia, takie jak zasiłek rehabilitacyjny.

Komu przysługuje świadczenie rehabilitacyjne?

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje osobom, które spełniają kilka kluczowych kryteriów. Warunkiem otrzymania świadczenia rehabilitacyjnego jest fakt, że osoba ubiegająca się o świadczenie musi być ubezpieczona chorobowo i po wyczerpaniu pełnego okresu zasiłku chorobowego wciąż być niezdolna do pracy, jednak z nadzieją na powrót do aktywności zawodowej po dalszym leczeniu.

To lekarz orzecznik ZUS decyduje o tym, czy osoba rzeczywiście rokuje na powrót do pracy i czy jej stan zdrowia pozwala na przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego zamiast renty.

Do osób, które mogą ubiegać się o świadczenie, należą:

1) Pracownicy, osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło, osoby współpracujące z takimi osobami,

2) Osoby wykonujące pracę nakładczą,

3) Osoby prowadzące działalność gospodarczą,

4) Członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych,

5) Osoby wykonujące pracę w ramach skierowania do pracy, np. odbywające karę pozbawienia wolności,

6) Duchowni oraz osoby odbywające służbę zastępczą.

Ponadto, osoba, która po zakończeniu chorobowego ubiegała się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, a lekarz orzecznik ZUS uznał, że zdrowie tej osoby rokuje powrót do pracy, może również otrzymać świadczenie rehabilitacyjne zamiast renty.

Kto nie otrzyma zasiłku rehabilitacyjnego?

Zasiłek rehabilitacyjny, chociaż jest pomocnym wsparciem w przypadku długotrwałej choroby, nie przysługuje wszystkim osobom. Istnieje szereg wyjątków, które wykluczają możliwość jego otrzymania.

Świadczenie to nie przysługuje m.in. osobom uprawnionym do emerytury, rent z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, świadczeń przedemerytalnych, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego oraz nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Ponadto, osoby korzystające z innych form wsparcia, takich jak urlop dla poratowania zdrowia, czy urlop wychowawczy, również nie będą mogły ubiegać się o zasiłek rehabilitacyjny.

Dodatkowo, świadczenie nie jest przyznawane, jeśli osoba ubiegająca się o nie prowadzi działalność zarobkową. Jakiekolwiek podjęcie pracy w tym okresie skutkuje utratą prawa do tego świadczenia. Zasiłek nie przysługuje również w przypadku, gdy osoba:

1) korzysta z wynagrodzenia w okresie objętym przepisami szczególnymi,

2) przebywa na urlopie bezpłatnym, wychowawczym, lub odbywa karę pozbawienia wolności,

3) doznała niezdolności do pracy w wyniku umyślnego przestępstwa, co zostało potwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu,

4) wykorzystuje okres na świadczenie w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem,

5) po wyczerpaniu zasiłku chorobowego wróciła do pracy z ubezpieczeniem chorobowym.

Nie przyznaje się także tego świadczenia osobom objętym obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym rolników.

Zasiłek rehabilitacyjny – ile wynosi?

Wysokość zasiłku rehabilitacyjnego zależy od okresu jego wypłaty. Przez pierwsze 3 miesiące świadczenie to wynosi 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Jest to kwota, którą otrzymuje osoba, która wciąż znajduje się w procesie leczenia i rehabilitacji, ale która może wrócić do pracy po zakończeniu tego okresu.

Po upływie tych 3 miesięcy wysokość świadczenia spada do 75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Taki zasiłek przysługuje na kolejne miesiące rehabilitacji, aż do momentu, kiedy dany pracownik odzyska pełną zdolność do pracy.

Natomiast w przypadku, gdy niezdolność do pracy jest związana z ciążą, wysokość świadczenia rehabilitacyjnego wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku. Aby móc ubiegać się o takie świadczenie, należy dostarczyć odpowiednie zaświadczenie lekarskie potwierdzające ciążę.

Co ze świadczeniem rehabilitacyjnym w przypadku długu w ZUS?

Świadczenie rehabilitacyjne może zostać przyznane osobom prowadzącym działalność gospodarczą, współpracującym z takimi osobami, duchownym, a także innym osobom objętym ubezpieczeniem społecznym.

Istnieją jednak pewne ograniczenia, które dotyczą osób zadłużonych w ZUS. Jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie rehabilitacyjne ma zaległości z tytułu składek, to mogą one wpłynąć na możliwość otrzymania tego świadczenia.

ZUS stwierdza, że jeśli zadłużenie przekracza 1% minimalnego wynagrodzenia za pracę, osoba nie będzie mogła otrzymać świadczenia rehabilitacyjnego do momentu całkowitej spłaty zadłużenia. Jednak, jeśli spłata zadłużenia nastąpi w ciągu 6 miesięcy od momentu powstania prawa do świadczenia, to osoba może otrzymać świadczenie za cały okres.

W przypadku, gdy spłata nie nastąpi w tym czasie, prawo do świadczenia rehabilitacyjnego przedawni się. Po upływie 6 miesięcy, świadczenie rehabilitacyjne będzie mogło zostać przyznane dopiero po całkowitej spłacie długu, a świadczenie za dalszy okres będzie wypłacane dopiero od momentu spłaty zaległości.

Co należy zrobić, żeby otrzymać świadczenie rehabilitacyjne?

Aby otrzymać świadczenie rehabilitacyjne, sama choroba i zwolnienie lekarskie nie wystarczą. Konieczne jest złożenie wniosku (formularz ZNp-7) do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zaleca się, aby wniosek został złożony co najmniej 6 tygodni przed zakończeniem okresu pobierania zasiłku chorobowego, aby uniknąć przerwy w świadczeniu i zapewnić ciągłość wypłat.

Wraz z wnioskiem należy dostarczyć zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia (formularz OL-9), które wypełnia lekarz, oraz wywiad zawodowy z miejsca pracy (formularz OL-10). Pracodawcy lub zleceniodawcy, którzy wypłacają zasiłki, mają obowiązek dostarczyć pełny zestaw dokumentów do ZUS, w tym zaświadczenie płatnika składek (Z-3 lub Z-3a). Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą muszą samodzielnie złożyć dokumenty w ZUS.

W przypadku kontrowersji co do decyzji lekarza orzecznika ZUS, osoba ubiegająca się o świadczenie ma prawo do złożenia sprzeciwu w ciągu 14 dni od otrzymania orzeczenia. Sprzeciw jest rozpatrywany przez komisję lekarską ZUS, która podejmuje ostateczną decyzję w sprawie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego.

Na jaki okres przyznawany jest zasiłek rehabilitacyjny?

Przez jaki czas świadczenie przysługuje osobie uprawnionej? Zasiłek rehabilitacyjny jest przyznawany na okres, który pozwala na przywrócenie zdolności do pracy, a maksymalnie na 12 miesięcy. Czas trwania świadczenia zależy od oceny lekarza orzecznika, który podejmuje decyzję na podstawie stanu zdrowia osoby ubiegającej się o świadczenie. Warto zaznaczyć, że zasiłek rehabilitacyjny może zostać przyznany zarówno jednorazowo, jak i w częściach.

Jeśli przyznany okres świadczenia jest krótszy niż 12 miesięcy, a osoba nadal jest niezdolna do pracy, ma możliwość złożenia wniosku o przedłużenie świadczenia rehabilitacyjnego. Ważne jest, że po wydaniu orzeczenia przez lekarza orzecznika ubezpieczony może zaskarżyć jego decyzję. Ma on prawo odwołać się od tej w ciągu 14 dni od jego wydania.

Dodatkowo, w tym samym terminie, czyli 14 dni od wydania orzeczenia Prezes ZUS może wnieść zarzut wadliwości orzeczenia. Jeśli nie wniesiono ani sprzeciwu, ani zarzutu, orzeczenie staje się prawomocne, a na jego podstawie ZUS wydaje ostateczną decyzję w sprawie przyznania świadczenia.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_19961341_pen-kalkulator-pieni%C4%85dze-na-st%C3%B3%C5%82.html

Oceń artykuł
0/5 (0)