We współczesnych czasach ubezpieczenie telefonu komórkowego ma sens. Jest to bowiem urządzenie narażone na różne wypadki typu zalanie czy kradzież. W poniższym artykule analizujemy, czego może dotyczyć oferta ubezpieczenia telefonu komórkowego i z jakim kosztem się to wiąże.

Ubezpieczenie telefonu

Telefon komórkowy to podstawowe urządzenie użytku osobistego lub firmowego. Ze względu na to, że jest on używany często i w miejscach publicznych, może paść ofiarą różnych wypadków. A sam koszt naprawy, szczególnie kiedy telefon komórkowy jest z wyższej półki cenowej, który trzeba pokryć z własnej kieszeni, może okazać się dużym wyzwaniem dla domowego budżetu. W takich przypadkach warto rozważyć ochronę telefonu w postaci dodatkowego zabezpieczenia. Co obejmuje ubezpieczenie telefonu komórkowego? Gdzie można ubezpieczyć telefon i ile to kosztuje?

Jak można ubezpieczyć telefon komórkowy?

Gdzie kupić ubezpieczenie sprzętu AGD, RTV i innych sprzętów w tym także telefonu? Można to zrobić na różne sposoby. Wystarczy je dopasować w zależności od potrzeb – dokonać ubezpieczenia przy zakupie nowego telefonu lub przez opłatę polisy.

Ubezpieczenie telefonu komórkowego można zrealizować:

 • podczas zakupu w sklepach RTV;
 • bezpośrednio u producenta lub w salonach różnych sieci komórkowych;
 • przy okazji wykupu specjalnej polisy np. mieszkaniowej lub firmowej;
 • wybierając dedykowaną polisę firmy ubezpieczeniowej.

Każdy z tych sposobów działa na innej zasadzie i łączy się z różnymi kosztami. Warto przeanalizować każdą z tych metod, by wybrać dla siebie najkorzystniejsze warunki ubezpieczenia telefonu.

Ubezpieczenie smartfona i telefonu komórkowego

Ubezpieczenie telefonu w sklepie

Zakup telefonu może być dokonany w sklepie stacjonarnym i internetowym. W obu przypadkach możliwe jest uzyskanie ubezpieczenia czy to w formie wydłużonej gwarancji, czy dotyczącej konkretnych sytuacji np. uszkodzenia samego wyświetlacza. W przypadku przedłużenia gwarancji można zyskać ochronę na kilka lat, jednak biorąc pod uwagę koszty, jest to nieco droższe rozwiązanie niż np. skorzystanie z rozszerzonej polisy mieszkaniowej.

Sklepy z ofertą sprzętu RTV oferują również specjalne ubezpieczenia. W przypadku smartfona i tabletu ochrona może dotyczyć ekranu (wymiana stłuczonego wyświetlacza) lub uzyskać wariant pełny (naprawa wyświetlacza, naprawa nieumyślnie uszkodzonego sprzętu, naprawa po gwarancji producenta, oraz wymiana sprzętu na nowy w przypadku nieopłacalnej naprawy).


Interesuje Cię praca w Szczecinie? Sprawdź najnowsze ogłoszenia w serwisie GoWork.pl już teraz!


Gdzie można kupić ubezpieczenie telefonu

Ubezpieczenie od producenta lub w salonie sieci komórkowej

Ubezpieczenie w przypadku iPhona można wykupić bezpośrednio u producenta. Jeśli chodzi o inne telefony, ochronę oferują najpopularniejsze sieci komórkowe. Zakres ubezpieczenia i ceny zależą od oferty konkretnej firmy. Przykładowo:

1) Firma Play oferuje usługę „Bezpieczny telefon” – ochrona na wypadek przypadkowego uszkodzenia telefonu (miesięczna opłata od 9,99 zł dla wartości telefonu do 900 zł i od 49 zł jako udział własny). Możliwa jest także usługa „Ochrona wyświetlacza” w wariancie standardowym i MAX (dodatkowo obejmuje ochronę przy zalaniu lub zatopieniu w wodzie). Kosztuje to 12 zł lub 20 zł miesięcznie w zależności od pakietu i wymaga opłaty 99 zł wkładu własnego.

2) U operatora Orange znajdziemy usługę Smart Care. Występuje ona w różnych wariantach – Ochrona Smartfona w wersji podstawowej i Premium. Różnią się one w zależności od zakresu naprawy uszkodzeń oraz w limitach kosztów naprawy i ich liczby na rok. Usługa ta kosztuje od 17 zł za miesiąc i można ją włączyć poprzez stronę internetową lub za pomocą aplikacji.

3) Ubezpieczenie telefonu T-Mobile jest możliwe do zakupu podczas zawierania umowy telekomunikacyjnej lub zakupu nowego telefonu. Usługa „Ubezpieczenie Urządzenia Basic”, która dotyczy telefonów, obejmuje ochronę wyświetlacza telefonu czy smartfona przed stłuczeniem, pęknięciem lub zarysowaniem, a także przed zalaniem wodą i zatopieniem. Koszt to 9,99 zł bez wkładu własnego. Dostępna jest również wersja „Ubezpieczenie Urządzenia Premium”, której cena zależy od modelu telefonu i wynosi 15,99 zł, 22,99 zł lub 34,99 zł miesięcznie. Obejmuje ona nie tylko ochronę przed mechanicznymi uszkodzeniami, ale w przypadku kradzieży zapewnia też nowe urządzenie i to w 24h.

4) Kolejna, popularna sieć komórkowa Plus ma dostępną usługę „Serwis Urządzenia” i „Serwis Wyświetlacza”. Występują one w wielu różnorodnych wariantach i obejmują różne typu uszkodzeń. „Serwis Urządzenia” dostępny jest w cenie od 15 zł i 10 zł miesięcznie. Z kolei „Serwis Wyświetlacza” wiąże się z kosztem 7 zł (na kartę i MIX) lub 10 zł (na abonament) miesięcznie i można ją włączyć w aplikacji.

Ubezpieczenie telefonu - warunki

Ubezpieczenie telefonu przy polisie

Telefon komórkowy może być jednym z elementów wyposażenia, który obejmuje polisa mieszkaniowa. Jest to dość opłacalne rozwiązanie, ponieważ opłata nie jest duża (mniej więcej od 200 zł miesięcznie). Taka polista nie tylko dotyczy nieruchomości, ale umożliwia ubezpieczenie wszystkich sprzętów, w tym też elektronicznego, czyli wszystkich najważniejszych przedmiotów. Sama ochrona obejmuje też wiele sytuacji typu:

 • wybuch pożaru, powódź i inne zdarzenia losowe;
 • kradzież telefonu podczas włamania;
 • rabunek poza nieruchomością związany z wymuszeniem;
 • uszkodzenia telefonu związane z przepięciem podczas ładowania telefonu;
 • awaria telefonu bez ingerencji własnej w pakiecie Home Assistance.

Warto rozważyć także ubezpieczenie sprzętu elektronicznego, w tym telefonu, ale za to w polisie firmowej. Ochrona urządzenia działa na podobnych warunkach co polisa mieszkaniowa. Tutaj główną różnicą jest jednak fakt, że ubezpieczyciel daje możliwość ochrony w przypadku uszkodzenia telefonu przez pracowników, które wynika z błędu w obsłudze, nieostrożności czy zaniedbania.

Ubezpieczenie telefonu i smartfona

Ubezpieczenie telefonu jako specjalna polisa

Ubezpieczenie telefonu oprócz tego, że może się zawierać w polisie mieszkaniowej lub firmowej, ma również zastosowanie w dedykowanej ofercie. Przykładem jest tutaj ubezpieczenie wyświetlacza telefonu Screenity. Aby z niego skorzystać, wystarczy zainstalować aplikację Screenity, następnie wykonać szybkie testy, czyli weryfikację wyświetlacza w aplikacji. Ubezpieczenie wyświetlacza w tym systemie kosztuje od 15 zł za miesiąc przy płatności z góry za rok. Naprawa wyświetlacza w ofercie jest dość prosta. Uszkodzenie wyświetlacza zgłasza się telefonicznie przez aplikację, następnie telefon odbiera kurier, a po skończonej naprawie sprzęt jest odsyłany pod wskazany adres. Usunięcie usterki jest możliwe do kwoty 1000 zł.

Można też skorzystać z oferty popularnych firm ubezpieczeniowych. Przykładem może być Warta, która ma usługę ubezpieczenia telefonu. Taka ochrona działa w sytuacji przypadkowego uszkodzenia, zalania, przepięcia podczas ładowania, rabunku, kradzieży kieszonkowej lub z włamaniem.


Przeczytaj też: Zalany laptop, czyli nieumyślne uszkodzenie mienia w pracy. Co robić?


Ubezpieczenie telefonu - co obejmuje

Co obejmuje ubezpieczenie telefonu komórkowego?

Zakres ubezpieczenia telefonu jest bardzo różnorodny. Większość sytuacji jednak podobna niezależnie od podmiotu, który oferuje ochronę sprzętu. Przykładami sytuacji, w których opłacane ubezpieczenie telefonu zadziała, jest:

 • uszkodzenie wyświetlacza;
 • przypadkowe uszkodzenie przez właściciela;
 • uszkodzenia telefonu w wyniku zalania lub zatopienia;
 • awaria telefonu w wyniku przepięcia podczas ładowania;
 • kradzież telefonu (z włamaniem lub kieszonkowej);
 • awaria po gwarancji producenta;
 • uszkodzenia telefonu w wyniku pożaru;
 • uszkodzenia telefonu wynikające z błędów w obsłudze.

Zakres ubezpieczenia powinno się dostosować do własnych potrzeb i do oferty danej firmy. Mimo chwytliwych nagłówków i wymianie wielu zalet oferty przez ubezpieczycieli zawsze należy dokładnie zapoznać się z dokumentem OWU, który dostarczy informacji o rzeczywistych kosztach i zakresie ochrony telefonu.

Ubezpieczenie telefonu - czego nie obejmuje

Ogólne Warunki Ubezpieczenia telefonu komórkowego

W wyborze odpowiedniej oferty dotyczącej ubezpieczenia telefonu niezwykle ważne jest zapoznanie się z pełnym zakresem jego działania. Dokładne kwestie znajdują się bowiem w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Jest to dokument, w którym zawarte są informacje związane z prawami i obowiązkami zarówno ubezpieczonego, jak i podmiotu, który udziela ubezpieczenia.

Korzystając z danych z Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, można dowiedzieć się o okresie ubezpieczenia, poznać dokładne sumy ubezpieczenia czy wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela, a więc opis sytuacji, w których ubezpieczenie telefonu nie zadziała.

Treść Ogólnych Warunków Ubezpieczenia różni się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, jednak musi być ona zgodna z przepisami oraz przekazana klientom w sposób jasny i zrozumiały.


Zobacz też: Zakaz używania telefonu w pracy – czy można go wprowadzić?


Gdzie jest najtańsze ubezpieczenie telefonu

Co nie podlega ubezpieczeniu telefonu?

Niestety nie ma ubezpieczenia, które uwzględniałoby wszystkie sytuacje powodujące uszkodzenie telefonu. Firmy ubezpieczające nie tylko podają zakres ochrony, ale też często zastrzegają sobie listę przypadków, w których nie będzie ono działać. Stanowią one „wyłączenia odpowiedzialności”.

Czego nie obejmuje ubezpieczenie telefonu?

Ubezpieczenie, które polega na naprawie lub wymianie sprzętu, nie jest możliwe najczęściej, kiedy:

 • uszkodzenie telefonu jest spowodowane umyślnie (rażące niedbalstwo, a nawet celowe działanie);
 • telefon przechowujesz w nieodpowiednim miejscu np. na tarasie;
 • próbujesz ubezpieczyć uszkodzony telefon;
 • telefon ma już 4 lata lub jest starszym modelem;
 • umyślne zniszczysz urządzenie w przypływie silnych emocji;
 • kiedy osoba bez odpowiednich uprawnień spróbuje naprawić telefon i dojdzie do uszkodzenia telefonu;
 • nastąpi awaria, której powodem jest działanie wirusów;
 • przepięcie podczas ładowania telefonu wystąpi przez prowadzony remont;
 • w nieruchomości używasz materiałów niebezpiecznych i wybuchowych;
 • telefon ma wady fabryczne, które podlegają gwarancji;
 • awaria wynika z niewłaściwego użytkowania telefonu.

Nie wszystkie wyżej wymienione czynniki uniemożliwiają wypłatę odszkodowania. Wiele zależy bowiem od polityki firmy i jej oferty. Niektóre sytuacje są wliczone w koszt pakietu, a z kolei sytuacje takie jak „rażące niedbalstwo” można zauważyć w większości list obejmujących wyłączenia odpowiedzialności.

Ubezpieczenie telefonu na wypadek kradzieży

Ile kosztuje ubezpieczenie telefonu?

Ubezpieczenie smartfona, iPhona i innych, droższych modeli telefonów będzie oczywiście kosztowniejsze. Nie zmienia to jednak faktu, że cena ubezpieczenia telefonu komórkowego zależy od wielu czynników, takich jak jego rodzaj czy oferta danej firmy ubezpieczeniowej.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie telefonu. Tutaj wiele zależy od tego, czy ochronę wykupuje się w sieci komórkowej, czy może korzysta się z usług, które oferują towarzystwa ubezpieczeniowe. Często ma też znaczenie model telefonu, a czasami nawet jego wiek.

Na ogół w przypadku sieci komórkowych ubezpieczenie telefonu to wydatek rzędu około 10-15 zł lub więcej. Z kolei korzystając z polisy mieszkaniowej, koszt to od 200 zł wzwyż, jednak ochrona obejmuje znacznie więcej, bo całe wyposażenie nieruchomości. Stawki towarzystw ubezpieczeniowych są porównywalne do tych oferowanych przez sieci, jednak pełny zakres kosztów i wysokości ubezpieczenia znajdują się w dokumencie OWU.


Sprawdź również temat: Rekrutacja przez telefon


Ubezpieczenie telefonu w sieci komórkowej czy w polisie mieszkaniowej

Ubezpieczenie telefonu, smartfona lub iPhona – najważniejsze informacje

Proces ubezpieczenia zawsze wiąże się z wieloma nie do końca jasnymi kwestiami. W przypadku telefonu komórkowego najczęściej zadawane pytania dotyczą sytuacji, w których dodatkowa ochrona będzie działać oraz jego konkretnej ceny. Dobrze jest też przybliżyć inne kwestie, o których należy zawsze pamiętać przy wyborze ubezpieczenia telefonu.

O czym warto pamiętać podczas ubezpieczania telefonu?

Poniżej przedstawiamy całą listę spraw, które trzeba mieć na uwadze, poszukując odpowiedniego zabezpieczenia dla swojego telefonu:

1) Niektóre ubezpieczenia telefonu działają tylko na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Zdarza się również, że ochrona poza granicami trwa tylko przez określony czas lub trzeba dodatkowo za taką opcję dopłacić.

2) Trzeba pamiętać, że wiele firm wymaga na wstępie wkładu własnego, który jest uzależniony od wartości telefonu. Czasami może sięgać nawet kilkuset złotych.

3) Ubezpieczenie możesz wykupić zarówno jeśli chodzi o nowy sprzęt, jak i używany telefon (np. do 4 lat).

4) Kiedy zdarzy Ci się wypadek lub awaria, od momentu zgłoszenia szkody towarzystwo ubezpieczeniowe ma określony czas naprawy lub wypłaty środków (czasami jest to 30 dni, a w bardziej skomplikowanych sprawach można czekać kolejne dwa tygodnie).

5) Jeśli chcesz objąć ochroną wyłącznie smartfon, najprościej wybrać ubezpieczenie w sieci komórkowej lub w towarzystwie ubezpieczeniowym. Jeśli jednak interesujące Cię zabezpieczenie całej nieruchomości, lepiej wybierz polisę mieszkaniową. Ubezpiecza się w niej bowiem nie tylko telefon, ale także pozostałe ruchomości domowe.

6) W przypadku uszkodzenia smartfona, zanim będziesz próbować go naprawiać na własną rękę, sprawdź, czy w regulaminie ubezpieczenia nie zastrzeżono, że nie obejmuje ono próby naprawy przez osoby nieuprawnione.

7) Aby zgłosić szkodę, najlepiej skorzystać z formularzy dostępnych na stronach internetowych, gdzie opisuje się całe zdarzenie, poniesioną szkodę oraz załącza całą dokumentację ze zdjęciami lub notatką policji. Można też skontaktować się z firmą przez aplikacje.

8) Czasami firmy zastrzegają, że sprzęt kupiony za granicą można ubezpieczyć tylko w przypadku, gdy jest on dostępny również w Polsce.

9) W dniu zawarcia umowy trzeba mieć telefon przy sobie (sprzedawca zweryfikuje, czy nie jest uszkodzony), a przy likwidacji szkody należy mieć też dowód zakupu urządzenia.

10) Na ogół, jeśli naprawa jest znacznie kosztowniejsza niż wymiana wyświetlacza i wynosi tyle samo, co wartość telefonu, ubezpieczyciel wydaje nowy sprzęt.

11) Jeśli często podróżujesz komunikacją, przy zakupie sprzętu dobrze jest zdecydować się na ubezpieczenie chroniące przed kradzieżą. Poza uszkodzeniem wyświetlacza i zalaniem jest to jedna z najczęściej zdarzających się sytuacji.

Ubezpieczenie telefonu komórkowego – czy warto?

Porównując koszty, które ponosi się przy ubezpieczeniu telefonu, korzystając z oferty sieci komórkowych, czy w ramach polisy mieszkaniowej i dedykowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe ofert, ochrona opłaca się szczególnie w przypadku drogich modeli. Wybierając kompleksową ochronę za niską, miesięczną opłatę, nagła i kosztowna naprawa przez nieszczęśliwy wypadek nie będzie szokiem dla portfela. Nie zawsze bowiem użycie zgodnie z zaleceniami producenta czy montaż folii ochronnej lub szkła hartowanego wystarczy, aby ochronić sprzęt przed uszkodzeniem. Ryzyko awarii jest to o tyle duże, że używamy tego sprzętu codziennie, ponieważ jest nie tylko przedmiotem osobistym, ale i narzędziem pracy.

Ubezpieczenie telefonu na wyciągnięcie ręki

Ubezpieczenie telefonu jest również łatwo dostępne. Można z nich skorzystać już w dniu zakupu, a nawet zdecydować się na nie do kilku lat. Firmy ubezpieczające telefony konkurują ze sobą, dlatego często można napotkać atrakcyjne oferty. Wygodna obsługa przez stronę internetową lub aplikację także będzie tu na plus. Mimo wszystko, jeśli zdecydujemy się na wykupienie ubezpieczenia, koniecznie należy zapoznać się z jego warunkami, aby nie być zaskoczonym, gdy ubezpieczyciel odmówi wypłaty ze względu na wystąpienie sytuacji, która nie jest przez niego akceptowalna. Niejasne określenia typu „rażące zaniedbanie” jest często różnie interpretowane przez firmy, które niestety mogą to wykorzystywać do orzekania decyzji odmownych względem ubezpieczenia.

Oceń artykuł
5/5 (1)