Wielu osobom marzy się kariera zawodowa za granicą. Przed rozpoczęciem poszukiwania tej idealnej oferty warto jednak zwiększyć swoje szanse na europejskim rynku pracy, korzystając ze wsparcia Europass. Obejmuje ono szereg przydatnych narzędzi. Dzięki niemu można potwierdzić swoje kwalifikacje zawodowe, ułatwiając tym samym podjęcie pracy u pracodawców z obszaru Unii Europejskiej.
Zagraniczni pracodawcy kuszą rozwojem w międzynarodowym środowisku i atrakcyjnymi zarobkami. Z tego względu emigracja zarobkowa Polaków to trend, który nadal utrzymuje się mimo delikatnego osłabienia w ostatnich latach. Co więcej, według badania „Migracje zarobkowe Polaków” od Gi Group głównymi kierunkami wyjazdów są kraje Unii Europejskiej, czyli Niemcy (34,7%) i Holandia (16,1%). Osoby, które planują wyjazd za pracą w obszarze UE, powinny jednak wcześniej skorzystać z możliwości, jakie daje im Europass. Co to za program? Jak wygląda Europass CV i jego pozostałe narzędzia? Dlaczego warto przygotować dokumenty, wykorzystując Europass?
Europass – co to jest?
Europass jest ideą stworzoną przez Komisję Europejską. Projekt zatwierdzono przez ostatnią decyzję Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2018/646 z dnia 18 kwietnia 2018 r. w sprawie wspólnych ram mających na celu świadczenie lepszej jakości usług w zakresie umiejętności i kwalifikacji (Europass), uchylającą decyzję nr 2241/2004/WE (decyzja w sprawie jednolitych ram wspólnotowych dla przejrzystości kwalifikacji i kompetencji). 1 lipca 2020 zaktualizowano format Europass, poprawiając wybrane parametry. Po co podjęto takie działania?
Rozwój kariery zawodowej również poza granicami kraju jest obecnie czymś naturalnym. Europass CV zostało stworzone po to, aby ujednolicić dokumenty aplikacyjne kandydatów pochodzących z różnych europejskich krajów, tym samym wyrównując ich szanse wobec tych samych pracodawców. Otrzymują oni bowiem dostęp do czytelnych i przejrzystych informacji o kandydatach, które mogą łatwo porównać i wybrać najlepszego z nich.
Strona Europass umożliwia stworzenie dokumentów zgodnie z europejskim, jednolitym formatem oraz stanowi również potwierdzenie zdobytych kwalifikacji zawodowych i przebiegu całej kariery zawodowej.
Kiedy warto skorzystać z Europass?
Na tworzeniu Europass CV dobrze jest skupić się, nie tylko planując zagraniczny rozwój zawodowy. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli chcemy:
- przygotować profesjonalne CV i całe portfolio dokumentów, które są związane z naszą karierą zawodową;
- udokumentować kwalifikację i umiejętności zawodowe zdobyte w ramach wyjazdu zorganizowanego na stażach i praktykach zagranicznych;
- zaprezentować swoje kompetencje językowe;
- podjąć staże lub kursy również za granicą;
- wyjechać na praktyki;
- kontynuować naukę za granicą;
- podjąć próbę przekwalifikowania się.
Taka pomoc jest szczególnie ważna, kiedy kandydat chce podjąć pracę lub naukę za granicą, jednak nie ma pomysłu na to, jak zaprezentować się przed pracodawcą działającym poza krajem.
Co wchodzi w skład Europass?
Aby skorzystać z możliwości zwiększenia szansy na europejskim rynku pracy, należy założyć profil Europass na stronie internetowej europass.eu, która działa od 2020 roku. W Europie utworzono już ponad 5 mln profili, a w Polsce jest ich około 10 tys. rocznie.
W skład Europass wchodzą poszczególne elementy szczegółowo opisujące profil kandydata – od doświadczenia zawodowego, kwalifikacji i zakresu umiejętności zawodowych, po opis całej drogi edukacyjnej.
Dwa pierwsze dokumenty, czyli Europass CV i paszport językowy kandydat może przygotować samodzielnie. Z kolei pozostałe wypełniają i wydają odpowiednie instytucje.
Europass CV
Stworzenie takiego dokumentu umożliwia kreator CV. Ma on ujednoliconą formę i obejmuje standardowe pozycje w tego rodzaju aplikacji. Obejmuje więc dane osobowe, a także informacje o przebiegu edukacji i uzyskane doświadczenie zawodowe. CV Europass jest wykorzystywany w procesach rekrutacyjnych na różne stanowiska zawodowe lub szkolenia.
Europass Paszport językowy
Jest to narzędzie, które wykorzystuje się do określenia znajomości języka obcego oraz do samooceny kwalifikacji językowych. Dokonuje się tego na podstawie tabeli przygotowanej przez Radę Europy. Zawarto w niej sześć poziomów posługiwania się językiem, biorąc pod uwagę:
- słuchanie,
- czytanie,
- pisanie,
- mówienie,
- samodzielne wypowiadanie się.
W tej części można opisać również swoje doświadczenie językowe, które nie dotyczą wyłącznie sytuacji wykorzystywania takich umiejętności w obowiązkach zawodowych. Podróże, zagraniczna literatura czy samokształcenie również są istotne w kontekście opanowania języka obcego. Jest to ważne szczególnie w przypadku osób, które nie mają certyfikatu lub dyplomu potwierdzającego określony stopień znajomości językowej.
Europass Mobilność
Ten element Europass stworzony jest w celu potwierdzenia okresów nauki, czy szkolenia, które były realizowane w innym kraju europejskim w ramach wyjazdu zorganizowanego (określanych mianem europejskich ścieżek kształcenia). Nazywamy nim pobyt za granicą na podstawie umowy krajowej instytucji typu szkoła, uczelnia lub urząd pracy zawartej z zagranicznym podmiotem. Tutaj dokładnie wskazuje się cel, czas trwania czy sposoby monitorowania wyjazdu. Przykładem potwierdzenia takiej wiedzy i kwalifikacji będzie:
- praktyka zawodowa w przedsiębiorstwie;
- semestr nauki na uczelni zrealizowany w programie wymiany;
- praktyka jako wolontariusz w organizacji pozarządowej.
Od 1 października 2019 roku dokument Mobilność Europass wystawia się i zatwierdza w systemie EMOL (Europass-Mobilność On-Line). Po weryfikacji przez Krajowe Centrum Europass jest przesyłany do partnera zagranicznego, który otrzymuje link do wskazanego dokumentu i zatwierdza, dołączając skan podpisu. Cały proces nie wymaga przekazywania papierowej wersji dokumentu do Krajowego Centrum Europass.
Europass Suplement do dyplomu
Suplement do dyplomu Europass zwiększa czytelność wypracowanych w kraju kompetencji. Umieszcza się w nim informacje na temat wiedzy, umiejętności i kwalifikacji uzyskanych przez kandydata, czego potwierdzeniem jest wydanie dyplomu ukończenia studiów wyższych.
Suplement jest dokumentem uzupełniającym informacje wskazane w dyplomie. Dzięki niemu pracodawcy spoza kraju lepiej zrozumieją zdobyte osiągnięcia i uprawnienia zawodowe.
Europass Suplement do dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe
To dokument, w którym zawarto opis kompetencji uzyskanych przez posiadacza dyplomu. Informacje dotyczą też świadectwa zawodowego wskazującego zawody możliwe do wykonywania. Można tu wymienić również suplement do dyplomu mistrzowskiego (wydawany przez izby rzemieślnicze) po zdaniu egzaminu mistrzowskiego i otrzymaniu dyplomu mistrzowskiego lub świadectwa czeladniczego po zdaniu egzaminu czeladniczego i otrzymaniu świadectwa czeladniczego.
Sprawdź też: Jak udokumentować pracę za granicą do emerytury – staż pracy, dokumenty
Jak wypełnić CV Europass?
Aby stworzyć Europass CV online, wystarczy założyć swoje konto w serwisie, a następnie zaimportować wcześniej wprowadzone dane lub utworzyć nowy projekt CV. Poszczególne kroki w formularzu podzielone są na sekcje dotyczące konkretnych obszarów – od podstawowych informacji, po edukację, doświadczenie i umiejętności. Przy podawaniu pierwszych danych wymaganie jest też podanie języka, który ma być używany na danym profilu Europass.
Dane osobowe
Tutaj należy podać podstawowe dane, a więc:
- imię,
- nazwisko,
- datę urodzenia,
- płeć,
- obywatelstwo.
Ważne są też dane kontaktowe, dzięki którym pracodawca będzie mógł zadzwonić lub napisać e-mail do kandydata. Podaje się tutaj adres e-mail, numer telefonu i adres korespondencyjny.
Doświadczenie zawodowe
W tej sekcji kandydat opisuje wszelkie działania podejmowane w kwestiach zawodowych. Jest to praca zarobkowa, wolontariat, staże, przygotowanie zawodowe, pracę na różnego rodzaju umowach (zlecenie lub własna działalność). Umieszczono tu miejsce na podanie nazwy zawodu i pracodawcy, danych adresowych, okresu zatrudnienia, a także rubrykę na opis głównych zadań oraz obowiązków.
Wykształcenie i odbyte szkolenia
Kandydat wymienia tutaj miejsca, które są powiązane z jego ścieżką edukacyjną. Wskazuje nazwę uzyskanych kwalifikacji zawodowych, instytucję umożliwiającą uzyskanie wykształcenia lub odbycie szkolenia, stronę internetową, a także dane kontaktowe i okres kształcenia. Co ważne, u dołu znajduje się przycisk, dzięki któremu do każdego wpisu dodaje się więcej informacji – dziedzinę, ocenę końcową, pracę dyplomową, a nawet punkty zaliczeniowe oraz opis głównych umiejętności zawodowych. Wszystko to może mieć znaczenie szczególnie wtedy, gdy edukacja jest mocno powiązana ze stanowiskiem, na które aplikuje kandydat lub kiedy o samym wyborze najlepszej osoby decydują drobne detale.
Umiejętności osobiste
W tej części trzeba skupić się na własnych umiejętnościach. Na początku należy dodać język ojczysty – jeden lub więcej. Następnie wskazuje się umiejętność posługiwania się innymi językami. Do każdego wskazuje się poziom – podstawowy (A1, A2), samodzielności (B1, B2) lub biegłości (C1, C2) oddzielnie w kwestii słuchania, czytania, mówienia, pisania i samodzielnego wypowiadania się. Tutaj też podaje się tytuły dyplomów lub świadectw związane ze znajomością wybranego języka.
Nieco niżej znajdują umiejętności cyfrowe. Można je samodzielnie uszeregować w konkretne grupy z nazwami. Do wyboru mamy różne możliwości m.in.:
- obsługa komputera Windows,
- obsługa skrzynki pocztowej i narzędzi Google,
- znajomość pakietu Microsoft Office,
- tworzenie prezentacji multimedialnych,
- obsługa social media.
Można też samodzielnie dodawać takie umiejętności, a następnie przeciągać je do utworzonych grup, aby wszystko zachowało przejrzystość i czytelność.
Dodatkowe rubryki
Choć ujednolicony szablon nieco ogranicza zdolności kreatywne kandydatów, w CV Europass oprócz powyższych sekcji można dodać dodatkowe rubryki, dzięki którym pracodawca może dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o kandydacie.
Po wypełnieniu ostatniej części związanej z umiejętnościami należy utworzyć dokument. Na dole pojawia się sekcja „dodaj nową rubrykę”, a w niej różne możliwości do wyboru. Są to rubryki takie jak:
- aktywność społeczna i polityczna,
- członkostwo w sieciach i organizacjach,
- konferencje i seminaria,
- nagrody i wyróżnienia,
- pasje i zainteresowania,
- prawo jazdy,
- projekty,
- publikacje,
- rekomendacje,
- twórczość,
- umiejętności kierownicze i przywódcze,
- umiejętności komunikacyjne i interpersonalne,
- wolontariat,
- zdolności organizacyjne.
Powyższa lista to jednak nie koniec. Kandydat ma możliwość dodania jeszcze innej rubryki i samodzielne jej nazywanie. Z perspektywy pracodawcy już na wstępie otrzymuje on ogromną dawkę informacji o działalności osoby starającej się o pracę. Wszystko można bardzo szczegółowo opisać. Jest to praktyczne rozwiązanie szczególnie dla tych, którzy lubią się udzielać w organizacjach, są aktywni na różnych płaszczyznach, czy samodzielnie podejmują różne inicjatywy, przez co mogą zostać docenieni przez potencjalnego pracodawcę.
Zalety i wady Europass
Celem przyświecającym programowi Europass było niwelowanie nierówności i pomoc w karierze zawodowej osobom, które chcą rozwijać się poza granicami swojemu kraju. Dzięki wykorzystaniu ujednoliconych form, które sprzyjają przejrzystości kwalifikacji zawodowych uzyskiwanych przez kandydatów, pracodawcy mogą zdecydowanie łatwiej analizować i porównywać dokumenty. Ze względu na uniwersalny system oceny znajomości języków obcych, program daje szansę na rozwój na europejskim rynku pracy również osobom, które nie mają certyfikatów, a mimo to dobrze opanowały taką umiejętność. Co więcej, korzystanie z kreatora jest darmowe, dlatego nie będzie stanowiło dodatkowego wydatku dla kandydata.
Choć na temat Europass CV przeważają głównie pochlebne opinie, nie brakuje w tym projekcie również słabszych stron. Do tych najważniejszych można zaliczyć:
- brak możliwości zaawansowanego formatowania dokumentu (stały układ sekcji, czcionka, kolory), co ogranicza wykazanie się kreatywnością;
- brak obowiązkowej w Polsce klauzuli RODO – europejskie CV Europass nie powinno być wysyłane do firm w naszym kraju (przy braku klauzuli przedsiębiorstwo nie może zapoznać się z dokumentem i wykorzystać go w celach rekrutacyjnych).
Jak widać CV czy list motywacyjny stworzone na podstawie standardów Europass ma zastosowanie głównie poza granicami Polski. Nie jest to jednak przymus. To, czy wykorzystanie pomocy Europass przy przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych ma sens, najlepiej przeanalizować względem określonej ścieżki kariery. Jeśli wymarzone stanowisko kandydata wiąże się z dużą kreatywnością, proste wzory dostępne w kreatorze nie zawsze będą zwiększać szansę w procesie rekrutacyjnym. W innym przypadku dokumenty tworzone w Europass mogą zapewnić kandydatowi wiele korzyści.