Kołobrzeg to jedno z najpopularniejszych miast turystycznych – każdego roku w sezonie oblegany jest przez tłumy zwiedzających. W 2020 roku to właśnie Kołobrzeg był najchętniej odwiedzaną nadmorską miejscowością, miasto kusi zarówno pięknymi plażami, jak i imponującymi zabytkami. Niewiele miast może pochwalić się tak licznymi atutami, dlatego turystyka jest bardzo ważną gałęzią gospodarki. Z naszego artykułu dowiesz się, jak wygląda kołobrzeski rynek pracy – opiszemy zawody deficytowe i zawody nadwyżkowe. Zapraszamy do lektury!

Kołobrzeg – jak wygląda rynek pracy w tym mieście?

Biorąc pod uwagę turystyczny charakter miasta, oczywiste jest, że najwięcej przedsiębiorstw działa w branży turystyczno-usługowej. W tym sektorze prym wiodą handel hurtowy oraz detaliczny, a także naprawa pojazdów samochodowych. Duża część firma związana jest z usługami gastronomicznymi, zakwaterowaniem, obsługą rynku nieruchomości. Ważną pozycję zajmuje również branża budowlana, a także przetwórstwo (głównie ryb). W Kołobrzegu niezwykłą popularnością cieszą się mikroprzedsiębiorstwa, czyli firmy zatrudniające poniżej 10 pracowników. Warto również wspomnieć, że przedsiębiorcy bardzo chętnie zakładają i prowadzą swoje firmy w Kołobrzegu; jest to miasto, w którym funkcjonuje bardzo dużo firm.

Powyższe czynniki mają ogromny wpływ na rynek pracy; przedsiębiorstwa stwarzają wiele miejsc pracy na rozmaitych stanowiskach. Pracę w Kołobrzegu znajdą zarówno specjaliści z różnych branż, jak i osoby bez doświadczenia, dopiero wkraczający na rynek pracy. Pracę znajdą np. kelnerzy, kasjerzy, hotelarze i kucharze. Nie zapominajmy, że Kołobrzeg to miasto portowe, port ten pełni funkcję rybacką, jachtową i turystyczną. Kołobrzeg słynie również z wielu imprez i wydarzeń kulturalnych – co również ma duży wpływ na oferty pracy.

Kołobrzeg – kto znajdzie szybko zatrudnienie w mieście?

Kołobrzeg to miasto, w którym znajdziemy oferty pracy praktycznie w każdej branży. Prym wiodą ogłoszenia skierowane do pracowników obsługi ruchu turystycznego – nie brakuje wolnych miejsc dla kelnerów, hotelarzy, sprzątaczy czy pokojówek. Pracę znajdą również zawody związane z gastronomią: kucharze, cukiernicy, piekarze, szefowie kuchni, pomoce kuchenne czy przetwórcy ryb i mięsa. Pracę bez problemu znajdą pracownicy budowlani: dekarze i blacharze budowlani, pracownicy robót wykończeniowych, cieśle i stolarze budowlani, a także betoniarze i zbrojarze. Oferty dotyczą również geodetów i kartografów, monterów instalacji budowlanych oraz operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych.

Zatrudnienie znajdą pracownicy z działu edukacyjnego (nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, a także szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych), ochrony zdrowia (lekarze, psycholodzy, fizjoterapeuci), oraz motoryzacyjnego (mechanicy pojazdów samochodowych, blacharze i lakiernicy). Samodzielni księgowi, recepcjoniści oraz rejestratorzy, specjaliści ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży również nie będą narzekać na swoją sytuację. Na szybkie zatrudnienie mogą również liczyć elektrycy, portierzy, pracownicy produkcji odzieży, spawacze, robotnicy obróbki drewna, fryzjerzy, stolarze czy magazynierzy. Osoby wykonujące zawody deficytowe bez problemu znajdą pracę, korzystając z najpopularniejszego źródła ogłoszeń – Internetu. Po wpisaniu frazy „praca Kołobrzeg” w wyszukiwarkę możemy przebierać w ofertach.

Praca Kołobrzeg – kto może mieć problem ze znalezieniem pracy?

Choć kołobrzeski rynek pracy jest bardzo urozmaicony, a pracodawcy poszukują pracowników różnych profesji, to należy tutaj wspomnieć również o zawodach nadwyżkowych. Fotografowie, rybacy, marynarze, a także pracownicy obsługi statków i portów niestety znaleźli się na liście zawodów nadwyżkowych. Oznacza to bardzo ograniczoną liczbę ofert oraz ogromną konkurencję. W podobnej sytuacji znaleźli się również ekonomiści.

Osoby związane z powyższymi zawodami muszą liczyć się z dłuższym oczekiwaniem na oferty; jest jednak kilka kroków, które mogą przyspieszyć proces rekrutacyjny. Warto przemyśleć opcję przebranżowienia – w takiej sytuacji możemy skorzystać z pomocy w Powiatowym Urzędzie Pracy. Uczestnictwo w kursach i szkoleniach zawodowych to kolejna propozycja; dobrym pomysłem może być również otwarcie własnej działalności gospodarczej. Mając dobry pomysł na biznes, możemy ubiegać się o dofinansowanie na założenie firmy. Nasze szanse na rynku pracy możemy zwiększyć, kończąc studia podyplomowe – tutaj również możemy starać się o dotację.

Kołobrzeg – jak znaleźć pracę sezonową w nadmorskim mieście?

  • Kołobrzeg stwarza duże możliwości dla osób szukających pracy sezonowej. Wynika to z tego, że w sezonie letnim wzrasta zapotrzebowanie na pracowników obsługi ruchu turystycznego.
  • To doskonała propozycja dla uczniów i studentów – posada w Kołobrzegu może być wymarzoną pierwszą pracą, dzięki której zarobimy nieco gotówki w wakacje i nabierzemy pierwszego doświadczenia zawodowego.
  • Dodatkowo możemy nauczyć się nowych umiejętności, które przydadzą się na przyszłość, do kolejnej pracy, a także do wpisania w CV.
  • Jeżeli pragniesz podjąć się pracy sezonowej, pamiętaj o wybraniu zajęcia zgodnie z własnymi upodobaniami i predyspozycjami.
  • Ogłoszenia dotyczą m.in. kelnerów, kasjerów, barmanów, pokojówek czy sprzątaczek. Praca w sezonie letnim w Kołobrzegu umożliwia połączenie wakacji i wypoczynku z pracą. Część ofert jest szczególnie atrakcyjna, gdyż zapewnia również zakwaterowanie, co stanowi bardzo duży atut również dla osób spoza miasta.
  • Pracodawcy często oferują na początku profesjonalne szkolenia stanowiskowe oraz atrakcyjne zarobki uzależnione od zaangażowania.
  • Praca sezonowa dotyczy również m.in. ratowników wodnych czy instruktorów sportów wodnych – oczywiście w tych przypadkach wymagane są już konkretne kwalifikacje.
Oceń artykuł
0/5 (0)