wyjazd za granicę do pracy

Wyjazd za granicę do pracy to poważna decyzja, którą trzeba dobrze przemyśleć i zaplanować. Jakie są plusy i minusy pracy za granicą i gdzie najlepiej wyjechać, aby dobrze zarobić i jeszcze zwiedzić kilka ciekawych miejsc? Tłumaczymy, o czym koniecznie musicie pamiętać, kiedy decydujecie się na wyjazd do pracy za granicę!

Wyjazd do pracy za granicę: sposób na szybki zarobek i naukę języka

Wyjazd za granicę do pracy to dla jednych sposób na połączenie pracy i podróży (praca dla podróżnika zawsze się znajdzie!), a dla innych na zarobienie i odłożenie większej ilości pieniędzy. Niezależnie od motywacji, taką decyzję trzeba starannie przemyśleć i zaplanować, aby potem nie żałować! 

Warto jednak podkreślić, że praca za granicą może nas wiele nauczyć. Znajomość języków obcych, szczególnie biegła, z pewnością znacznie zwiększy naszą późniejszą konkurencyjność na rynku pracy po powrocie do kraju. Kto wie, może też okazać się, że życie u zachodnich sąsiadów spodoba Wam się tak bardzo, że zdecydujecie się pozostać tam już na stałe.

Tak czy inaczej, wyjazd do pracy za granicę to najszybszy sposób na naukę języków obcych. Nic tak nie przełamuje bariery językowej, jak codzienne konwersacje! Jeśli obawiacie się rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku, sprawdźcie wcześniej podstawowe zwroty!

Taka praca to także, nie oszukujmy się, perspektywa znacznie wyższych zarobków, niż w Polsce. To tyczy się nie tylko pracowników fizycznych, ale i specjalistów. Eksperci z Polski w swoich branżach mogą liczyć na naprawdę korzystne warunki zatrudnienia i wysokie wynagrodzenie w obcej walucie.  Po przeliczeniu na złotówki pensja w euro czy funtach robi wrażenie.

Gdzie wyjechać do pracy za granicę?

Choć jeszcze kilka lat temu jednym z najpopularniejszych kierunków wyjazdu do pracy za granicę była dla Polaków Wielka Brytania, to obecnie zdecydowanie częściej wybieramy Niemcy. Otwartość naszych zachodnich sąsiadów, stabilne zatrudnienie i korzystne warunki do życia kuszą coraz więcej osób. Nie tylko tych, które dopiero wkraczają na rynek pracy! Wystarczy, że wykorzystacie swoje bogate doświadczenie zawodowe i przygotujecie CV po angielsku.

Niemcy to także kraj położony na tyle blisko Polski, że o częste wizyty u rodziny i przyjaciół nie trzeba się martwić. To właśnie samotność, szczególnie w pierwszych, trudniejszych miesiącach zarobkowego pobytu za granicą, jest wskazywana przez emigrantów jako największy minus takiego wyjazdu. Nie należy się tym zrażać – obcą kulturę i zachowania poznamy z czasem, a i o nowych znajomych nietrudno.

Do dużych plusów takiego rozwiązania należy z pewnością stosunkowo niski koszt życia w porównaniu do wysokości wynagrodzenia. Miłym bonusem jest także bogaty pakiet świadczeń socjalnych, z jakim można się spotkać w wielu europejskich krajach. Dzięki temu zaoszczędzone pieniądze możemy przywieźć ze sobą z powrotem do Polski, bądź przeznaczyć je na podróże lub dalszą edukację za granicą. To wszystko się opłaci!

Samodzielny wypad, a może wspólny wyjazd do pracy za granicę z przyjacielem?

Boicie się, że wyjazd do pracy za granicę Was przerośnie? Chcecie kursować pomiędzy nowym krajem a Polską, aby nie czuć się samotnie? W takim wypadku warto rozważyć wspólny wyjazd w celach zarobkowych z zaufaną osobą. 

Popularne np. we Francji prace przy zbiorze winogron to idealny przykład na to, jak możecie wyjechać pracować za granicę większą grupą. Zbierzcie znajomych i wspólnie dopełnijcie niezbędnych formalności! Takie rozwiązanie z pewnością ułatwi także wynajęcie mieszkania w nowym kraju. Razem zawsze raźniej!

Samodzielny wypad do pracy za granicą nie musi jednak oznaczać, że sobie nie poradzicie. Wiele zagranicznych zawodów takich jak np. opiekun osób starszych (szczególnie popularny w Niemczech!) uwzględnia mieszkanie i wyżywienie w ramach dodatku do wynagrodzenia. 

Jeśli obawiacie się z kolei konieczności samodzielnego dopięcia formalności, możecie skorzystać z usług renomowanych agencji pracy, które większość z nich wezmą wtedy na siebie. Jakie są oferty pracy za granicą, jakie najczęściej oferuje się w tego typu agencjach? Należą do nich m.in.:

 • opiekunka osób starszych
 • dekarz
 • elektryk
 • mechanik
 • zbrojarz
 • ślusarz
 • spawacz

Wyjazd do pracy za granicę: co zabrać i o czym koniecznie musisz pamiętać?

Zastanawiacie się, co zabrać ze sobą na wyjazd do pracy za granicę? Jeśli planujecie co najmniej kilkuletni wyjazd, warto zainteresować się ofertami transportu naszych rzeczy do nowego kraju docelowego. Takie usługi nie są najtańsze, jednak to najprostszy sposób na bezpieczny przewóz naszego dobytku.

Jeśli jednak Wasz wyjazd ma potrwać jedynie kilka miesięcy, zasada “mniej znaczy więcej” sprawdzi się idealnie. Oczywiście musicie pamiętać o zabraniu wszystkich niezbędnych dokumentów, takich jak:

 • dowód tożsamości
 • ważne prawo jazdy 
 • karta płatnicza
 • wszelkie ważne numery telefonów i adresy

Przydadzą się także:

 • odzież i kilka par butów, dostosowanych do warunków klimatycznych danego kraju i rodzaju pracy, jaką będziecie wykonywać
 • własny internet (chyba, że zapewnia go Wam na miejscu nowy pracodawca)
 • lekarstwa (szczególnie spory zapas tych, które przyjmujecie regularnie!)
 • niezbędne kosmetyki
 • przedmioty użytku codziennego, takie jak ręczniki czy mały zestaw pościeli
 • telefon, laptop i komplet ładowarek

Jeśli macie już spakowane wszystkie rzeczy z powyższej listy gratulujemy, jesteście gotowi na wyjazd do pracy za granicę! Pozostaje nam tylko życzyć Wam powodzenia i wielu pięknych widoków!