Co robi tester gier komputerowych i jak nim zostać? Konieczna będzie biegła znajomość angielskiego, a także zainteresowanie tematyką informatyczną. Tłumaczymy, ile zarabia tester gier komputerowych i czy aby nim zostać, powinniście ukończyć studia.

Tester gier komputerowych – kim jest?

Kim jest tester gier komputerowych? Nazywamy tak specjalistę, wspierającego deweloperów w procesie tworzenia gier. Do jego zadań należy planowanie sposobu przeprowadzania zleconych testów, jak i wyłapanie wszelkich nieprawidłowości i ich raportowanie.

Testerzy mają zapewnić jak najwyższą jakość produktu końcowego. Istotna jest więc tu znajomość różnych platform i narzędzi, wykorzystywanych do projektowania gier, a także zainteresowanie tematyką informatyczną.

Co robi tester gier?

Zapotrzebowanie na testerów gier stale rośnie. Na czym polega ich praca? Wbrew pozorom testowanie gier niewiele ma wspólnego z samym gamingiem. Choć testerzy muszą „przejść” wszystkie etapy gry po kolei, koncentrują się na wypróbowywaniu ich pod kątem mechaniki i logiki ich działania, zachowania postaci w grze, a także jej działania na różnych kartach dźwiękowych i graficznych.

W praktyce oznacza to tyle, że wielokrotnie przechodzą ten sam poziom lub planszę na różne sposoby, aby sprawdzić, gdzie mogą zachodzić ewentualne błędy.


Wolisz produkować gry, niż je testować? Sprawdź, jak zostać projektantem gier i ile zarabia taki specjalista.


Do zadań testera należy nie tylko wyłapywanie tzw. bugów (błędów) w grze, ale także ich potencjalnego źródła. Wszystkie te informacje będą niezbędne zespołowi pracujących nad grą deweloperów, aby mogli wprowadzić adekwatne poprawki.

Uwaga! Jeśli praca tego typu kojarzy Wam się z możliwością wykonywania jej zdalnie, w tym przypadku będziecie musieli obejść się smakiem. Testerzy gier komputerowych swoje obowiązki muszą wykonywać stacjonarnie w biurze, aby zapewnić najwyższe bezpieczeństwo danych.

Jak zostać testerem gier?

Choć zawód testera gier nie jest równie dobrze płatny, co programisty czy np. manualnego testera oprogramowania, może być atrakcyjną alternatywą dla osób, które szukają dla siebie miejsca w branży IT. Jak zdobyć taką pracę i jakie wymagania należy spełnić?

Tester gier komputerowych – wymagania

Jakie kwalifikacje i umiejętności są potrzebne, aby zostać testerem gier komputerowych? Pierwszym, sprawdzanym przez potencjalnych pracodawców kryterium będzie tu biegła znajomość języka angielskiego.

Jeśli więc nie posiadacie certyfikatu poświadczającego Wasz stopień znajomości angielskiego, najwyższy czas go zdobyć! Testerzy pracują w międzynarodowym środowisku, z deweloperami z całego świata. Tymczasem podstawą pracy w tym zawodzie jest raportowanie im wyłapanych błędów i wytłumaczenie, co może je powodować. 

Jak zostać testerem gier, który bez problemu odnajdzie się na rynku pracy? Choć niewymagane jest tu ukończenie studiów informatycznych, jeśli poważnie myślicie o swoim rozwoju w tej branży, warto rozważyć taką opcję. Znajomość choćby podstaw programowania, a także sposobu działania aplikacji i platform, wykorzystywanych w procesie tworzenia gier może znacząco wpłynąć na Wasze szanse znalezienia pracy, jak i stawkę, jaka zostanie Wam zaproponowana.

Co ważne, nie musicie od razu na własną rękę próbować uczyć się sposobu działania platform i narzędzi testowych. Większość studiów zatrudniających testerów najpierw przeprowadza dla nich szkolenia wstępne.

Tester gier – cechy

Jakie cechy i umiejętności pomogą przyszłym testerom gier znaleźć dobrą pracę? Przydadzą się spokój, opanowanie i spora doza cierpliwości. Jak dodają doświadczeni testerzy, podczas pracy w tym zawodzie warto wykazać się też kreatywnością. Nierzadko od testerów wymaga się sprawdzenia opcji, których deweloperzy mogli nie przewidzieć przy tworzeniu gry.

Istotne będą również zdolności analitycznego myślenia, oraz spostrzegawczość i dociekliwość. Niekonwencjonalne podejście do samych gier komputerowych dobrze też uzupełnić odpornością na stres i umiejętnością pracy pod presją czasu. Producentom gier zazwyczaj mocno na nim zależy – jeśli proces testów zajmie zbyt dużo czasu, gra trafi na rynek z opóźnieniem, które może zaważyć na jej finansowym sukcesie.


Szukasz pracy w Gdyni? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!


Praca jako tester gier – jak ją zdobyć?

Posiadacie niezbędne cechy, aby zostać testerem gier komputerowych? W takim razie możecie śmiało zacząć planować swoje pierwsze kroki na drodze do zdobycia tego typu pracy. Jak się za to zabrać?

Samo testowanie gier komputerowych to dopiero początek. Nabierając doświadczenia w tym zawodzie, poznacie najnowsze platformy testowe i inne narzędzia informatyczne, a także wyrobicie sobie odpowiednie tempo pracy. Choć w pierwszej pracy tego typu możecie liczyć na nieco mniejsze wynagrodzenie, na pewno wzrośnie ono z czasem.

Zabierając się za poszukiwania pracy, najlepiej zacznijcie od przejrzenia najnowszych ofert pracy dla testerów gier. Zwróćcie szczególną uwagę na wskazywane w nich wymagania, oraz zakres obowiązków. W ten sposób lepiej poznacie potrzeby przyszłego, potencjalnego pracodawcy i prościej będzie Wam przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej.

Nie ominie Was też porządny research rynku gier w Polsce. Dobrze, abyście orientowali się, jakie studia i producenci funkcjonują w naszym kraju, a także jakie tytuły wydają i nad czym obecnie mogą pracować. Wszystko dlatego, że początkującym testerom najłatwiej zdobyć pracę przy tzw. betatestach, o których informacje znajdziemy najczęściej bezpośrednio na stronie internetowej producenta.

Kiedy już z kolei wykonacie kilka pierwszych zleceń, możecie zacząć pracować nad swoimi umiejętnościami menedżerskimi. Jeśli potraficie sprawnie zarządzać pracą innych testerów w swoim dziale, może zostać Wam zaproponowany awans na stanowisko lidera projektu, co wiąże się już z wyższymi zarobkami.

Ile zarabia tester gier?

Ile zarabia tester gier komputerowych? Zazwyczaj rozliczenie odbywa się na podstawie stawki godzinowej – najczęściej spotykana to ok. 20 zł za godzinę netto. Nie jest to jednak branża, w której spotyka się liczne nadgodziny. Przeciętny tester pracuje w wymiarze 40 godzin tygodniowo.

Początkujący testerzy muszą liczyć się ze skromnymi zarobkami, najczęściej wahającymi się w przedziale 2300 – 2700 zł netto miesięcznie. Jednak bardziej doświadczeni testerzy gier mogą już liczyć na zarobki zaczynające się od kwot rzędu 4 tys. zł netto miesięcznie.