Diagram spaghetti, choć jego nazwa może kojarzyć Wam się z sycącym, włoskim daniem, służy do nieco innych celów. Co to jest diagram spaghetti i jak go przygotować? Z tego tekstu dowiecie się, do czego służy jedno z najprostszych narzędzi lean management. Do jego wykonania warto zaangażować cały zespół!

Co to jest diagram spaghetti?

Choć jego apetyczna nazwa nasuwa na myśl skojarzenia z pysznym obiadem, diagram spaghetti ma niewiele wspólnego z kuchnią. No, chyba, że tą biurową, gdzie powstają najlepsze pomysły! Co to jest diagram spaghetti i do czego służy?

Graficzną formę przedstawienia przepływu dokumentów, materiałów i samych pracowników na terenie firmy znamy jako diagram spaghetti lub wykres spaghetti. To jedno z najprostszych narzędzi metodologii zarządzania firmą lean management, a zarazem takie, które najlepiej pozwoli walczyć z marnotrawieniem czasu na zbędne czynności!

Diagram spaghetti – zarządzanie z nim staje się prostsze!

Jednym z głównych założeń filozofii zarządzania lean jest to o ciągłym doskonaleniu procesów zachodzących w firmie. Tak, aby maksymalizować zysk poprzez oszczędność czasu i środków! W to wpisuje się również działanie spaghetti diagramu.

Prawidłowo przygotowany diagram spaghetti pomoże w:

 • skróceniu ścieżek, którymi przemieszczają się materiały i dokumenty (może to być nawet dosłownie wybranie krótszej drogi do drugiego pomieszczenia!)
 • przeniesieniu stanowisk pracy (jeśli ich obecny rozkład wydłuża drogę obiegu materiałów i dokumentów)
 • zmianie częstotliwości ruchów pomiędzy stanowiskami (może lepiej wykonać jeden spacer z dokumentami do księgowości, zamiast kilku osobnych?)
 • ustaleniu wielkości partii produkcyjnych oraz transportowych (co aktualnie opłaca się bardziej?)
 • eliminacji zbędnych czynności
 • odciążeniu najczęściej wykorzystywanych w firmie ścieżek transportowych
 • usprawnieniu transportu wewnętrznego

Diagram spaghetti – zarządzanie czasem pracowników i delegacją zadań od razu stanie się prostsze z tym narzędziem!

SPRAWDŹ TEŻ:

Diagram spaghetti – jak zrobić?

Jak zrobić diagram spaghetti poprawnie i tak, aby dał pożądane efekty? Nie będzie trudno – na start przygotujcie jedynie plan Waszego miejsca pracy w odpowiedniej skali, coś do pisania oraz stoper, dzięki któremu będziecie w stanie precyzyjnie określić, ile czasu zajmuje Wam przebycie konkretnych ścieżek w biurze.

Następnie stosujcie się do tych, kolejnych 4 kroków:

 • Zbierzcie cały zespół

Według metodologii lean do przygotowania spaghetti diagramu powinniście zebrać cały zespół. Nie tylko po to, aby zdobyć kolejne dane na temat procesów zachodzących w całej firmie! Ważne jest tu również to, aby każdy pracownik miał świadomość, co dzieje się w biurze oraz jak można poprawić niedociągnięcia w codziennej pracy.

 • Idźcie wzdłuż procesu

Prześledźcie np. drogę dokumentów, przenoszonych z działu do działu, na planie terenu Waszego miejsca pracy. Zaznaczcie kolejne ścieżki!

 • Rysujcie drogi na planie

Każdą z prześledzonych ścieżek narysujcie następnie na Waszym planie. Strzałki, rozgałęzienia, połączenia – to wszystko musi się tam znaleźć! Nie przejmujcie się, jeśli rysunki nachodzą na siebie. Tu nie chodzi o ład, a rzeczywiste odzwierciedlenie przebywanych dróg.

 • Zapiszcie czas potrzebny na przebycie ścieżek

To właśnie tu przyda się Wam stoper. Pamiętajcie – zapisujcie osobno czas dla każdej ścieżki! Po jednym dokumencie, partii materiałów lub drodze pracownika.

Teraz macie już przed sobą Wasz pierwszy gotowy diagram spaghetti. Na jego podstawie przeanalizujcie swoje kroki w firmie oraz to, jak można je ograniczyć lub powiązać ze sobą dla oszczędności czasu.

Szukasz pracy w Sosnowcu? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!

Diagram spaghetti – przykład

To właśnie charakterystycznemu splątaniu narysowanych ścieżek diagram spaghetti zawdzięcza swoją oryginalną nazwę. Nie jesteście pewni, czy Wasz na pewno został wykonany prawidłowo? W takim razie lepiej się upewnić!

Diagram spaghetti – przykład gotowego diagramu, jaki możecie zobaczyć poniżej, da Wam najlepszą odpowiedź.

Teraz wiecie już wszystko o tym, jak przygotować diagram spaghetti tak, aby poprawić wydajność w Waszej firmie! Polecamy na każdą okazję – tak usprawnia się zarządzanie biznesem!

Oceń artykuł
0/5 (0)