Direct4Energy Sp. z o.o.

2.5 Dodaj merytoryczną opinię
Fotowoltaika

 

Nasłonecznienie
Wbrew obiegowym opiniom posiadamy dość dobre warunki klimatyczne dla ogniw fotowoltaicznych. Poziom nasłonecznienia jest analogiczny jak w Niemczech, które są europejskim liderem. W Polsce z jednego kilowata mocy paneli (6m2) w ciągu roku możemy otrzymać około 950kWh energii elektrycznej. Oznacza to, że ogniwa o powierzchni około 18m2 są wstanie pokryć średnie roczne zapotrzebowanie na energię statystycznej polskiej rodziny.

Nasłonecznienie jest to suma energii promieniowania słonecznego przypadająca na określoną powierzchnię w określonym czasie. Najczęściej jest podawana w kWh/m2 w ujęciu rocznym. Na terenie Polski wartość ta zawiera się w przedziale 950-1200 kWh/m2

Dzięki temu, że panele fotowoltaiczne wykorzystują światło a nie ciepło, mogą pracować również zimą. W półroczu letnim uzyskiwane jest około 77% rocznej energii promieniowania, natomiast w półroczu zimowym od października do kwietnia tylko 23%. Najbardziej słoneczny okres przypada na czerwiec, lipiec i sierpień, gdzie uzyskiwane jest około 43% rocznego promieniowania.

Podłączenie do sieci
Podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci elektroenergetycznej jest obowiązkiem nałożonym przez ustawodawcę na operatorów sieci (OSD). Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy kto wytwarza energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii, w tym z paneli fotowoltaicznych, ma możliwość podłączenia swojej instalacji do sieci energetycznej i odsprzedaży nadwyżki wytworzonej przez siebie energii. Do obowiązku operatora należy także instalacja licznika dwukierunkowego.

Główną korzyścią z podłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej jest możliwość korzystania z przesłanych do niej nadwyżek prądu w okresach, kiedy praca domowej instalacji PV nie jest zbyt wydajna. Najwięcej energii elektrycznej ze słońca instalacja fotowoltaiczna produkuje zazwyczaj w okresie od kwietnia do września. W tym okresie sieć energetyczna staje się swego rodzaju magazynem energii solarnej, do którego przesyła się niewykorzystany bezpośrednio w domu prąd słoneczny. Może on zostać odebrany z sieci w okresie jesienno-zimowym, kiedy to praca instalacji fotowoltaicznej staje się mniej wydajna, a zyski z promieniowania słonecznego bywają niewielkie. Jest to szczególnie polecane rozwiązanie dla inwestorów ogrzewających dom pompą ciepła, gdyż możliwość korzystania z darmowego prądu zimą pozwala znacznie obniżyć koszty ogrzewanego w ten sposób budynku.

Opłacalność instalacji fotowoltaicznej
Czas zwrotu inwestycji w panele fotowoltaiczne wynosi obecnie 5-6 lat, co przy 25-letniej żywotności instalacji stanowi bardzo dobry wynik. Czas ten dodatkowo będzie się skracał wraz ze wzrostami cen energii, spowodowanych wzrostem kosztów produkcji z paliw kopalnych.

Instalacja fotowoltaiczna to wydatek na panele solarne, inwerter, system mocowania, zabezpieczenia, przewody. To również koszty wykonania projektu i zamontowania całego systemu. Nawet dwadzieścia tysięcy wydanych złotych może pomóc nam przez dwie-trzy dekady zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Eksperci wskazują na konieczność dobrania mocy instalacji tak, by roczna produkcja była maksymalnie zbliżona do prognozowanego zużycia. Jeśli mamy zaprojektować ją z zapasem, to najwyżej 10-20 proc.

Finansowanie
W swojej ofercie posiadamy wygodne formy finansowania. Kredyt przygotowany specjalnie pod fotowoltaikę z oprocentowaniem rocznym 4,2 % bez żadnych dodatkowych opłat z okresem spłaty do 120 miesięcy. Można założyć, że rata kredytu pokrywa się z obecnym rachunkiem za prąd – zatem nic się nie zmienia. A po jego spłacie inwestor staje się niezależny energetycznie.

Z dniem 1 stycznia 2019 r. w życie weszły nowe regulacje. Zakładają one wprowadzenie ulgi podatkowej na zakup materiałów, urządzeń i usług związanych z termomodernizacją. Do nich zaliczają się również instalacje fotowoltaiczne. Podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku. W ramach nowej ulgi podatkowej, można odliczyć od dochodu przez trzy lata nawet 53 tys. zł.

Płatnicy podatku rolnego mogą skorzystać z ulgi inwestycyjnej.
Ulga inwestycyjna przyznawana jest po zakończeniu inwestycji i polega na odliczeniu 1/4 kwoty poniesionej na inwestycję od należnego podatku rolnego. Jest to 25% ulgi od nakładów inwestycyjnych, które są udokumentowane rachunkami.

Rozliczanie z zakładem energetcznym
Odbiorcę końcowego, który dokonuje zakupu energii elektrycznej na podstawie umowy kompleksowej i wytwarza energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji w celu jej zużycia na potrzeby własne, niezwiązane z wykonywaną działalnością gospodarczą nazywa się prosumentem.

Prosument rozlicza się w systemie zwanym OPUSTowym. Wytworzoną i niewykorzystaną w momencie produkcji energię solarną może oddać do zakładu energetycznego. W zamian za wprowadzoną „porcję” energii, można w dowolnym momencie w ciągu roku odebrać jej 80% (w przypadku instalacji o wielkości do 10kWp) lub jej 70% (w przypadku instalacji 10-40kWp). Oznacza to, że właściciele instalacji fotowoltaicznych o mocy do 10 kW za każdą kilowatogodzinę prądu solarnego oddanego do sieci będą mogli odebrać z niej 0,8 kilowatogodziny energii elektrycznej. Jeżeli ilość wprowadzonego do sieci prądu solarnego będzie większa o ponad 20% od zapotrzebowania w kolejnym roku nadwyżka nieodebranej z sieci energii zostanie utracona. Dostawca prądu będzie rozliczał ilości energii elektrycznej wprowadzonej i pobranej z sieci przez prosumenta, na podstawie wskazań zamontowanego układu pomiarowo–rozliczeniowego. Prosument nie będzie uiszczać żadnych opłat z tytułu rozliczenia energii ani opłat za świadczoną usługę dystrybucji prądu. 

Instalacja
Głównymi elementami systemu paneli fotowoltaicznych są ogniwa fotowoltaiczne, falownik, dwukierunkowy licznik, systemy mocujące i okablowanie. Wszystkie komponenty wykorzystywane do budowy instalacji PV posiadają niezbędne certyfikaty oraz spełniają normy obowiązujące w Polsce.

Pracujemy na wysokiej jakości komponentach. Moduły producentów z grupy TIER-1, będących w pierwszej 10-tce największych producentów na świecie, m.in.:

  • LG – koreański producent wydajnych modułów oferowanych z 25-letnią gwarancją,
  • Sharp – ponad 55-letnie doświadczenie i ekspert w dzedzinie technologii fotowoltaicznych,
  • Longi – światowy lider w produkcji modułów Monokrystalicznych,
  • Q-cells – producent doskonałych modułów Poli i Monokrystalicznych,
  • ZeverSolar – firma należąca do niemieckiego producenta falowników SMA Solar Technology, oferująca produkty o wysokim współczynniku jakości do ceny,
  • Solar Egde – producent oferujący rozwiązania optymalizacji mocy na poziomie pojedynczych modułów, oraz ługą, 12 letnią gwarancję na falowniki oraz możliwość stosowania do skomplikowanych dachów,
  • Fronius – to jeden z wiodących producentów falowników, będących świetnym rozwiązaniem zarówno do małych instalacji domowych, jak i dużych instalacji przemysłowych.

Najważniejszymi elementami instalacji fotowoltaicznej są:

 

Panele fotowoltaiczne.

Są głównym elementem instalacji. Najczęściej umieszcza się je na dachu. Na ognwia fotowoltaiczne pada światło słoneczne – zachodzi zjawisko fotoelektryczne i w obwodzi płynie prąd stały.

 

Inwerter.

Aby otrzymać użyteczny dla domowych urządzeń prąd przemienny niezbędnym elementem instalacji jest inwerter (falownik). Urządzenie to przekształca napięcie stałe w przemienne o odpowiednich parametrach (230V, 50Hz), które może zasilać domowe urządzenia AGD i inne odbiorniki elektryczne.

 

Podłączenie do sieci.

Jeżeli ogniwa generują więcej energii niż aktualnie zużywa domowa instalacja nadwyżka jest przekazywana do sieci. Właściciel instalacji staje się prosumentem, czyli jednoczesnym wytwórcą energii i jej konsumentem.

 

Licznik dwukierunkowy.

Licznik prosumnecki umożliwa rozliczenie się z zakładem energetycznym.

 

 

www.direct4energy.pl

 
Direct4Energy Sp. z o.o.