Wielu pracodawców nie przyjmuje do pracy osób z niepełnosprawnościami, ponieważ nie dostrzega plusów zatrudniania ich w swojej firmie. Ten brak wiedzy i strach przed nieznanym sprawiają, że nieświadomie omijają ich ogromne korzyści, które mogliby zyskać, gdyby dali pracę osobie z orzeczeniem o niepełnosprawności. Jakie? Tego dowiecie się z felietonu Katarzyny Wolińskiej.
Niepełnosprawny pracownik – korzyści dla pracodawcy
Często wstyd i skromność osób niepełnosprawnych sprawiają, że nie chcą one mówić o swoich zaletach w rozmowie z przyszłymi pracodawcami – mimo, iż mają świadomość, że ich obecność w firmie może wiązać się z licznymi profitami. Mówienie na forum o korzyściach z zatrudniania niepełnosprawnego ich zdaniem jest odbierane przez środowisko jako reklama swojej osoby poprzez chorobę. A jaka jest prawda? Co pracodawca może zyskać, zatrudniając w swoim biurze osobę poruszającą się na wózku czy upośledzoną umysłowo?
Szukasz nowego miejsca zatrudnienia? Sprawdź oferty pracy na GoWork.pl!
Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej: korzyści dla pracodawcy
Korzyści, które może zyskać firma poprzez zaoferowanie pracy osobie z orzeczeniem o niepełnosprawności, jest kilka:
1) Profity finansowe
2) Solidny i zaangażowany pracownik
3) Dobry PR firmy i pozytywny rozgłos w branży
4) Zmotywowanie pozostałej części zespołu do pracy
5) Promocja akcji dot. przełamywania stereotypów
1. Zatrudnienie niepełnosprawnych – korzyści finansowe
a) Zwrot kosztów poniesionych na starcie,
związanych w szczególności z:
– adaptacją pomieszczeń do potrzeb osób niepełnosprawnych, głównie poprzez przystosowanie tworzonych lub istniejących stanowisk pracy;
– adaptacją lub nabyciem urządzeń ułatwiających osobie niepełnosprawnej wykonywanie pracy lub funkcjonowanie w zakładzie pracy;
– zakupem i autoryzacją oprogramowania na użytek pracowników niepełnosprawnych oraz urządzeń technologii wspomagających lub przystosowanych do potrzeb wynikających z ich niepełnosprawności;
b) Miesięczne dofinansowanie wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego ze środków PFRON
Kwota dofinansowania nie jest uzależniona od płacy minimalnej i dla poszczególnych stopni niepełnosprawności wynosi odpowiednio:
- stopień znaczny – 1800 zł
- stopień umiarkowany – 1125 zł
- stopień lekki – 450 zł
Ponadto, kwoty mogą być podwyższone w każdym stopniu o 600 zł dla pracowników ze schorzeniami specjalnymi (choroba psychiczna – 02-P, epilepsja – 06-E, upośledzenie umysłowe – 01-U, całościowe zaburzenia rozwojowe – 12-C; wyjątek: pracownicy niewidomi 04-O – zwiększone dofinansowanie dla stopnia znacznego i umiarkowanego).
Przeczytaj także: Czy osoba niepełnosprawna może być dobrym pracownikiem?
2. Solidny i zaangażowanych pracownik
Osoba z niepełnosprawnością musi włożyć dużo więcej wysiłku, aby zdobyć swoją pracę marzeń, dlatego też kiedy już uda się to zrobić, to dużo bardziej docenia swoje nowe stanowisko pracy. W efekcie pracodawca otrzymuje bardzo pracowitego i zaangażowanego pracownika w swojej firmie. Zatrudniając osoby niepełnosprawne, korzyści można zauważyć błyskawicznie. W obecnych czasach większość pracodawców szuka pracowników na dłuższy okres czasu, dlatego tym bardziej cenne są dla nich osoby, które szczerze angażują się w swoje wyznaczone obowiązki.
3. Dobry PR firmy i pozytywny rozgłos w branży
W dzisiejszych czasach bardzo ważna jest opinia innych, dlatego też każda firma stara się bardzo dbać o swój wizerunek w Internecie i mediach. Specjaliści od PR twierdzą, że otwartość przedsiębiorców na osoby niepełnosprawne stawia ich w bardzo dobrym świetle. Taka firma kojarzy się z lojalnością, otwartością, chęcią pomocy. Korzyści z zatrudnienia niepełnosprawnego są niezaprzeczalne.
4. Zmotywowanie pozostałej części zespołu do pracy
W pracy w grupie bardzo ważna jest wzajemna motywacja osób z zespołu do pracy. Dla pracowników dużą mobilizacją jest fakt, że widzą obok siebie, jak duże zaangażowanie wkładają w pracę osoby, które teoretycznie mają trudniej ze względu na swój stan zdrowia. To bardzo aktywizuje: do lepszej pracy, do większej wydajności i większej efektywności. Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej to korzyści dla pracodawcy i całej firmy!
Katarzyna Wolińska
Korzyści dla pracodawców i społeczeństwa – GoWork
Zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami to nie tylko kwestia etyczna, ale także ekonomiczna. Warto przyjrzeć się, jakie korzyści przynosi integracja osób z niepełnosprawnościami w miejscu pracy, zarówno dla pracodawców, jak i dla zespołu. Badania wykazują, że różnorodność w zespole zwiększa kreatywność, innowacyjność i efektywność.
Dodatkowo, istotne jest omówienie programów wsparcia i dotacji dla firm zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami. Jakie są najlepsze praktyki w zakresie dostosowania miejsca pracy oraz szkolenia, które mogą zwiększyć efektywność takich pracowników? Przykłady firm, które z powodzeniem wdrożyły politykę zatrudniania osób z niepełnosprawnościami, mogą być inspiracją dla innych organizacji.
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_103379956_m%C3%B3j-w%C3%B3zek-inwalidzki-m%C5%82oda-niepe%C5%82nosprawna-kobieta-siedzi-w-nowoczesnym-wygodnym-w%C3%B3zku-inwalidzkim.html
Komentarze
Ekspert GoWork - Forum
A Ty jakie dostrzegasz korzyści z zatrudnienia osoby niepełnosprawnej? Jak sądzisz, czy stanowią one rzeczywisty motywator do zaoferowania pracy osobie z orzeczeniem o niepełnosprawności? Zajrzyj koniecznie na nasze Forum i podziel się swoim zdaniem! 🙂
KLIKNIJ TUTAJ: Zatrudnianie osób niepełnosprawnych – Forum